| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.11.2005 - netyorum.com / Sayı: 164

GALERİST’İN KASIM AYI SERGİSİ: “ZİYARETÇİ”

İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı 311/4 Beyoğlu
0212 244 82 30
Salı-Cuma 11.00-20.00
Cumartesi 12.00-18.00

Galerist’in yeni mekanındaki ikinci sergisi “Ziyaretçi”, Emre Baykal ve Rob Perree’nin küratörlüğünde 9 Kasım- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Rotterdam Trafik Vakfı’nın girişimiyle düzenlenen sergiye Türkiye ve Hollanda’dan 19 sanatçı katılıyor.

Wafae Ahalouch, Desiree de Baar, Bas van Beek, Katja Mater, Maurice Meeuwisse / Jordy Walker, Thomas Raat ve Derk Thijs gibi Hollandalı sanatçıların yanı sıra Aysel Bodur, Banu Cennetoğlu, Elmas Deniz, Ömer Ali Kazma, Ahmet Öğüt / Şener Özmen, Ceren Oykut, Erinç Seymen, Mukadder Şimşek, Cengiz Tekin ve Nasan Tur gibi Türk sanatçıların işlerinin yer aldığı sergi, kültürel diyaloğun sürekliliği konusunda Rotterdam Trafik Vakfı’nın gösterdiği kararlılığın bir sonucu olarak gerçekleşiyor.

Rotterdam Trafik Vakfının düzenlediği sergiye Mondriaan Foundation, Rotterdam Art Foundation, Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Kültür Bakanlığı, Rotterdam Belediyesi Kültür İşleri, Rotterdam Belediyesi Dışişleri, Prins Bernhard Cultural Foundation, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Galerist destek veriyor.

10 Kasım 2004 tarihinde Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve Fulya Erdemci, Nelly van der Geest, Ahmet Soysal, Ahmet Öğüt ve Aysel Bodur’un konuşmacı olarak katılacağı bir panelle ‘ziyaretçi’ kavramı tartışmaya açılacak.

Sergi Hakkında...

‘Ziyaretçi’ teması bir yandan yine Trafik Vakfı’nın girişimiyle, 2002 yılının Kasım ayında Rotterdam’da düzenlenen ‘Between the Waterfronts/Rıhtımlar Arasında’ ile bir bağlantı oluşturacak şekilde tasarlanırken, diğer yandan bağlamını farklı kanallara açarak, çağdaş sanat söylemi içinde sanatçı ve yapıtının sürekli zemin değiştirmeye açık konumunu, sanatçının farklı disiplinler arasında dolaşma arzu ve yetisini yeniden belgeliyor. Sergi, aynı zamanda bireye giderek daha da yabancılaşan bir dünya düzeni içinde ziyaretçi olma hali, kendi isteğiyle ya da isteği dışında ‘arada’ kalan ya da geçiş durumları içinde sıkışan birey, dışarıda kalma ve yabancı olma stratejileri üzerine yoğunlaşıyor. Bununla birlikte sergide yeralan projelerin birbiriyle kurdukları iletişim karşısında ziyaretçinin deneyim süreci de işin içine girdiğinde, çıkış noktası olan kavramın önceden hedeflenmemiş yeni boyutlara taşınmasına ve serginin bir bütün olarak yeni anlamlara yolculuk edebilmesine izin verecek bir yaklaşım hedefleniyor.

‘Ziyaretçi’nin kurgulanma sürecinde sergiye davet edilecek sanatçılar belirlenirken, farklı ifade biçimlerine olabildiğince yer verme düşüncesinden hareket edilirken, aynı zamanda her iki ülkenin farklı coğrafyalarında yaşayan ya da kendi bireysel ve sanatsal arayışları doğrultusunda bu coğrafyalar arasında yer değiştiren genç kuşak sanatçılarının birbirleriyle yaratıcı bir diyalog kurması amaçlandı.

Rotterdam’da bugün çağdaş sanat sergileri için mekan olarak kullanılan eski antrepo binası Las Palmas’ta düzenlenen ilk sergide, Istanbul ve Rotterdam’da yaşayan sanatçılar, ‘rıhtım kenti olmanın getirdiği ortak kültüre işaret ederken, her iki kenti kendi bağlamları içinde de değerlendiriyorlardı’. ‘Rıhtımlar Arasında’ ile aynı tarihlerde Rotterdam’daki sanat galerileri de Türkiye’den pek çok sanatçının yapıtlarını sergileyerek programa destek vermişti.

galerist-1.jpg (21525 bytes)

galerist-2.jpg (20948 bytes)

galerist-3.jpg (10997 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye