| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.11.2005 - netyorum.com / Sayı: 164

TAKSİM'DE CAMDAN BİR HAYVANAT BAHÇESİ

Beykozlu Minikler, Taksim Metrosu'nu Camdan Hayvanlarla Renklendirecek

Kurulduğu günden bu yana cam eğitimi veren, butik üretim yapan ve sıra dışı etkinliklerle cam dostlarını bir araya getiren Cam Ocağı, bu kez uluslararası bir sosyal sorumluluk projesinin Türkiye'de gerçekleştirilmesine öncülük ediyor. Amerikalı Sanatçı Mark Eckstrand'ın yürüttüğü ve daha önce Amerika, Rusya, Litvanya ve Letonya gibi ülkelerde gerçekleştirilen bu proje kapsamında, Beykoz bölgesinde yaşayan belirli olanaklardan yoksun çocuklar doğadaki hayvanlardan esinlenerek küçük cam panolar yapacak ve daha sonra bu panolar birbirine eklenerek Taksim Metrosu'nda kalıcı olarak sergilenecek. Beykoz Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. ve Amerikan Konsolosluğu'nun desteğiyle yapılacak bu pano, 15 Ekim tarihindeki açılıştan itibaren Taksim Metrosu'nda görülebilecek.

Farklı aşamaları olan bu proje için bir araya gelecek çocuklar, önce hayvanat bahçesini ziyaret edecek ve burada istedikleri hayvanları kağıt üzerine resmedecekler. Daha sonra Cam Ocağı'nda, Türk ve yabancı sanatçıların yardımıyla, yaptıkları resimleri küçük cam panolara dönüştürecekler. Füzyon tekniğinin kullanılacağı bu çalışma sırasında çocuklar sanatçılarla bire bir çalışacak ve renkli camlar resme uygun olarak kesildikten sonra istenen renkte bir cam üzerine yerleştirilip, yüksek ısıda fırınlanarak kaynaştırılacak. Fırınlama işlemi bittikten sonra küçük cam panolar birbirine eklenerek Ulaşım A.Ş'nin Taksim Metrosunda tahsis ettiği alana kalıcı olarak yerleştirilecek. Daha sonra bu özel çalışma, çocukların, sanatçıların, basın mensuplarının ve özel davetlilerin katılacağı bir törenle açılacak.

Kullanılacak camların Amerikalı Spectrum Glass firması tarafından bağışlandığı projenin cam yapımıyla ilgili bölümlerinde, Amerika'dan Susan Paschal ve Ryan Hawley, Letonya'dan Madara Liepa, İngiltere'den Kim Wills, Bulgaristan'dan Lachezar Dochev, Türkiye'den İzettin Baki, Pelin İnal, Felekşan Onar, Yasemin Arslan, Hafize Uncuoğlu, Heyecan Ural, Aslıhan Taşkent, Turgut Tanış ve Ayşe Yılmaz gibi sanatçılar ve Füzyon Teknik, Yakamoz gibi bu alanda çalışmalar yapan kurumlar, gönüllü olarak çocuklara yardımcı olacaklar.

Kurumun Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Filiz Bozkurt, Cam Ocağı'nın yıl boyu pek çok çocuğu ağırladığını, ancak Beykoz ilçesinde yaşayan belirli olanaklardan yoksun çocuklara farklı bir deneyim yaşatacak 'cam pano' projesinin ayrı bir önem taşıdığını ve bu proje için seçilen çocukların hem camın dünyasına renkli bir yolculuk yapacaklarını, hem de eserlerinin her gün binlerce İstanbullu tarafından görüleceğini belirtti.

Her yıl dünyaca ünlü bir çok cam sanatçısını ağırlayan ve Türkiye'de camı güzel sanatların bir dalı olarak yaygınlaştırmayı amaçlayan Cam Ocağı'nda, iki haftalık yaz dönemi eğitimlerinin sona ermesiyle birlikte, iki günlük atölyeler, günlük geziler ve el yapımı cam üretimi yoğunluk kazanacak. Cam Ocağı ile ilgili detaylı bilgiye www.camocagi.org adresinden veya 0216 4333693 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.

camocagi-1.jpg (17036 bytes)

camocagi-2.jpg (19600 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye