| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.11.2005 - netyorum.com / Sayı: 164

DEVRİM ERBİL’den bir İstanbul Sergisi:
İZ-DÜŞÜM-LER@istanbul

29 Eylül – 18 Ekim 2005
artSumer Gallery

artSumer Gallery, “İstanbul” temalı 9. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak çağdaş Türk resmine damgasını vurmuş ve Istanbul resimlerindeki ustalığı sanat çevrelerince onaylanmış olan Prof. Devrim Erbil’i sezonun ilk sergisine konuk ediyor.

İstanbul bir tutkudur Devrim Erbil için. Sanatseverler iyi bilirler bunu. Kim bilir kaç kere o boğazımızın güzelliğini konuk etmiştir tuvallerine. Bu kez tamamen yepyeni İstanbul izdüşümleriyle buluşturuyor bizi. O bir İstanbul şairi. Renklerle ve çizgilerle şiiri tuvale taşıyan bir ressam.

Belki de hiçbir şiir, hiçbir yazı Erbil'in resimleri kadar iyi anlatamaz bu şehri, her rengin farklı bir anlamı, bir özelliği vardır sanatçının gözünde. İstanbul'un kalbinde mavi yatmaktadır Erbil'e göre.

Gökyüzüne baktığımızda farklı duygular, denize baktığımızda ise bir heyecan kaplar benliğimizi. Mavi, insanı iç dünyasındaki derinliklere götüren tek renk belki de... İşte bu yüzden içimizi farklı duyguların içinde çırpınan bir heyecan kaplıyor Devrim Erbil'in İstanbul izdüşümlerinde.

Devrim Erbil'in resimlerini inceleme ve onu tanıma fırsatı bulanlar, çizgisi ve karakteri arasındaki benzerliklerin ne kadar belirgin olduğunu bilirler. Sanatçı yeni dönem çalışmalarında, eserleri boşlukta uçuşan ışık lekeleri gibi saydam ve sınır tanımaz bir şekilde beğenimize sunuluyor. İstanbul'un izdüşümlerini kendi İstanbul tutkusuyla birleştirip, bizi mavinin eşsiz güzelliğiyle buluşturan bir sanatçı Devrim Erbil. Belki de bir insanın yapabileceği en güzel şey tutkularını ölümsüzleştirmek.”

29 Eylül Perşembe günü açılacak olan sergide sanatçının en son çalışmaları yer alacak. Tuval eserlerin yanısıra ilk kez sergilenecek olan ve İstanbul’u transparan bir zemine taşıyan pleksi üzerine serigraf baskılar da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi 18 Ekim’e kadar gezilebilir.

artSumer Gallery Pazartesi günleri hariç haftaiçi hergün 11:00-19:00, Cumartesi ve Pazar günleri ise 12:00-17:00 arası açıktır. Sergi ayrıca www.artsumer.com‘dan da izlenebilir.

DEVRİM ERBİL

1937 yılında Uşak’ta doğdu. 1955 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne girdi. Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesinde eğitim aldı. 1962 yılında Akademi’de asistan oldu. 1965 yılında İspanya Hükümeti’nin verdiği bursla Madrid ve Barcelona’da çalışmalarını sürdürdü. Çağdaş Ressamlar Derneği ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu. İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğünde görev aldı. 1981 yılında İ.D.G.S. Akademisi’nde profesör oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen Doğuş Üniversitesi’nde dekanlık görevini sürdürmektedir.

Sanatçı 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırılmıştır. Yurtdışında pek çok sergi açan Erbil, Türk Sanatını yurtdışında tanıtan sergilerin başkanlığını yaptı. Sanat üzerine yazılar yazdı ve konferanslar verdi. Sanatçının eserleri yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda resmi kurumda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.    erbil.jpg (41104 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye