| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 24.11.2005 - netyorum.com / Sayı: 164

DÜNYANIN FOTOĞRAFI İSTANBUL’DA!

İSTANBUL SAYDAM GÖSTERİLERİ
VE FOTOĞRAF DERNEĞİ
0212 293 25 85
info@saydamgunleri.org
www.saydamgunleri.org

saydam-2.jpg (3324 bytes)

İstanbul Saydam Günleri, 14-23 Ekim 2005 tarihleri arasında, Türkiye’nin ve dünyanın önemli fotoğrafçılarını sanatseverlerle buluşturuyor.

İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen Türkiye’nin en geniş kapsamlı fotoğraf festivali olan İstanbul Saydam Günleri, 100’ün üzerinde yerli ve yabancı fotoğrafçının çalışmalarını Beyoğlu’nda Turkcell ve İfsak, Kadıköy’de ise Kargart salonlarında izleyiciye sunacak.

Festivalin açılışı 14 Ekim 2005 Cuma günü saat 19:30 da İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampusü G Amfisi’nde yapılacak. 2005 Yılı Saydam Gösterisi Bursu’nu kazanan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi Burak Olçaylı’nın “Gölgem... Her Yerde!” adlı projesi ile başlayacak açılış programı, Hollanda’nın önde gelen fotoğraf kurumlarından Noorderlicht’in bir araya getirdiği 9 basın fotoğrafçısının Filistin-İsrail sorununa farklı yaklaşımlarını yansıtan “Yüzleştiren Bakışlar” ile devam edecek. Paolo Pellegrin, Antoine d’Agata, Larry Towell, Didier Ben Loulou, David Sauveur, Harry Cock, Henrik Saxgren, Bruno Stevens ve Dinu Mendrea’nın fotoğraflarından oluşan seri, geçtiğimiz yıl Avrupa’da geniş yankı uyandırmış ve bir kitap halinde yayınlanmıştı.

Arif Aşçı’nın Son Çalışması Açılış Programında...

Açılış programının son bölümünde ise ülkemizin önemli fotoğrafçılarından Arif Aşçı’nın uzun zamandır sürdürdüğü çalışmasının bir ön sunumu olan, panoramik İstanbul görüntülerinin yer aldığı “İstanbul” gösterisi yapılacak. Aşçı’nın fotoğrafları, içinde yaşadığımız, soluk alıp verdiğimiz şehre ilişkin çok yönlü duyguları izleyicilere bir kez daha hatırlatacak.

15 Ekim Cumartesi günü üç salonda birden başlayacak festivalin temaları, izleyicinin dikkatini Çingeneler, Filistin ve Dans üzerinde yoğunlaştıracak. Gerek yurt içi ve yurt dışından katılan usta fotoğrafçıların gösterileri, gerekse temalar çerçevesinde sunulacak belgesel filmler bu yoğunlaşmanın niteliğini artırmayı hedefleyiyor.

Filistin’e Çevrilen Bakışlar...

“Tema: Filistin” kapsamında tekrar sunumu yapılacak olan Noorderlicht projesi “Yüzleştiren Bakışlar”ın yanı sıra, Basklı Clemente Bernad, Filistinli Jafar İshtayeh ve Alaa Badarneh ile Türkiye’den Pulitzer ödülü sahibi AP foto-muhabirlerinden Murad Sezer ve Atlas fotoğrafçılarından Fatih Pınar’ın gösterilerinin de yer aldığı programda, Simon Bitton’un yönetmenliğini yaptığı 2004 yapımı “Wall” belgeselinin gösterimi de gerçekleşecek. İsrailin, Filistinli canlı bomba eylemcilerine karşı güvenlik gerekçisiyle sınır boyunca inşa ettiği beton duvarın etkilerini ve günlük yaşamdaki yansımalarını ele alan 100 dakikalık filmi, İngilizce alt yazılı olmasının yanı sıra Turkcell salonunda anında çeviri yöntemi ile de Türkçeleştirilecek. Filistin temasının ikinci belgesel filmi “Filistinli Mülteciler” ise Emiyra Yılmaz tarafından hazırlandı. Daha önce CNN Turk’te 5N 1K programında yayınlanan belgesel, iki Filistinli mültecinin hayat mücadelesi ve mülteci olmanın gerçek yüzünü anlatmayı hedefliyor.

Çingeneleri Tanımak...

“Tema: Çingeneler” bölümünde, Ima Garmendia ve Kike del Olmo’nun hazırladıkları, Hisdistan’dan başlayıp, Türkiye’den Avrupa’ya uzanan Çingene dünyasına eğildikleri, etkileyici görselliğiyle öne çıkan “Romanipen-Çingene Kimliği” belgesel filminin yanı sıra Germendia ve del Olmo’nun aynı yolculuk sırasında çektikleri fotoğraflardan oluşan bir gösteri de izleyicilere sunulacak.

16 Ekim Pazar günü Turkcell salonunda yapılacak panelde ise, genel anlamda Çingeneler ile ilgili çeşitli konuların yanı sıra, Çingeneler ile Çingene olmayanlar arasındaki ilişkileri şekillendiren sosyal oluşumlar üzerine yoğunlaşılacak. Dünyada ve kısmen Türkiye’de bir çok Çingene’nin karşı karşıya kaldığı problemler üzerine de eğinilecek panele Greenwich Üniversitesi Roman Çalışma Programı’nda doktora yapan, Uluslararası Roman Çalışma Grubu kurucu üyesi Adrian Marsh, Londra Greenwich Universitesi Roman Çalışma Programı’ında yüksek lisansını tamamladıktan sonra İsveç Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmalarını sürdüren Elin Strand, Romanya’daki Bükreş Üniverstesi Roman Bölümü’nden mezunu ve Uluslararası Roman Çalışma Grubu üyesi Ana Oprisan,
Edirne Çingene Kültürünü Araştırma ve Geliştirme Derneği başkanı Erdinç Çekiç ile fotoğrafçı ve Uluslararası Roman Çalışma Grubu üyesi Mustafa Özünal konuşmacı olarak katılacak.

Tema çerçevesinde gösterisi sunulacak diğer fotoğrafçılar ise şöyle sıralanıyor: Bulgaristan’dan Nina Nikolowa, Yunanistan’dan Stelios Efstathoupolus, Avustralya’dan David Dare Parker, Almanya’dan Rolf Buerdick, Makedonya’dan Tomislav Georgiev ile yurtiçinden Coşkun Aşar, İsmail Gökçe ve Timurtaş Onan...

Fotoğraflar Dansa Davet Ediyor...

10. yılın üçüncü teması ise “Dans”. Tema çerçevesinde aralarında Magnum üyesi ünlü fotoğrafçı Susan Meiselas, Uruguaylı Daniel Machado, Polonyalı Kosc Zbigniew ve Türkiye’den de Timurtaş Onan’ın bulunduğu fotoğrafçıların çalışmaları yer alacak. Bölüm içerisinde gösterimi yapılacak olan belgesel filmi ise Gürşad Özdamar hazırladı. “Dans Olmadan Edemeyiz”, gündelik hayatın ritmi ile dans yaratıları arasındaki ilişkiyi, dans eserlerine müzik hazırlayan bestecilerin kareograflarla ve dansçılarla kurdukları ritim dolu dili, dans edenlerin müzikten etkilenme biçimlerini anlatıyor.

Temaların yanı sıra 25. yılında 12 Eylül’ü bir kez daha değerlendirmemizi sağlamak, sorgulamak, yeni nesillerin yakın tarihle ilişkilerini araştırmak ve hafıza tazelemek amacıyla kurgulanan “Özel Bölüm: 12 Eylül” içerisinde iki belgesel filmin yanı sıra bölüm için özel hazırlanan iki fotoğraf sunumu da yer alacak. Gürşad Özdamar’ın “Doğma Büyüme 12 Eylül”, Sibel Tekin, Şafak Bozkurt, Hülya Özyıldırım, Şebnem Aktan, Pınar Elmas imzalı “12 Eylül Ne? Kenan Evren Kim?” adlı belgeseller ile, Hüsnü Atasoy’un “Bizim Çocuklar” ve Tanju Akleman’ın “Sisli Bir Eylül Gecesi” gösterileri sunulacak.

Saydam Gösterisi Bursu “Gölgem... Her Yerde!”nin...
İstanbul Saydam Günleri'nin genç fotoğrafçıları proje çerçevesinde çalışmaya yöneltip, yeni bakış ve yaklaşımları fotoğraf dünyasıyla buluşturma amacını taşıyan ve üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan Saydam Gösterisi Bursu bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi Burak Olçaylı’nın “Gölgem...Heryerde!” adlı projesine verildi. “Hayatım boyunca önümde, arkamda, sağımda, solumda bulunarak beni asla yalnız bırakmayan gölgemi kırdığımı fark ettim. Bu proje sayesinde gölgemle barışmak için bir adım atıyorum.” diyen Olçaylı, gösterisinde, yatağından duvara doğru kalktığında gölgesiyle yüz yüze gelir ve o andan itibaren hemen başucunda bulunan makinesini eline alarak gölgesini adım adım fotoğraf karelerinin içinde görüntülemeye başlar.

2005 Yılında Yitirdiğimiz Fotoğrafçıların Anısına...

10. İstanbul Saydam Günleri'nin Saygı Bölümü'nde 2005 yılı içerisinde kaybettiğimiz Mehmet Gülbiz, Merter Oral ve Tolunay Timuçin’i fotoğraflarıyla anılacak.

1943 yılında Mersin'de doğan Tolunay Timuçin, 1999-2000 ve 2003-2004 İFSAK Siyah/Beyaz dalında Yılın Fotoğrafçısı seçilmişti.Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği, Sanat Tarihi Derneği fahri üyesi olan Tolunay Timuçin, 1996 yılında İFSAK üyesi olmuştu.

2005 yılının önemli kayıplarında biri de Merter Oral’dı. 1955 yılında İzmit’te doğan Oral, 1992 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde fotoğraf dersleri veriyordu.

Genç yaşta bir cinayete kurban giden Mehmet Gülbiz ise 1969 yılında doğmuştu. Mimar Sinan Universitesi Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümü mezunu olan Gülbiz, EPPA, FOCUS, Sipa Press, Der Spiegel, National Geographic, Time, L’Express, Paris Match, Die Zeit, Die Welt, Guardian, The Times, Esquire, M.Claire Maison, Turquoise, Skylife, Tempo, Aktuel, Atlas için fotoğraf çekiyordu.

Fatih Pınar’dan Toplu Gösteriler...

Toplu Gösteriler Bölümü ülkemizin dikkate değer genç basın fotoğrafçıları arasında bulunan Fatih Pınar’ın çalışmalarına ayrıldı. Pınar’ın “Gençlik”, “Dört Atlı”, “İşgalden Önceki Irak” ve “San Fransisko Sokakları” adlı gösterileri 23 Ekim’de Turkcell salonunda izleyiciye sunulacak.

Serbest Katılım Bölümü’nde Önemli İmzalar...

Festivalin Serbest Katılım Bölümü’nde de çok sayıda fotoğrafçının çalışmaları perdelere yansıtılacak. Aralarında Merih Akoğul, Kemal Cengizkan, Tacettin Sağlar, Laleper Aytek, Özcan Yurdalan, Özer Kanburoğlu, Bikem Ekberzade, Faruk Ertunç, Oral Gönenç gibi ülkemiz fotoğrafçılarının yanı sıra İran’ın önemli kadın fotoğrafçılarından Shadi Ghadirian’ın son derece ilginç fotografik çalışması da izlenebilecek. Ayrıca Haris Memija, Pedro Linger Gasiglia, Sarah Hoskins, Helen M. Giovanello, Stephany Imelda, Gilles Mingasson, Michael Lofquist, Ami Vitale, Linda Herzog ve Ola Adeboye, Serbest Katılım Bölümü’nün yurt dışı katılımcılarını oluşturuyorlar.

Festivalde gösteriler hafta sonları Turkcell’de saat 14.00’te, diğer salonlarda 15.00’te başlayacak ve akşam 21.00’e kadar ortalama 45 dakika aralıklarla gerçekleştirilecek. Hafta içinde ise tüm salonlarda 19.00’da başlayacak olan gösteriler yine 21.00’e kadar sürecek.

10. İstanbul Saydam Günleri, Best Images’ın tasarımlarıyla tanıtım kampanyasını yürütüyor. Ohan Matbaacılık, Dörtnokta Grafik ve Net Copy’nin basılı işlerdeki sponsorluğunun yanı sıra Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Adası koordinasyon ve iletişimde, GSF web hizmetlerinde, Doluca ve İTÜFK de açılış organizasyonunda festivale büyük destek veriyor.

Açık Radyo, Bant Dergisi, Express Dergisi, Focus Dergisi, Fotoğraf Dergisi, fotom.net, Geniş Açı Dergisi, İstanbul Life Dergisi, Milliyet Sanat Dergisi, T3, Trendstter, Yaşam Radyo ve Zip İstanbul Dergisi basın sponsoru olarak destek festivale destek verirken, İfsak     , İTÜ, Kargart ve Turkcell de salon sponsoru olarak 10. yılın sponsorları arasında yer alıyorlar.

Not 1: Festival ile ilgili daha fazla görsel malzeme için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.
Not 2: İranlı kadın fotoğrafçı Shadi Ghadirian, 12-16 Ekim; Bulgar kadın fotoğrafçı Nina Nikolova ve Bosnalı Haris Memija 14-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da bulunacaklar. Özel röportaj talebi için lütfen Yücel Tunca ile bağlantı kurunuz.
Not 3: Türkiye’de ilk kez vizyona girecek olan “Wall” filmi için detaylı bilgi almak için aşağıdaki telefon numarasını arayarak bizimle bağlantı kurabilirsiniz.

saydam-1.jpg (7740 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye