| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 165

ASMALIMESCİT BALIKÇISI 25.SANAT ETKİNLİĞİ
UĞUR SEYREK RESİM SERGİSİ

1 - 28 ARALIK 2005
bg@asmalimescitbalikcisi.com
www.asmalimescitbalikcisi.com
www.ugurseyrek.net


Asmalımescit Balıkçısı sanat günleri çerçevesinde duvarlarını bu kez Devlet Opera Balesinde görev yapmış, ve uzun yıllar Stuttgart Balede dans eden Seyrek,sanatçı kimliğini sanatın birkaç dalında birden yaşatan, Türkiye’deki önemli dans koreoğraf’ı ve eğitmenlerinden Uğur SEYREK‘e ayırdı.

Sanatçı aynı zamanda yıllardır, Avrupa’da ve Türkiye’de heykel ve resim çalışmalarını da sürdürmektedir.

Dans tadında özel çalışmalarını aynı zamanda restoranın duvarına yansıtılan özel dans koreoğrafileri ve Bodrum Aspat Uluslararası Dans Platformu ile ilgili film gösterimi ile bütünleştirerek soğuk Aralık günlerinde sanat severlere güneş ve denizi özletecek.

UĞUR SEYREK

ÖZGECMİŞ


1977–1980 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist bale sanatçısı olarak görev aldı. 1981 yılında bilgi ve tekniğini geliştirmek için Almanya’ya giden Seyrek Almanya’da “State Theater Berlin” ve “State Teater Stuttgart Balett” Bale Topluluklarında solist dansçı olarak çalıştı, 58 değişik ülkede temsiller veren ve dünyanın tanınmış koreoğraflarıyla çalışma imkanını buldu.

“M.HAYDEE,G.BALANCHIN,G.TETLEY,J.NUMEIER, J.KYLIAN,W.FORSYTHE,M.BEJART,M.MİLLAN,U.SCHOLZ, D.AYKAL,G.MACMİLLAN”

Uğur Seyrek 1983 yılında Berlin’de resim ve heykel çalışmalarına başladı 60 üzerinde Kişisel ve Karma Sergilere katıldı özellikle Stuttgart çalışmaları ilgi odağı olmuştur. Uğur Seyrek’in resim ve heykellerinde dansın izlerini bulabilirsiniz.

1985 yılında “Jonh Cranko Stuttgart Bale Akademisi” diplomasını aldı ve 1997 yılında New York’ta Dünyanın en önemli dansçılarından kabul edilen Malakov’la “Romeo ve Juliet” Balesinde baş rolü paylaştı.

1999 yılında Württenbergische Suttgard Bale Akademisinde Dans Pedegojisi bölümünden mezun olarak dans öğretmenliği diplomasını aldı ve aktif dansçılık kariyerini noktaladı. Bundan sonra Nover Genç Koreoğraflar Derneği adına Stuttgart Bale Dansçılarıyla gerçekleştirdiği Beş Koreoğrafisini sahneleme şansına sahip oldu.

2001 yılında İstanbul Balesi’nde Baş koreoğraflık yapması için teklif aldı ve dokuz ay süreyle bu görevi üstlendi. Aynı zamanda 1997 yılından bugüne kadar Ankara Balesi’nde “Bolero, Balon, Bozkır, Uçarcasına(Cumhuriyetin 75. Yıl Kutlamaları Kapsamında), Çığlık, Mavi Gözlü Dev”, Antalya Balesi’nde “Kontrast” ve Cemal Reşit Rey Dans Tiyatrosu’nda “Kimlikler” adlı Bale ve Modern dans eserlerinin koreoğrafilerini yaptı. Ankara Devlet Balesi’nin

1998 ve 2000 yıllarında Almanya’da 8 temsillik bir turne gerçekleştirmesine öncülük etti. Yine 1998–2000 yılları arasında dünya’nın en önemli koreoğraflarının eserlerini Ankara Balesi’nin repertuarına kazandırdı, bunlar Marcia Haydee’nin “Uyuyan Güzel”, Jonh Cranko’nun “Hırçın Kız”, Uwe Scholz’ün “Yedinci Senfoni”, J. Kylian’ın “Unutulan Ülke” adlı eserleridir.

Son iki yıldır düzenlediği “Bodrum Aspat Dans Platformu”nda genç Türk Dansçılarını yerli ve yabancı hocalarla bir araya getirip fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

asmalimescit.jpg (8747 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye