| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 165

NADİA ARDİTTİ’nin İSVİÇRE ÇIKARMASI
İsviçre yeni yıla Nadia Arditti’nin bronz heykelleri ile merhaba diyecek...

Nadia Arditti yeni yıla girerken açacağı iki ayrı kişisel sergi ile İsviçre sanat çevresiyle buluşacak. “Kadınlar ve Dansçılar”, 24 Kasım 2004 - 15 Ocak 2005 tarihleri arasında Cenevre’deki Galerie de la Cité’de, “Sen ve Ben” ise 22 Aralık 2004 - 15 Mart 2005 tarihleri arasında Gstaad kentindeki Galerie Adler’de sergilenecek.

Cenevre’de Old Town’da tarihi bir doku içerisinde, pek çok galerinin bulunduğu bir atmosferde yer alan Galerie de la Cité, çağdaş sanatlara kapılarını açmış bir galeri. Nadia Arditti’nin sergisiyle aynı zamanda Alman sanatçı Volker Kuhn ile Amerikalı sanatçı David Sherer’in yapıtlarına da ev sahipliği yapacak. Kayak ve turizm merkezi Gstaad’ın tek sanat galerisi Adler’in adı, mücevher tasarımı ile özdeşleşmiş. 1986’dan beri farklı sanatçıları ağırlamaya başladıkları galeri ise Gstaad’ta sanatın kalbi.

İşlerinde ağırlıklı olarak kadını, kadınsı duyguları, kadın olma hallerini, üzüntü ve sevinçlerini işleyen Nadia Arditti, sergilerin yanı sıra anıt heykel projelerine de yoğunlaştı. Önümüzdeki günlerde “Dayanışma” adını verdiği bronz heykeli Balat’taki Or-Ahayim Hastanesi bahçesine yerleştirilecek. Özel bir sipariş üzerine tasarımını gerçekleştirdiği “Yükselen Ruh” heykeli ise 2005 yazında Seattle Orca Island’da yerini alacak. 7-12 Aralık 2004 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek Art İstanbul 2004 kapsamında ise sanatçı hem yeni hem eski eserlerini Galeri Dem-Art standında sergileyecek.

www.nadiaarditti.com
www.nadiaarditti.net

senveben.jpg (9306 bytes)

Nadia Arditti

Yaşam Öyküsü:

1948 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte İsviçre’ye yerleşti. Eğitimini İsviçre’de tamamladıktan sonra resim yapmaya başladı. Daha sonra heykele yöneldi. Taş, ahşap ve bronz heykellerinde kadın figürleri, doğa ve denizi işliyor. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykellerin patinalarını kendi özel metoduyla atölyesinde gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar Cenevre, İstanbul, Ankara, İzmir, Paris ve Aix les Bains’de (Fransa) 12 kişisel sergi açtı, 36 karma sergiye katıldı. Birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya, İngiltere ve ABD’deki sanatseverlerin özel kolleksiyonlarında yer alıyor. 1978 yılından beri İstanbul’da yaşıyor ve yaklaşık dört yıldır Sanayi Mahallesi’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ses getiren adımları:

1994’te “Marie du XII. Arrt Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains” sergisinde Madame Bernadette Chirac’a takdim edildi.

Mayıs 2003’te Londra’daki “Cass Business School, City of London / İş Yönetimi Okulu” için yaptığı “Yükselen Kanatlar“ adlı heykelin maketiyle, okulun açılışında Kraliçe Elisabeth II’ye takdim edildi.

2003’te, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne’deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne “Destek“ adlı bronz heykeli yerleştirildi.

9-12 Eylül 2004 tarihleri arasında Camden Town, Londra’daki The Tram Studios’ta düzenlenen, International Jewish Artist of the Year Exhibition’a Türkiye adına katılan iki sanatçıdan biriydi. Sergide new media, fotoğraf, resim ve heykel dallarında yaklaşık 80 sanatçının 100’den fazla eseri yer aldı.

Anıt Heykelleri:

”Yükselen Ruh / Soaring Spirit”, bronz heykel projesi, Seattle, Orca İsland (Özel sipariş üzerine tasarımı tamamlanan heykel, 2005 yazında yerleştirilecek.)

“Dayanışma”, bronz heykel, Or-Ahayim Hastanesi bahçesi, Balat, İstanbul, 2004

“Yükselen Kanatlar / Soaring Wings”, bronz heykel, Cass Business School avlusu, Londra, 2003 (Bu heykel Türkiye’de yapılıp Londra’ya yerleştirilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra Büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve City Üniversitesi’nin Rektörü Sayın David Rhind yaptı.)

“Yükselen Ateş“, bronz heykel, Türkiye Musevileri 500. Yıl Vakfı Müzesi, İstanbul, 2000

“Rüzgar“, bronz heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul, 1997


Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye