| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 165

"Yılın Genç Ressamı" Finalistleri Belirlendi

rh+sanat dergisi tarafından düzenlenen "Yılın Genç Ressamı" yarışmasının finalistleri 28 Aralık 2004 tarihinde açıklandı. Finale kalan genç ressamların isimleri şöyle: Ünsal Bahtiyar, Yunus Emre Dokumacı, Burçin Erdi, Arzu Gürdal, Nilbar Güreş, İlke İlter, Nebahat Karyağdı, Serpil Kapar Kılıç, Pınar Köspeten, Erman Özbaşaran, Pelin Özgöçen, Kerem Can Özmen, Aslı Özok, Mustafa Oral Ünlü, Bülent Yavuz Yılmaz.

Duyurusu rh+sanat dergisinin Eylül - Ekim ayında yapılan yarışmaya 2.5 ay gibi kısa bir sürede yüzü aşkın genç ressam üç yüzü aşkın eseriyle katıldı. Canan Beykal, Nezih Çavuşoğlu, Cihat Aral, Hüsamettin Koçan ve Ferhat Özgür'den oluşan jüri, dosyaları bir hafta boyunca ayrı ayrı değerlendirerek her adaya 1 - 100 arasında puan verdiler.

Jüriden gelen puanlamaların dergi merkezinde ortalaması alınarak halk oylamasına sunulacak ilk on beş aday belirlendi. Ön eleme sonucu ayrıca Beyoğlu 19. Noteri Sayın İ. Şener Yunusoğlu tarafından tasdik edildi.

Asıl yarışma ise bundan sonra başlıyor. Türkiye'de ilk kez yılın genç ressamı değişik bir yöntemle geniş okuyucu ve sanat izleyicisinin katılımıyla seçilecek. Bu aynı zamanda kitlelere plastik sanatlar alanında iletişime geçebilecekleri bir alan yaratmak anlamına da geliyor. rh+sanat dergisi, daha önce para ödüllü yarışmalarda ödül kazanan sanatçıların bugün nerede olduğu sorusundan yola çıkarak yarışma sonucunda para ödülü vermek yerine, yılın genç ressamını etkinliklerle desteklemeyi, onun önünü açarak ressam yönünü ortaya çıkarmayı ve kariyerinde sürekli arkasında olmayı seçti.

Buna göre, yarışmayı birincilikle tamamlayacak olan genç ressam, 2005 yılında Antik Sanat Galerisi'nde bir kişisel sergi gerçekleştirecek. Ayrıca yine Antik Sanat Galerisi'nin sözleşmeli sanatçısı olacak. Antik Sanat Galerisi ve rh+sanat dergisi birlikte çalışarak sanatçımızın kamuoyunda tanınmasını sağlayacak.

rh+sanat dergisi, yarışmayı tasarladığı süreçte UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) ile iletişime geçerek, derneğin de yarışmayı desteklemesini istedi. Dernek Yılın Genç Ressamı'na bir destek ödülü verme kararı aldı.

Oylama rh+sanat dergisinin piyasayı çıkacağı tarih olan 5 Ocak 2005 tarihinde başlayacak. Dergide her aday için birer tanıtım sayfası ayrılacak. Bu tarihten itibaren izleyiciler, dergiyle birlikte verilen oy formunda kendi adaylarını işaretleyerek 0212 224 74 17 nolu faksa gönderebilecekler. Bir form üzerinde birden fazla aday işaretlendiğinde oy geçersiz sayılacak. Birden fazla adayı olan ya da bir adaya birden fazla oy göndermek isteyen izleyiciler formları fotokopi ile çoğaltabilecekler. Bunun dışında yine 5 Ocak 2005 tarihinden itibaren www.rhsanat.com adresinden de eserler izlenebilecek ve aynı adresten sanatçılara oy verilebilecek.

28 Ocak - 23 Şubat 2005 tarihleri arasında on beş adayın eserleri Antik Sanat Galerisi'nde görülebilecek.sanatseverler bizzat sergiyi gezerek galerideki oy pusulalarıyla da kendi adaylarına oy verebilecek.

Oy verme süresi içinde her aday kendi adına özel çalışma, tanıtım, propaganda yapabilecek. rh+sanat dergisinin internet sayfasında kendi adlarına forum oluşturabilecek.

261 Şubat 2005 tarihinde verilecek kapanış kokteylinde ise noter huzurunda "2004 Yılının Genç Ressamı" kamuoyuna açıklanacak. rh+sanat dergisi Mart ayında piyasada olacak 16. sayısının kapağını "Yılın Genç Ressamı"na ayıracak ve dergide kendisiyle geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirecek.


Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye