| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 06.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 165

TÜRK PORTRE RESSAMI ATANUR DOĞAN’IN ULUSLARARASI BAŞARISI KANADALI TÜRKLERIN GURUR KAYNAĞI OLDU.

Kanada Portre Ressamları derneği (Portrait Society of Canada) Toronto Plastik Sanatlar Müzesinde 9 – 12 Aralık 2004 4.Uluslararası Portre Sanatları Festivaline Türk ressam Atanur Doğan Dünyanın en iyi Suluboya Portre ressamı olarak öğreticilik ve Jüri görevi yapmak üzere davet etti.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’ dan, 200 den fazla portre sanatçısı, portre sanatı üzerine dünyada tek olan bu eğitim, inceleme ve yarışma etkinliği için Toronto Sanat Müzesinde buluştu.
Dünyada iyi tanınmış dallarında en başarılı olan diğer sanatçıları, pastel tekniğinde Gwenneth Barth (İsviçre), yağlıboya tekniğinde Yuqi Wang (Çin), karakalemde Dan Thompson (ABD), heykel büst dalında K. Andrew Benyei (Kanada), Türkiyeden suluboya tekniğinde Atanur Doğan ile birlikte demostratör (gösterimci) ve usta öğretmen olarak festivalde görev yaptılar.

Sanatçı Kuzey Amarikanın en önemli sanat merkezlerinden Plastik Sanatlar Müzesi Ontorio Art Gallery nin 300 kişilik anfi tiyatrosun da Suluboya Portre Demostrasyonu “Su ve Renk ile karakter ve ifadenin yakalanması” isimli sunumu gerçeklestirdi. Atanur Doğan, resim tekniklerinden en zoru olarak bilinen suluboya tekniğiyle canlı modelden karakter yakalama ve kendine özgün tekniğiyle kisa zamanda yarattiği karakter ve duygu yüklü sanatsal eserle ençok ilgi ve takdir gören, alkışı toplayan gösterimci oldu. Festivali Kanadalı Türklerin TV ve yazılı basını yakından takip etti. Genç sanatçı başarasıyla Kanada da yaşayan Türklerinde gurur kaynağı oldu.

blessing.jpg (11572 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye