| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Sanat 22.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 166

VELİ MERT
Kişisel resim sergisi

22 EKİM - 11 KASIM 2005
GALERİ ARTİST Çukurcuma
Altıpatlar Sok. No 26 Çukurcuma
Beyoğlu / İstanbul

Yaşadığımız çağda karşılıklı ilişkilerin anlamını yitirdiği, herkesin kendine dönük bir ötekilik içinde yaşadığı gerçeğinden hareketle, bu resimler yaratma sürecinde ötekine ulaşabilmeyi hedeflemektedir. Hedefleme eyleminin amacı, içteki ötekinin sınırlarına taşma çabasının küçük hareketleridir. Bu eylemler(resimler olarak görünenler), kendi mütevazı egzersizleri olarak, toplum karşısında kişisel olanın direnç noktaları sayılmalıdır. Varoluşsal noktadaki bu dirençte kendini ortaya koyuş biçiminde ayrıcalık yakalar.

Bu ayrıcalık onun (alımlayıcının) alışkanlığına bağlı olarak, resmin üzerindeki göstergelerin okuma biçiminin(estetiğe dayanan) sınırları içinde gözükse de; burada görmeyle ilgili alışkanlığındaki anlamlardan öte, içinde (sanat nesnesinin) yer aldığı ontolojik bağlamı öncelemektedir. Bu yaratma süreci ile alımlayıcının eşitlendiği uzamdır. Bu da bizim düzlemsel eşitliklerin birbirleriyle (sanatçı-sanat nesnesi- alımlayıcının reel gerçekliğin fonundaki) alış-verişinde, bir ilişki kurma biçimi olarak, izlenen değil; izleyen nesne olan sanat nesnesine götürür.

Alılmayıcı kendini bir nesne boyutuna indirgendiğinde ve onunla eşitlendiğinde, onu modellediğinde ancak bir ilişki kurabilir ve ancak o zaman kendi dışı ile içi arasına bir mesafe ortaya koyar. Nesne (sanat nesnesi) karşısında birey kendinin de bir nesne gerçekliği ile nesnelleşmedikçe, bir ilişkinin bir etkileşimden söz açmak olası değildir. Bu sanat deneyimi bireyi reel gerçeklikle başa çıkmasında önemli bir sıçrama yaratır. Sanat tam da burada bireyi reel gerçek karşısında nesnelleşebilmenin modeli gibi gözükür.

palyacaogokce.jpg (79675 bytes)

velimert1.jpg (37514 bytes)


Yorum Ekle Yorumları Listele
166. Sayı önceki yazı 166. Sayı sonraki yazı
Sanat Önceki Yazı Sanat Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2006 İstanbul-Türkiye