| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 25.01.2001 - netyorum.com / Sayı: 56

Soru: (Referans: 56/001)

Sevgili netyorum yöneticisi,
Benim bilgisayarım toplama ve bir süredir internetteyken, girdikten 10-15 dakika sonra rnaap, explorer ya da icq hatası veriyor. Çıkan kutuyu kenara alıp, sayfa açmaya devam edebiliyorum. Anakart cd'si formatlanmadan kuruldu. Acaba formatlamam gerekir mi ya da başka ne olabilir sorunum? İlginize teşekkürler. Burak Seri

Yanıt:

Sorunun bilgisayarın toplama olması ile bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Kanımca, bilgisayarınızda internet aracılığı ile yerleşmiş bir virüs var ve o hata mesajlarını oluşturuyor. Önerim; bildiğiniz bir bilgisayarcıya sistemi kontrol ettirin. Eğer sistemde önemli dosyalarınız yoksa, hard disk'i formatlayıp, bütün programları yeniden kurun. Ancak bu işi yaparken biraz önce de belirttiğim gibi eğer önemli dosyalarınız varsa yedeklerini aldıktan sonra yapın. Ayrıca bir diğer önemli nokta, yeniden kuracağınız programların temiz olmasına dikkat edin. Ekrana çıkan hata mesajlarını bildirebilir misiniz?

Burak Seri'den gelen ikinci mesaj:

Ekrana bir dikdörtgen kutu çıkıyor ve üzerindeki mavi bantta explorer veya rnaap veya icq hatası yazıyor. Bu durum devam ederse program satıcınızla görüşün yazıyor. Bu genellikle aynı anda mail ve explorer açtığımda ya da icq ile explorer açtığımda gerçekleşiyor. İnternete girdikten sonra bazen on dakika bazen yarım saat sonra bu hatayı veriyor. Mesela şu an gireli bir saat oldu sadece mailim açık, outlook expres ve hala hata vermedi ama explorer'da açılsa bir kaç dakika içinde o kutu çıkıyor. Kutuyu kapattığımdad a bilgisayarın altındaki başlat menüsünün bulunduğu çubuğun sağ tarafındaki logolar kayboluyor (ses logosu hariç) ve sonra makinayı tekrar başlatmak istiyorum. Başlat menüsünde ancak kapanırken windows logosunun bulunduğu açık mavi ekranda takılı kalıyor. Ekran altında da windows kapanıyor yazıyor ancak kapanmıyor. Birde bu hata kutusu çıkınca onu üst mavi şeridinden sürükleyerek sağ ya da sol tarafa çekiyorum ve internette çalışmaya devam edebiliyorum ama bu da bir müddet sonra ekranı kilitliyor. Makinamı bilgisayardan anlayan bir arkadaşıma üç kez formatlattırdım. Harddisk ikiye bölük vaziyette. Birini formatladık ama sonuç değişmedi. Makina internetteyken zorlarsam hata vermeye devam ediyor. Ayrıca fifa2001 oynarken ilk maçı normal oynuyorum ancak ikinci maç başlarken ilk pasta topu taca atıyorlar ve tacı kullanırkende top başının üstünde kalıyor ancak futbolcular hareket edebiliyorlar. Ayrıca diğer bazı oyunlarda da beni direkt olarak oyundan atıp masa üstüne dönüyor. Başka sorunuz olursa cevaplamak isterim saygılar.

İkinci yanıtımız:

Windows registry'de bir sorun olabilir veya bellek sorunu mevcut. Bilgisayarın konfigürasyonunu bildirirseniz iyi olur. Belki de çok fazla programı aynı anda çalıştırdığınızda bellek yetersiz kalıyordur.

Burak Seri'den gelen üçüncü mesaj:

Evet, elimden geldiğince anlatayım size. 20 gigabyte harddisk, 128 ram, nvidia ekran kartı üç boyutlu, 17 inc hyundai ekran, harici modem, windows 98, explorer 5.5 kurulu. Eğer bellek sorunum varsa ne yapabilirim sizce?

Üçüncü yanıtımız:

128 MB RAM olduğuna göre sorun bellek yetmezliği olamaz. Ancak RAM'larda teknik bir sorun olabilir. Kontrol ettirdiniz mi? Bu sorun genelde bir program kurduğunuzda o programın windows'un bazı dosyalarını ezmesi ile ortaya çıkıyor. Eğer olanağınız varsa Windows Me kurun. Me'de herhangi bir sorun olduğunda daha önceki konfigürasyona geri dönebiliyorsunuz.

Çağrı:

Buna benzer sorunlarla karşılaşan okuyucularımız bize iletirlerse burada yayınlayarak, genel bir sorun olup olmadığını belirlemeye çalışacağız. Referans numarasını kullanmanız rica olunur. Biz de araştırmalarımıza devam ediyoruz.


Soru: (Referans: 56/002)

merhaba,
bu hizmetiniz için teşekkürler. Ben 22 yaşında bir gencim. Elektroniğe doğal kabiliyetim var. Yanlış tercih yaptım ve muhasebe mesleğini seçtim. Elektroniğe aşığım. Elektroniğe dönmek istiyorum. Ne yapabilirim. Lütfen yardım edin.

Yanıt:

Elektronik ile ilgili akşam kurslarına ya da haftasonu kurslarına başlayın. Oradan alacağınız sertifika ile elektronik mesleğine başlayabilirsiniz. Şu anda para kazandığınızı düşünürsek, bu kazancın bir kısmını eğitiminize harcayın. Başarılı olacağınızdan eminim. Başarılar.


Yanıt: (Referans: 55/001)

Geçen hafta Sayın Tufan Atalay'ın sorusu vardı. Mustek yazıcılar bildiğimiz kadarı ile multimedya şirketi tarafından Türkiye'ye getiriliyor. Multimedya'nın destek grubu ile görüşebilirse sorunun çözüleceğini tahmin ediyoruz. Eğer bu konuda bir sorun oluşursa bize haber verdiği taktirde biz ilgilenmeye devam edeceğiz. Multimedya'ya erişim için http://www.multimedya.com adresini kullanabilirsiniz.Yorum Ekle Yorumları Listele
56. Sayı önceki yazı 56. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye