| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 20.12.2001 - netyorum.com / Sayı: 97

Soru: (Referans: 59/001)

15.2.2001 tarihindeki 59. sayımızda "Ne olacak halimiz?" sorusuna Sayın Munis Toprak'tan yanıt geldi. Kendisine teşekkür ederiz.

Cevap:

Bu sorunun 5000 yıl önce sorulduğunu düşünün. İnanın, şu anda verebileceğiniz cevap 5000 yıl sonrası içinde geçerli. Yani batı yakasında değişen hiç birşey yok. Eğer gerçekçi gözle bakarsanız, ilerleyen teknolojinin bizi hiç bir yere götürmediğini, Adem'den beri aynı yerde saydığımızı görürsünüz. İnsanlık açısından durum böyle (maalesef).

"Kardeşim, bana ne elalemin halinden. Ben kendi ülkemin ve vatandaşlarımın halinden bahs ediyorum" diyorsanız, size ilginç bir örnek vereyim.

Yıl 1789
Amerika'da George Washington başkan olur. Amerika için gerçekten çok iyi şeyler yapar. Amerikan halkı da teşekkürlerini en büyük şehrine adını vererek ispatlar.

Yıl 1789
Fransa'da devrim olur. Bütün Avrupa nasibini alır. Gerçekten son büyük aydınlanmadır bu.

Yıl 1789
Üçüncü Selim padişah olur. İleri görüşlü, aydın ve yenilikçi bir insandır. Nizam-ı cedid'i kurar. Şairdir, müzisyendir. Bir kaç yıl sonra adamın gırtlağını sıkıp cesedini sarayın avlusuna atarlar.

Bilmem anlatabildim mi?. - Munis Toprak


Soru: (Referans: 97/001)

Acaba Microsoft Windows Nt 4.0'da USB desteği var mı? - Mustafa Hepsarılar

Cevap:

Microsoft Windows NT 4.0 standart özellikleri itibarı ile USB desteklemiyor. Ancak Microsoft Windows NT 4.0 'a USB desteği eklediğini belirten bazı yazılımlar ve donanımlar mevcut. Performanslarını ve işlerliklerini bilmiyorum ancak bir göz atabilirsiniz. Adresleri;

http://www.bsquare.com/products/devtools/usbwin40/ 

Bu adresteki nota göre destek sadece; "Klavye, Fare, Yazıcı ve Pocket PC ara birimi" için. Joystick, scanner, camera, charging station gibi cihazlar desteklenmiyor. 

İyi çalışmalar.
 


Soru: (Referans: 97/002)

Bir münazara konuşması hazırlamam lazım. Konusu teknoloji mutluluk mu getirir mutsuzluk mu? Benim hazırlamam gereken konu mutsuzluk getirmesi üzerine olmalı. İnternette birçok site gezdim ve pek bir döküman elde edemedim. Sizin sitenizde de yine bir arkadaşın bu konu hakkında sizden yardım istediğini gördüm.Lütfen bana da en kısa zamanda yardım eder misiniz? - Merve Bozer

Cevap:

http://www.telepati.com.tr adresinde Sinan Oymacı'nın "Saydam köşesi" eski yazılarına bakabilirsiniz. Ayrıca netyorum'daki Sinan Oymacı'nın eski yazılarında da bu konuya değinilmişti.

İyi çalışmalar, başarılar.
 


Soru: (Referans: 97/003)

Bu güne kadar yapmış olduğunuz tüm yardımlardan dolayı sonsuz teşekkür ederim.

Microsoft Windows 2000'de Smart Card desteği var diye bir söylenti duydum. Bununla ilgili çok detaylı bilgi gerekli. Şimdiden teşekkür ederim. - Mustafa Hepsarılar

Cevap:

http://www.microsoft.com/smartcard/ adresinde bilgileri bulabilirsiniz.
 


Soru: (Referans: 97/004)

Size bir kaç sorum daha olacak..

1. VPN Nedir?
2. Çeşitleri nelerdir?
3. Kullanım amaçları ve kullanım şekilleri

cevaplarsanız çok sevinirim. - Mustafa Hepsarılar

Cevap:

VPN (Virtual Private Network), Geniş Alan Ağı (WAN) oluşturma yollarından birisidir. Altyapı olarak Internet'i kullandığından maliyeti en düşük WAN çözümü denilebilir. VPN'ler "kiralık özel veri hat" 'larının güvenilirliğine (reliability) erişebilir mi? Ülkemizin Internet altyapısında bunu söyleyebilmek zor. Buna karşılık, pratik olarak güvenlik (security) sorun olmayacaktır. Çünkü tüm VPN çözümlerinde, Internet erişimi üzerinden kurulan, güvenli (kriptolama) tüneller söz konusu. Buna karşılık, Internet üzerindeki trafiğin durumu, zamana bağlı olarak belirli noktalarda trafik yoğunlaşmalarının yaşanması olağan ve bilinen şeyler. O halde, uygulamanın türüne göre VPN kullanımıyla, WAN iletişim maliyetleri önemli oranlarda azaltılabilir. 

Daha detaylı bilgiyi http://www.microsoft.com/windows2000/technologies/communications/vpn/default.asp adresinde bulabilirsiniz.

Yanıtı veren Sayın Metin Berk'e teşekkür ederiz.

Cevap 2:

http://www.nwfusion.com/primers/vpn/vpnprimer.html adresinde İngilizce olarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.


Soru: (Referans: 97/005)

Şimdiki sorularımda şunlar. Yardımcı olursanız sevnirim.

1. Access ve Excel Dosyalarının SQL desteği var mı?
2. Bu dosyaları uzaktan erişimle SQL Server ile paylaşabilir miyim? - Mustafa Hepsarılar

Cevap:

Access (attachment yöntemiyle) ve Excel (Import External Data) üzerinden SQL server'a erişmek mümkündür. Ayrıca, SQL server üzerinden OLE DB kullanılarak Access, Excel, Oracle v.b. erişmek mümkündür. 

Bu konuda daha detaylı bilgi için SQL Server Books Online'dan yararlanılabilir.

Yanıtı veren Sayın Metin Berk'e teşekkür ederiz.


Soru: (Referans: 97/006)

rg 6
rg 11
rg 58
türü kabloları
fiber optik kablolara bağlamak için gerekli modüller, şemalar ve fiyatlar hakkında bilgi istiyorum. Teşekkürler. - Hakan Türkan

Çağrı:

Bu soru ile ilgili yanıtlarınızı referans numarası ile birlikte sorucevap@netyorum.com adresine iletirseniz, bu okurumuzun sorununa yardımcı olabiliriz. Lütfen bilgilerimizi paylaşalım, kendimize saklamayalım.Yorum Ekle Yorumları Listele
97. Sayı önceki yazı 97. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye