| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 23.01.2003 - netyorum.com / Sayı: 119

Soru: (Referans: 119/001)

HP cd-writer var. cd kopyalamaya başlamadan önce kontrol kısmını geçiyor ve tam kopyalama başladığı zaman aşağıdaki hataları veriyor. Yeni cd istiyor, takıyoruz yine ayny problem.

E80041899: Write error - buffer underrun occurred - [06/C5/00]
E80041934: TrackWriter error - Flush failed - [T7127]
E80041925: TrackWriter error - Command retry failed - [T7118] . - Özdal Akay

Cevap: Daha önce düzgün çalışıyordu da yeni mi bu hatayı vermeye başladı? İşletim sistemi nedir? Bir CD'nin bir başka CD'ye "on the fly" kopyasını almak istediğinizde mi bu oluşuyor? Biraz daha detay vermeniz gerekiyor.

Gelen Yanıt: Evet, daha önce düzgün çalışıyordu. Win2000. Hem cd copy'de hem de hd'den kopyalamaya çalıştığım zaman bu hatayı veriyor.

Cevap: Büyük bir olasılıkla kullandığınız hard disk'te bad sectorler mevcut ve cd kopyalama işleminde kullanılan geçici dosyalar bu bölümlere denk geliyor. Ya da arka planda bir virüs var ve sistem kaynaklarını kullanıyor.

http://www.antivirus.com adresinden bilgisayarınıza virüs kontrolü yaptırın. Ardından harddiski checkdisk ile sektör sektör kontrol ettirin ve defrag yaptıırn.


Soru: (Referans: 119/002)

KKTC'den sevgiler saygılar. Bir konuda yardımınıza ihtiyacımız var. İlkokul çocukları için Ağaç ve Orman Haftası ile ilgili tiyatro senaryosuna ihtiyacımız vardır. Bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. Ayrıca bu gibi ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek kaynaklara ihtiyacımız vardır. Teşekkür ederiz. İyi çalışmalar. - Alkan Göksoy

Cevap: TEMA vakfının Serhat Taşpınar'ın yazdığı "O Bizim Son Umudumuz" isimli güzel bir tiyatro eseri var. Kitabı http://www.tema.org.tr adresindeki "TEMA Dükkanı" altındaki "Kitap" bölümünden temin edebilirsiniz.


Soru: (Referans: 119/003)

Bir konuda size danışmak ve yardım talep etmek istiyorum.

Bir arkadaşımın internet cafesi var ve bazen ben o cafeye gidiyorum. Arkadaşında pek internet konusunda bilgisi yok, en çok windows kurmak, format atmak, sistemi kuracak kadar. Yabancı dil sorunumuz var, kendi yağımızda kavrulmaya çalışıyoruz. Bu aralar başımızda bir beladır gitmekte. Benim mail adresimden başka insanlara mailler gitmekte ve maillerin içeriği hakkında da pek bilgimiz yok. Yazınızı okuyunca şok oldum ve size danışmak istedim.

Ayrıca son günlerde PC'de bir mektup zarfı şeklinde kendine özel klasörler oluşturmakta ve eml ismini almakta, bilgisayardaki tüm klasörlere, tüm dosyalara birer mektup zarfı atmakta ve ağlar arasında geçiş yapmakta. Bilgisayara bulaştığı anda paylaşım varsa PC'de ve kullanıcı PC'de paylaşımı kaldırdığında, PC kapanıp açıldığında kendi kendine paylaşım açmakta. Vürüsün ismini bilmiyoruz. AVP ve benzeri antivürüs temizliyen programların eski sürümleri, 2001 sürümleri tanımamakta. Bana bu konuda bir antivürüs programı önerir misiniz? Antivürüs programını önermekten çok kurulumu da önemli çünkü norton gibi antivürüs programları virüsü bulduğunda virüsle birlikte tüm dosyaları da silmekte. Haliyle tekrar sistemi kurmak zorunda kalıyoruz. Şimdiden teşekkürler. Mahrumiyet bölgelerinde ne bir PC operatöru ne de bir öğretici olmadığından dolayı yetersiz kalıyoruz. Şimdiden ilginize teşekkürler.

Cevap: Maalesef bazı virüsler bulaştıkları dosyalara hasar verirler. Onun için antivirüs yazılımları bu tür virüs bulaşmış dosyaları temizleyemediklerinden sadece silebilirler. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Antivirüs yazılımı olarak önerim;

ilk önce http://www.antivirus.com sitesinde online olarak internet üzerinden bilgisayarınızı kontrol ettirebileceğiniz bir seçenek mevcut. Burayı kullanarak sistemlerinizi test ettirebilirsiniz. Aynı sitedeki yazılım da etkili bir yazılımdır. Bilgisayarınıza indirip, kurabilirsiniz.

Ayrıca http://www.grisoft.com sitesindeki AVG yazılımı da iyi bir antivirüs yazılımıdır.


Soru: (Referans: 119/004)

Sizden bir konuda yardım almak istiyorum. Uzun bir zamandır yazarlık konusunda çeşitli kitaplardan bilgi alıyorum. Fakat sizin de bildiğiniz gibi sadece kitaplardan birşeyler öğrenmek yetersiz kalıyor. Msm sınavlarına girmek istedim fakat; sınav iptal edildi.Kendimi bu konuda yetiştirecek atölyeler aradım ama bulamadım. Şimdi tekrar imkanlarımı zorlayıp İstanbul'a gelsem bile bir amacımın olması gerekiyor. Bana yardımcı olacak atölyeler var mıdır? Ayrıca bu atölyelere benim gibi Anadolu 'dan
eğitim almaya gelenler olur mu? Olsa bile nerede kalırlar? Atölyelerin bu konuda hizmetleri de oluyor mu?

Cevap: Yazarlık ve hitabet gibi konularda özel kurs veren bir iki yer var İstanbul'da. Can Gürzap'ın dialog şirketi ile irtibata geçebilirsiniz. http://www.dilaog.com.tr  adresinde detaylar mevcut.

Bu kurs süresince İstanbul'da konaklayabileceğiniz ekonomik oteller bulabilirsiniz.Yorum Ekle Yorumları Listele
119. Sayı önceki yazı 119. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye