| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 06.03.2003 - netyorum.com / Sayı: 124

Soru: (Referans: 124/001)

Bana sürekli uzunluğu 120 ila 135 kb arasında değişen mailler geliyor. Bu maillerden bir kaç tanesini açtım. Arkadaşımın e-mailinden gelmişti. Ekinde ve içeriğinde hiç bir şey yok. Bu trojan olabilir mi? Bilgisayarımda Symantec kurulu son versiyon ve otomatik olarak güncelleme yapıyor. Ben de ayrıca tarattım herhangi bir şey çıkmadı. Bu mailler bana hala geliyor. Bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Trojan olabilir ve virüs önleme yazılımınızı devre dışı bırakmış olabilir. http://www.antivirus.com adresinden online olarak virüs taraması yaptırın. Temiz çıkarsa endişe etmeyin. Virüslü mesajların size gelmesi sizin dışınızda bir olay.


Soru: (Referans: 124/002)

Photoshop 7.0 kullanıyorum. Ancak programda bazı işlemleri gerçekleştirirken (işaretleme-taşıma vs.) "program hatası" veya "runtime error" gibi hatalar verip ya bilgisayarı kilitliyor, programdan çıkıyor ya da restart yapıyor. (Bilgisayarım özellikleri: p4,128 ram 32mb ekrran kartı). Sorun ne olabilir? Teşekkür ederim. - Onur Tekin

Cevap:

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Buna benzer hataları başka programlarda da alıyor musunuz?

- İşletim sistemi olarak win98 kuruluydu. Daha sonra Win ME ve ardından XP kurdum ama aynı hataları (kilitlenme-restart-runtime error) tekrar verdi. Ayrıca komutları uygularken yavaş hareket ediyor. Anlamadığım tek bir şey var, bir kaç arkadaşımın bilgisayarında (xp kurulu) normal çalışıyor.

- Bilgisayarınızın hafızası yeterli gelmiyor. Arkadaşınızın bilgisayarının konfigürasyonu daha iyi olabilir.


Soru: (Referans: 124/003)

Veri tabanlarında kullanılan yazılımların isimlerini öğrenmek istiyorum. Ayrıca veri tabanı ve donanım arasındaki ilişki hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

Cevap:

Access, Microsoft SQL, MySQL, Oracle gibi veri tabanları mevcut. Donanım ile aralarında bir ilişki söz konusu değil. Kullanılan işletim sistemine bağlı.


Soru: (Referans: 124/004)

Celeron ile Pentium arasındaki farkı merak ediyorum. Araştırdım, ikisi de aynı hızda ama Pentium Celeron 'dan daha pahalı. Ben, bunun nedenini soruyorum.

Cevap:

Celeron ile Pentium 'un ikisinin aynı hızda olması durumunda Pentium'un performansı çok daha iyi olacaktır. Daha fazla cache içerir ve daha hızlı veri yoluna sahiptir. Bunun için fiyatı daha pahalıdır. Özellikle çizim ve animasyon gibi işlemlerde Pentium'un Celeron'a karşı üstünlüğünü daha kolay görebilirsiniz.


Soru: (Referans: 124/005)

Benden film formatında mpeg hazırlamam istendi. Ama ekran kartının tv-out veya s-video çıkışından görüntüyü aldığımda görüntünün kalitesi çok bozuluyor. Birkaç yere sordum, kaliteli görüntü alamayacağımı söylediler. Benim aradığım, bilgisayarın monitörüne verdiğimiz görüntüyü aynı kalitede tv'ye veren bir tv-out kartı ya da buna benzer bir alet var mı? Teşekkürler. - Hakan Özgün

Cevap:

Öncelikle hazırlayacağınız filmin kalitesinin bilgisayarda iyi olmasını sağlamalısınız. MPEG formatı istediğiniz kaliteyi sağlamaz. MPEG2 ya da DIVX formatında filminizi üretmeniz gerekiyor. Bu şekilde bilgisayarda hazırlayacağınız filmi, tv çıkışlı herhangi bir grafik kartı ile televizyonda izleyebilirsiniz. Sorununuz MPEG formatından kaynaklanıyor.

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
124. Sayı önceki yazı 124. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye