| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 22.05.2003 - netyorum.com / Sayı: 134

Soru: (Referans: 134/001)

Site açmak istiyorum ama www.blogger.com ingilizce olduğu için anlayamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Nasıl başlayabilirim, neler yapmalıyım? Lütfen bana bunlar hakkında bilgi gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap:

Blogger kullanabilmek için İngilizce bilmek zorundasınız maalesef. İngilizce bilmeden yola çıkmak istiyorsanız, Türkiye'deki internet şirketleri ile haberleşin. Turk.net , Superonline gibi.

Ayrıca, internet'te site açmak için blogger'dan daha güzel yöntemler mevcut. Size çeşitli örnek tasarımlarda site yapmanızı sağlayacak şirketler var. Bunlardan birisi ile yola çıkarak, alan adınızı almanız ve sitenizi oralarda yapmanız daha kolay olacaktır.


Soru: (Referans: 134/002)

Ben yaklaşık 8 aydır BTC bce1610 markalı cdrw kullanıyordum. Gayet de memnundum (hızı hariç). Hızı yüzünden kendime Philips marka bir cdrw aldım (philips 4816k/20) fakat bu cdrw ile hiç 48x hızında yazmayı başaramadım. Ne nero'da oldu ne de clone cd'de. Yalnız clone cd'de son 20 saniyede falan 48x rakamını gördüm ama daha öncesi hep 24x civarlarında geçiyor. Zaten yazdıklarının yarısı çalışmıyordu atlama yapıyordu. Cdnin üzerinde değişik tonlarda halkalar oluşuyordu. Sanki yazmışız daha sonra boşluk bırakıp devam etmişiz gibi ama 16x ve düşük hızlarda düzgün yazıyordu. Bunun üzerine servisle epeyce bir uğraştan sonra servisi cdrw'nin yenisini verdi ama benim sorunum tam çözülmedi. Hala 48x yazamıyorum, hala halkalar oluşuyor fakat cdler çalışıyor ama ben 48x almanın yararını göremedim. Belki sistemimde birşey vardır dedim ve sistemi yeniden kurdum, olmadı. Başkasının bilgisayarına taktık yine olmadı. Hatta bilgisayarın cdrw kablosunu yenilemek bile fayda etmedi. İnternetten firmware güncellemesi yaptım yine olmadı. Sizce sorun ne olabilir? Sistemle uyumsuz olabilir mi? Acaba Philipslerin piyasadaki tüm sürümleri arızalı olabilir mi, bu konuda bir haberiniz var mı? Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz?

(Sistemim p3 550mmx, gigabyte 6bxc anakart, 128mb bellek, ınca bt878 tv kartı, crative ensoniq ses kartı, inca conexant modem..... Diğer denenen bilgisayarın sistemi: asus via chipsetli anakart p4 1700...)

Soruma geniş olarak cevap verirseniz sevinirim. Size kolay gelsin. Cevabınız için şimdiden teşekkürler - Abdürrahim Kayabaşı

Cevap:

48x hız teoride cihazın çıkabileceği en yüksek hız anlamına geliyor. Bunun için bu hızı sürekli görmeniz olası değil. Kullandığınız yazılabilir cdlerin bu hızda yazılmaya uygun olması gerekiyor. Öncelikle bunun kontrol edilmesinde ve uygun cd'nin kullanılmasında yarar var. Bunun dışında sistem ayarlarında cd sürücünün DMA kullanıyor olması gerekir. Sisteminiz gerekli veriyi cd sürücüye gerekli hızda gönderemiyor olabilir. Ancak verdiğiniz veriler ışığında - 24x görmeniz - bu cihaz için normaldir. Bu tür cihazlar cd'ye kayıt başladığında dıştan içe doğru giderler. Dış halkalar daha büyük olduğu için daha yavaş yazılır, içeriye doğru hız artar. Bir başka deyişle teknolojik olarak sisteminiz düzgün çalışıyor.

İyi günler.


Soru: (Referans: 134/003)

Ben excel ile bir tablo oluşturdum. Bu tablo 1-2-3-4-5-6-.... 3500'e kadar sıra numarası verdim. Yalnız bu sıralamada bazı numaraları atlamak zorunda kaldım. Şimdi atladığım bu sıra numaralarının başka bir yerde listesini görmek istiyorum. Bir çözüm yolu gösterebilirseniz, sevinirim. - Fatih Özer Arabacı

Cevap:

Bir sütun eklemeniz gerekiyor. Bu sütuna aşağıdaki formülü koyacaksınız.

=IF((A2-A1)=2;A2-1;0)

Burada sıra numaralarının A1 hücresinden başlayarak aşağıya doğru devam ettiğini varsaydık. Bu formülü B2 hücresine koyacaksınız ve aşağıya doğru kopyalayacaksınız.

Sıra numarası atlayan sayılar bu sütunda belirecek atlamayanlar 0 olarak kalacak.

Daha sonra bir başka yerde 0'dan farklı sayıları listele diye bir filtreleme işlemi de yapabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 134/004)

Klavyenin yapısı hakkında bilgi almak istiyorum. Ben kendi araştırmalarımla buton ve switchlerle atari salonlarında bulunan oyun kollarından yaptım. Bunu bilgisayarda kullanmak istiyorum. Ses kartını araştırsam bu daha kolay olur belki ama ben klavye yapısını öğrenmeyi isterim. Klavyeyi açmadan sizin gibi bilgili dostlardan yardım beklemeyi daha doğru buldum. Örneğin "A" harfinin altında artı ve eksi olarak iki uç mu var, yoksa tek uç mu var? En basitinden elektronikçilerde satılan butonları klavyedeki herhangi bir harf yerine nasıl kullanabilirim?

Bir sorum daha olacak. Klavyedeki harf kısmı ile yön tuşları arasında bir bağlantı var mıdır? Yani harf kısmını atsak sadece yön tuşları kısmını bilgisayara bağlayıp oyunlarda işlem yaptırabilir miyiz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. - Sertaç Çalışkan

Cevap:

Size bazı İngilizce kaynaklar veriyoruz. Bunlardan yola çıkarak bir yerlere ulaşabileceğinizi düşünüyoruz. Kolay gelsin.

http://www.simpits.org/engineering/KeyEmu/Key_Emu.html
http://www.beyondlogic.org/keyboard/keybrd.htm
http://www.repairfaq.org/filipg/LINK/PORTS/F_Keyboard_FAQ.html

Başarılar,


Soru: (Referans: 134/005)

En büyük Atatürk resim kolleksiyonuna sahip yazarımız kimdir?

Çağrı:

Yukarıdaki soru ile ilgili yanıtlarınızı lütfen sorucevap@netyorum.com adresine iletiniz. Gelen yanıtlar yine bu sayfalarda yayınlanacaktır. Referans numarasını kullanmanız rica olunur.Yorum Ekle Yorumları Listele
134. Sayı önceki yazı 134. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye