| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 10.07.2003 - netyorum.com / Sayı: 139

Bilişim teknolojileri ile ilgili sorularınızı bekliyoruz. Donanım, yazılım ya da hizmetler ile ilgili sorular en kısa sürede bu sayfalarda veya kişinin özelinde yanıtlanacaktır. Tercihimiz yanıtları sayfalarımızda vermektir. Özele yanıtlar gecikebilir. Sorularınızı ya da sorulan bir sorunun cevabını iletmek için lütfen buraya tıklayınız ya da sorucevap@netyorum.com adresine e-posta gönderiniz. Sorulan sorulara bir yanıt iletirken, lütfen sorunun ilişkili olduğu referans numarasını iletiniz. Hem soru hem de yanıt ileten okuyucularımızın kişisel bilgileri (ad soyad, e-posta adresi gibi) yayınlamasını belirtmedikleri sürece kullanılmayacaktır. Burada ilk kural kişisel bilgileri yayınlamamak şeklindedir. Ancak gönderilen soru ya da yanıtla birlikte kişisel bilgilerin yayınlanmasına izin verildiği belirtilirse kullanılacaktır.
 


Soru: (Referans: 139/001)

Merhabalar. Merak ettiğim bir sorum olacak. Diyelim ki elimizde bir excel dosyamız var. Bunun içeriğini sql'e yani bir veritabanı dosyasına dönüştürebilir miyiz? Teşekkürler. - Ertan Tezcan

Cevap:

Yanıtımız; evet, çevirebilirsiniz. Excel dosyasını uygun işlemler sonucunda SQL veritabanına çevirebilirsiniz. En kolay yöntemi, excel verilerini txt formatında export eder, oradan sql'e import edersiniz.


Soru: (Referans: 139/002)

Bilgisayarda cd writer kullanımını basamak basamak anlatabilecek bir e-mail gönderir misiniz! - Tevfik Demir

Cevap:

Bu işlem, kullanacağınız cd writer yazılımı ve ne kaydetmek istediğinize bağlı olarak değişir. Hepsi için farklı yöntemler söz konusudur.


Soru: (Referans: 139/003)

Türk tiyatrosunun ve sinemasının en yaşlı oyuncusu Necdet Mahfi Ayral'ı konu alan belgeselin yönetmeni kimdir?

Cevap:

Elimizdeki verilere göre VTR şirketinin ürettiği bu belgeselin yönetmeni Enis Rıza.


Soru: (Referans: 139/004)

Windows XP'ye nasıl format atabilirim? Bir başlangıç disketine ihtiyacım var mı? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. - Mehmet Durmuş

Cevap:

Windows XP kuruluşu esnasında sistemi formatlamak isteyip istemediğinizi sorar. Özel bir işleme ihtiyacınız yok. Bilgisayarınızı CD'den boot eder şekle getirmeniz yeterli. Ardından sistemi kapatıp açtığınızda CD'den çalıştırıp, Windows XP'yi kurma işlemine sıfırdan başlayın.


Soru: (Referans: 139/005)

Bilgisayardaki cookiler silinmiş. Ne yapabilirim? - Fatma Senli

Cevap:

Silinen bu dosyaları işletim sistemindeki standart yazılımlar aracılığı ile kurtarabilmeniz maalesef olası değil. Ancak bazı özel yazılımlar aracılığı ile deneyebilirsiniz ama çok da ümitli değil durum.


Soru: (Referans: 139/006)

XP kullanıcısıyım. Hard diskimi bölmek için yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler. - Mesut Can

Cevap:

"Partition Magic" gibi bir ek yazılım kullanmanız gerekiyor.


Soru: (Referans: 139/007)

Excel'de bir program oluşturdum. Bu programın başka bir bilgisayara kopyalanamamasını ya da kopyalansa bile çalışmamasını nasıl sağlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. - Fatih Özer Arabacı

Cevap:

Excel dosyalarına şifre verebilirsiniz ancak bu şifrenin kırılamayacağı anlamına gelmiyor maalesef. Bu tür şifrelerin bulunmasını sağlayan yazılımlar var piyasada. Ancak, sadece iyi kullanıcılar bunu yapabilir. Standart kullanıcıların ürettiğiniz Excel dosyasını görmesini engellemek için Excel'in şifre özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu işlem için "Save As" seçeneği altında "Tools" "General Options" seçeneğinde size şifre sorduğu bölümleri kullanabilirsiniz.


Soru: (Referans: 139/008)

Bilgisayarıma yüklü olan PowerDVD programını kaldıramıyorum. Benden "DeIsL1-2-3.isu" dosyalarını istiyor. Nereden bulabilirim? Lütfen bana yol gösterin. Şimdiden teşekkürler. - Yılmaz Özkuyumcu

Cevap:

İstediği dosyalar program kurulurken sisteme kaydedilen ve nelerin sisteme kurulduğunu içeren dosyalar. Programı kaldırmak istediğinizde sistem bu dosyaların içine bakarak hangi dosyaları kaldıracağını bilir. Bu dosyalar bir şekilde silindiyse ne yapacağını bilemediği için çalışmaz.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ve Powerdvd programını kaldırmak için nasıl bir yöntem izliyorsunuz da bu hata mesajını alıyorsunuz?

Cevap:

Windows 2000 NT kullanıyorum. Normal uninstall yapıyorum ama yukarıda bahsettiğim dosyaları istiyor.

Cevap:

İlgili dizin mevcut mu? Eğer yoksa, bir şekilde manuel olarak programı kaldırmışsınız demektir. Ancak manuel olarak sildiğiniz bir programın uninstall seçeneği program ekle/çıkar bölümünde durmaya devam eder.Yorum Ekle Yorumları Listele
139. Sayı önceki yazı 139. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye