| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 24.11.2005 - netyorum.com / Sayı: 164

Bilişim teknolojileri ile ilgili sorularınızı bekliyoruz. Donanım, yazılım ya da hizmetler ile ilgili sorular en kısa sürede bu sayfalarda veya kişinin özelinde yanıtlanacaktır. Tercihimiz yanıtları sayfalarımızda vermektir. Özele yanıtlar gecikebilir. Sorularınızı ya da sorulan bir sorunun cevabını iletmek için lütfen buraya tıklayınız ya da sorucevap@netyorum.com adresine e-posta gönderiniz. Sorulan sorulara bir yanıt iletirken, lütfen sorunun ilişkili olduğu referans numarasını iletiniz. Hem soru hem de yanıt ileten okuyucularımızın kişisel bilgileri (ad soyad, e-posta adresi gibi) yayınlamasını belirtmedikleri sürece kullanılmayacaktır. Burada ilk kural kişisel bilgileri yayınlamamak şeklindedir. Ancak gönderilen soru ya da yanıtla birlikte kişisel bilgilerin yayınlanmasına izin verildiği belirtilirse kullanılacaktır.
 


Soru: (Referans: 164/001)

Windows 98 bilgisayarım var. CD'ler D sürücüsünde okunuyor. D sürücüm kayboldu . Yeni den D sürücüsünü nasıl ve nerden yükleyebilirim. Faruk Yıldız

Cevap:

Merhaba,

Büyük bir olasılıkla cd sürücünün D'de olduğu bilgisi kaybolmuş. "bilgisayarım" bölümüne girdiğinizde görebiliyorsanız, oradaki harfi kullanmayı deneyin. Değiştirmek için sistem, kontrol panelde CD sürücü özelliklerinde harf atayabilirsiniz. Ancak bu arada CD sürücüyü D'den alan başka bir cihazı göremez olabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/002)

146 dan İnternete bağlanmak istiyorum fakat bilgisayarıma virüs bulaştığından PC yi temizlemek zorunda kaldım şimdi ise 146 ya bağlandığım dosya yok nasıl kurabilirim şifre ve telefon numarası yazılan dosyayı şimdiden teşekkürler. Leyla Ceyhan

Cevap:

Merhaba,

Çevirmeli ağ bağlantısı oluşturacaksınız.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/003)

Merhabalar
Benim bir sorunum var. İnternete bağlanmak istediğimde modem kulanımda diye bir mesaj alıyordum ağ bağlantıları penceresini açtığımda;
new dialup connection ve SIXA adında iki bağlantı seçeneği ile karşılaştım bunların uluslar arası bağlantı olma olasılığı varmı ve ben bunlardan nasıl kurtulabilirim. Yardımlarıızı bekliyorum.
İYİ ÇALIŞMALAR.

Cevap:

Merhaba,

Maalesef bilgisayarınıza dialer denilen programlardan bulaşmış. Yüksek miktarlı telefon faturaları ile karşılaşabilirsiniz. Acilen bilgisayarınızdaki modeme gelen telefon hattı kablosunu çıkarın ve bilgisayarın otomatik olarak yurtdışı hattı çevirip, bağlantı kurmasını engelleyin. Bu işlemi yaptıktan sonra hattınıza normal bir telefon cihazı bağlayıp, hattın kapalı olduğundan ve çevir sesi alabildiğinizden emin olun. Ardından bilgisayarınızdaki bu yabancı programı temizleyin. Bununla ilgili bilgiler netyorum'da ya da internet'te "dialer" "dialler" başlıkları altında bulunabilir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/004)

Bilgisayarımda spyware ve virüs taramasını en iyi ve güvenli şekilde yapabileceğim bedava olarak kullanabileceğim bir antivirüs programı tavsiye edebilirmisiniz. Birde program indirirken lisans kısmındaki demo, freeware, shareware kelimelerinin tamolarak ne anlama geldiğini ve ücretsiz olarak hangilerini indirebileceğimi öğrenmek istiyorum. Teşekkürler. İsmail Çetin

Cevap:

Merhaba,

Virüs tarama için avg, spyware için spybot ve lavasoft'un adware yazılımlarını kullanabilirsiniz. Nasıl bulacağınız daha önceki netyorum sayılarında mevcut.

demo: ücretli kullanılacak bir yazılımın nasıl olduğunu anlamınızı sağlayacak kısıtlı tanıtım sürümü.
freeware: kullanımı için ücret ödemediğiniz yazılım.
shareware: bir programın nasıl çalıştığını bir süre denemenizi sağlayıp, memnun kaldığınız taktirde ücretini ödeyerek lisanslamanız gereken sürüm.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/005)

Word de açılış sayfasına bir metin oturmuş bir türlü yok edemiyorum. Yani her yeni sayfa aç dediğimde o metin karşıma geliyor. Boş sayfa ortada yok. Yeniden kurma dışında ne yapabilirim.(o yolu denedim) Gülçin Öndern

Cevap:

Merhaba,

"Tools" menüsünden "Templates and Add Ins" bölümünden değişiklik yapabilirsiniz. "normal.dot" isimli dosyanız bozulmuş.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/006)

Ben win98 SE kullanıcısıyım. XP işletim sistemine geçmek istiyorum. Hangisini önerirsiniz? 98'i formatlamadan diğer harddisk'e mi kurayım, formatlayıp temiz bir sistem mi kurayım, yoksa upgrade mi yapayım? Çift işletim sisteminde problem olur mu? Ya da formatlayıp XP kurarsam eski bilgilerimden de olmuş olacağım? Ne önerirsiniz? Turgay

Cevap:

Merhaba,

XP artık her programı çalıştırabilecek seviyeye geldi. Eğer özel olarak sadece Win98 SE ile çalışan programınız yoksa - xp uyumsuz bu tür programlar olabilir - upgrade yapmanız sorun yaratmaz. Çift işletim sisteminde de sorununuz olmaz. Ancak 98'deki bilgilerinize erişim de problem olabilir.

Eğer bilgilerinizi yedekleyebiliyorsanız ve geri yüklerken sorun yaşamayacaksanız, sistemi formatlayıp, sıfırdan XP kurmak hem daha performanslı hem daha güvenli bir sistem oluşturacaktır.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/007)

Öncelikle slm kolay gelsin. Swish te hazırlamış olduğum swf uzantılı dosyaları vcd de izlemek istiyorum yani vcd formatına nasıl dönüştürebilirim bir program adı yada nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olursan sevinirim. Teşekürler.

Cevap:

Merhaba,

Bu işi yapan pek çok program var ancak ücretsiz olan var mı bilmiyoruz. http://www.winavi.com/swf-to-avi.htm adresindeki yazılımı deneyebilirsiniz ya da google'da swf vcd kelimeleri ile arama yaparsanız onlarca yazılım bulabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/008)

İnternet Explorer çubuğuna girdiğim adresleri nasıl silebilirim? Deniz Ünsal

Cevap:

Merhaba,

"Tools" - "Internet Options" - "General" bölümünde "Clear History" seçeneğini kullanın.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/009)

Merhaba. Ben XP Pro. kullanıyorum ev kullanıcısıyım. Bir tane kardeşim var ona ayrı bir kullanıcı açtım benim disk'im 2 ye aryılmış durumda d diskimde yedek dosyalarım var kardeşimin bu d diskine ve üzerindeki dosyalara ulaşmasını istemiyorum. Bu konuda paylaşımla ilgili elimden gelen herşeyi yaptım ama bi türlü o dosyaları görmesini engelleyemedim. Yani soru şu: Sınırlı kullanıcılar engelledigim dosyaları hiç göremeyecek veya görse bile klasörün içine giremeyecek. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar. Salim İlken

Cevap:

Merhaba,

Sizin administrator olduğunuzu varsayarsak, bu konumda iken d: diskindeki dizün ve dosyaları en üstten başlayarak paylaşım özelliklerinde "make this folder private" seçeneğini kullandınız mı? Windows XP için konuşuyoruz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/010)

Merhabalar,

Bios Hk Sorum olacaktı.

Nitfinity 3000 Windows Nt Server yüklü bir makinada tarih ayarı yapılmasına rağmen gün icerisinde tarihi eski zamana ayarlıyor.Bios pilinin bitmiş olabilecegini düsündüm. P4 cıkarmıs olduğum bios pilini Nt monte ettigim zaman bir problem ile karsılasırmıyım. Bios pilinin markası farklı olursa problem olurmu? Bios pilinin birebir aynı marka ve aynı ozelliklerde olmazımı gerekiyor?

Nitfinity Bios Pili Ozelligi; Maxell Hitachi Japon 3V CR2032

P4 Bios Pili Ozelligi; K T S LITHIUM BATTERY JAPAN STD CR2032

Acil cevap verebilirseniz sevinirim.
Yardımlarınız icin tesekkur ederim
Iyi Calismalar. Sevcan Karakaya

Cevap:

Merhaba,

Markasının farklı olması sorun çıkarmaz. Aynı volt, amper ve büyüklüğe sahip herhangi bir pil işinizi görür.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/011)

Bilgisayarım bir ağ bilgisayarı ve ana bilgisayar 2 tane daha bilgisayar bağlı öncelikle daha önce tavsiye ettiğiniz avg70free-289a392 virüs tarama programını bilgisayarıma kurabilirmiyim. İkinci olarak bu programı bilgisayarıma kurmaya çalıştığımda error:Action failed for file line: adding line
File C\autoexec.bat writing failed.
size bu hatayı nasıl gidereceğimi ve bu programı bilgisayarıma nasıl kurabileceğimi sormak istiyorum. Teşekkürler. İsmail Çetin

Cevap:

Merhaba,

Bu antivirüs yazılımını istediğiniz kadar bilgisayara kurabilirsiniz ancak bildiğimiz kadarı ile avg yazılımı ticari işletmelerdeki kullanımda bir bedel talep ediyor. Buna bir bakın.

İkinci sorunuza gelirsek; bilgisayarınızda ya virüs var ya da bir şekilde autoexec.bat dosyası "read-only" şekle dönüşmüş.

Yazılımı kurmadan önce http://www.antivirus.com adresinde bilgisayarınızı online virüs taramasından geçirin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/012)

Bir adet ms multimedia valuepack keyboard ve optical mouse um var. Yapmak istediğim sadece numpaddeki virgülü noktaya çevirmek ve bunun standart olmasini sağlamak. İşletim sistemim windows xp professional.

Cevabi maille de atarsaniz cok sevinirim. Ulaş Vergili

Cevap: Merhaba,

http://webpages.charter.net/krumsick/ adresindeki keytweak programı ile yapabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/013)

IP adresi olan bir başka bilgisayara kendi bilgiayarımızdan nasıl ulaşabiliriz...

İnternet ağı üzerinden. Turgay Merter

Cevap:

Merhaba,

Remote Desktop Connection kullanarak erişebilirsiniz. Bu iş için Microsoft Windows XP'de uygun seçenek var ya da piyasadan bulabileceğiniz bu tarz bir yazılım kullanmalısınız.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/014)

Turboc programlam dilinde program içerisinde ki sayıyı bulan program örneğin tutulan sayı 35 klavyaden 65 sayısını girdiğimizi farz edelim programın bize vereceği cevap "0 ile 65 arasında bir sayı giriniz" cevabını vermesini istiyorum klavyeden 15 girdiğimdede ise "15 ile 100 arasında bir sayı giriniz" cevabını vermesi gerekiyor yani program kullanıcıyı yönlendirmesini ve sayıyı bulmak içinde 5 hakkım olması gerekiyor. (teşekkürler) Saydi Öbekci

Cevap:

Merhaba,

Bu genelde programlama derslerinde verilen en temel ödevlerden birisidir. Pek çok turboc İnternet sitesi ya da kitabında buna benzer örnekler bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 164/015)

Merhabalar

Windows 98' den ağ yoluyla XP ve 2000 yüklü makinalara giremiyorum kullanıcı tanımlamalarını nasıl yapabilirim.

(Ağda XP yüklü makinayı görüyor ama tıkladığımda şifre gibi bişi istiyor bu sorunu nasıl ortadan kaldırabilirim şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar Abdurrahman Kürkçü

Cevap:

Merhaba,

Bağlanmak istediğiniz bilgisayarda kendiniz için kullanıcı tanımı yapın ve bağlanacağınız zaman bu kullanıcı adı ve şifresini kullanın.

İyi günler,Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye