| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 06.12.2005 - netyorum.com / Sayı: 165

Bilişim teknolojileri ile ilgili sorularınızı bekliyoruz. Donanım, yazılım ya da hizmetler ile ilgili sorular en kısa sürede bu sayfalarda veya kişinin özelinde yanıtlanacaktır. Tercihimiz yanıtları sayfalarımızda vermektir. Özele yanıtlar gecikebilir. Sorularınızı ya da sorulan bir sorunun cevabını iletmek için lütfen buraya tıklayınız ya da sorucevap@netyorum.com adresine e-posta gönderiniz. Sorulan sorulara bir yanıt iletirken, lütfen sorunun ilişkili olduğu referans numarasını iletiniz. Hem soru hem de yanıt ileten okuyucularımızın kişisel bilgileri (ad soyad, e-posta adresi gibi) yayınlamasını belirtmedikleri sürece kullanılmayacaktır. Burada ilk kural kişisel bilgileri yayınlamamak şeklindedir. Ancak gönderilen soru ya da yanıtla birlikte kişisel bilgilerin yayınlanmasına izin verildiği belirtilirse kullanılacaktır.
 


Soru: (Referans: 165/016)

Selam benim yazılabilir cd de önemli evraklarım var ve şu anda cd açılmıyor bu cd nin içindekileri nasıl kurtarabilirim?
Teşekkürler. Fuat Çakmak

Cevap:

Merhaba,

Belki şu anda kullandığınız cd okuyucuda uyumsuzluk oluşmuştur. Farklı cd okuyucularla deneyin. Ya da cd'leri sektör sektör okuyan data kurtarma yazılımları mevcut, onları deneyebilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/017)

Bilgisayar açılışta mpr exe hatası veriyor bu hatayı nasıl kaldırabilirim? Taşkın Başdemir

Cevap:

Merhaba,

Sisteminize ya virüs bulaşmış ya da password dosyalarınız - pwl uzantılı dosyalar - bozulmuş.

Önce bir virüs taraması yaptırın. Yoksa pwl uzantılı dosyaları rename ederek sistemi çalıştırmayı deneyin. Ancak bu durumda mevcut şifreleriniz kaybolacaktır.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/018)

program ekle kaldırdaki listeden bazı programları kaldıramıyorum hata mesajı çıkıyor kendi uninstalli olan programlar var onlardada hata çıkıyor. Taşkın Başdemir

Cevap:

Merhaba,

Eğer bir programın uninstall seçeneği çalışmıyorsa dosya bozulmuş ya da uninstall edeceği sürücü adı değişmiştir. Microsoft'un powertoys uygulamasını yükleyin. Programları uninstall edemeseniz de "Başlat" seçeneğinden kaldırabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/019)

XP bilgisayardaki belgeselleri vcd de seyretmek için cd ye nasıl kopyalamalıyım? Ece Saydan

Cevap:

Merhaba,

Nero gibi bir yazılımla vcd şeklinde yazmalısınız. Bazı dvd veya divx çalarlar avi formatındaki dosyaları cd'den ekrana yansıtabiliyorlar. Bu tarz bir cihazınız var ise bilgisayarınızdaki avi ya da benzeri dosyaları cd'ye doğrudan kopyalayarak da izleyebilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/020)

XP-faksı kur-disket istiyor. Elden düşme bilgisayar İntenetten nasıl faks gönderip alabilirim? Ece Saydan

Cevap:

Merhaba,

Ücretsiz kullanabileceğiniz faks programı pek fazla yok piyasada maalesef. Bazı modemlerle birlikte bu tür yazılımlar veriliyor. "WinFax Lite" isimli yazılımı bulmayı deneyin. İşinizi görecektir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/021)

Merhaba, benim elimde .ps uzantılı önemli bir dosya var ve acilen açmam gerekiyor. Ama bir türlü açamıyorum. Açabileceğim programın adını ya da doğrudan linkini verirseniz sevinirim. Teşekkürler... Kadri Kuram

Cevap:

Merhaba,

Postscript formatında bir dosya. Adobe Illustrator, Acrobat ya da Photoshop gibi Postscript destekleyen bir programla açabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/022)

İnternet üzerinden Televizyon yayınlarını çok net izleyememekteyim. Acaba İnternet'ten televizyona aktarım yapabilirmiyim? Bunun için ayar yapmam gerekiyormu? PS.server ımde.Televizyon kartı, mevcuttur. Yani Server alırken içerisinde takılıydı. Serverden bir TV kablosu Televizyona taktım, ama uzunca bir süre Televizyonda yayın sinyalini aramama rağmen sonuç olumlu olmadı, bu konuda yardımcı olursanız,teşekürlerimi sunarım. Rafet Coban

Cevap:

Merhaba,

İnternet'den televizyon ekranın yayın aktarabilmek için grafik kartınızın televizyon çıkışının olması gerekir. Grafik kartınızın televizyon çıkışı mevcut ise buradan çıkan kabloyu televizyona bağlayarak yayınları bilgisayara monitörü yerine televizyondan izleyebilirsiniz. Ancak İnternet'den gelen televizyon görüntü kalitesinin iyi olması için İnternet bağlantı hızınızın yüksek olması gereklidir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/023)

Sezen Aksu'nun Propaganda filminde ki müziğinin adı neydi yanıt verirseniz sevinirim. Mehmet Makaracı

Cevap:

Merhaba,

Propaganda filminde bir şarkı hariç tüm şarkılar Sezen Aksu'dandır. Onun için hangi şarkıdan söz ettiğinizi bilemiyoruz. Google'da "Sezen Aksu" propaganda kelimeleri ile aramayı deneyin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/024)

Pablo Picassonun guercina tablosunun anlamı nedir? Mehmet Beko

Cevap:

Merhaba,

Picasso'nun savaş karşıtı bir eseridir. Doğru kelime guernica 'dır. Google'da "Pablo Picasso" guernica kelimeleri ile aradığınız taktirde çok detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/025)

Dos tabanlı bir yazılım kullanıyoruz, Xp'de türkçe karakterleri girememeye başladık daha önceleri bu sorunumuz yoktu ama şuan bu sorunu nasıl çözeceğimizi bulamadık. Xp'de Dos Tabanlı Yazılımları Kullanırken Türkçe Sorunlarını Nasıl Çözümleriz...Teşekkürler H.Yılmaz

Cevap:

Merhaba,

Büyük bir olasılıkla DOS konumunda kullandığınız font seti Türkçe karakter desteklemeyen bir font seti ile değişmiş.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/026)

Benim zoom x4 modemim var... azureus programından dosya indirmeye çalışıyorum,bana bi uyarı geliyor, firewall ile ilgili. Dosya indirmeye kalktığım zaman diğer kullanıcı ile bağlantı kurulamadı diyor, sanırım firewall ı ayarlamam gerek, bu İnternet'ten oyun oynarken de sorun oluyor, mesala DIABLO 2 oynamak istiyorum, arkadaşa IP adresimi veriyorum fakat oyuna giremiyoruz.. ne ben onun bilgisayara nede o benim bilgisayara bağlanabiliyor... lütfen bana bu ayarı nasıl yapabileceğimi anlatırmısınız?

Cevap:

Merhaba,

modemdeki firewall'u tümüyle kapatırsanız güvenlik açısından sorunlar yaşayabilirsiniz. Kullandığınız her yazılımın güvenlik duvarında hangi ayarlara gerektiği özeldir. Bu programların ihtiyaçlarına göre modemdeki ayarları yapmalısınız.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/027)

selamlar.kolay gelsin.benim birkaç sorunum var.yardımcı olacağınızı ümit ederim.

1. xp pro kullanıcısıyım. adsl üzerinden bağlantı kurabilmek için modem aldım. markası conexant access runner dsl. bunu sisteme yüklemeden önce bilgisayarım normal bir şekilde açılıyordu. ama şimdi en az 4 dakika beklemek zorunda kalıyorum. bu donanımı kaldırdığımda ise yine normale dönüyor.

2. bilgisayarım yavaş çalışmaya başladı ve sistem geri yükleme yapamıyorum. bekleme anında hiç bir işlem yapmazken dahi aygıt yöneticisinden performansa baktığımda SD KULLANIMI 340 MB, CPU KULLANIMI %15-30 gibi yüksek rakamlarda geziyor. dolayısıyla biraz yüklenince kilitleniyor ve kapatmak zorunda kalıyorum. kilitlenmeden normal bir şekilde kapatmak istediğimde ise BİLGİSAYARI KAPAT dedikten sonra bir pencere açılıyor ve LNKTRSCH.EXE DLL UYGULAMA BAŞLATMA BAŞARISIZ diye bir uyarı geliyor.

bilgisayarımın özellikleri pentium 4, 256 mb ram, 60 gb harddisk.
norton 2003 professional, symantec, avast, service pack 2, micrososft anty spyware, spyware doctor gibi güvenlik programları yüklü durumda. ne yapacağımı şaşırdım. yardımınıza ihtiyacım var. teşekkürler.... Tuncay Demircan

Cevap:

Merhaba,

256 MB hafıza Windows XP için çok yeterli bir hafıza değil maalesef. Bir de bunun üzerine aşağıda saydığınız antivirüs ve antispy yazılımları çok fazla bellek kullanırlar. Önerimiz; bir tane antivirüs bir tane de antispy yazılımı kalacak şekilde sisteminizi düzenleyin. Performans sorununuz en aza inecektir.

Modemin sürücülerini güncellemeyi deneyin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/028)

Bilgisayarım pentium 3,930 MHZ.bilgisayara usb 2.0 hub bağladım. 4port. Aygıtı tanıttım ve kullanıma hazır dedi. Sonra genel USB HUB bir  HI-SPEED USB aygıt olduğundanHI-SPEED olmayan bir bağlantı noktasına takıldığında düşük hızda çalışır dedi öneri olarak:bilgisayara bir HI-SPEED USB ana denetleyici eklemelisiniz dedi.bu nedir ve ne yapmalıyım bana yardımcı olun lütfen. Özgür Gökay

Cevap:

Merhaba,

Bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktaları 2.0 sürümü desteklemiyor. Yapabileceğiniz pek bir şey yok maalesef. Ancak bilgisayara usb 2.0 bir bağlantı noktası eklerseniz sorununuz düzelir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/029)

Benim bir mp3 çalarım var aynı zamanda klip seyredebiliyorum ama sadece wma dosyası çalıştırıyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Nereden indirebilir ve bir klibi nasıl wma dosya yapabilrim. Teşekkür ederim. Müge Özefe

Cevap:

Merhaba,

Elinizdeki mp3 çalar hangi formatları destekliyorsa o formatlarla kısıtlısınız. Google'da wma converter kelimeleri ile arama yaparsanız pek çok çevirici program bulabilirsiniz. Ancak emin olmadığınız, güvenmediğiniz programları bilgisayarınıza kurmayın, sitelere bağlanmayın. Türkiye'de yayınlanan bilgisayar dergilerinin eklerinde verdikleri cdlerin büyük bir kısmında işinizi görecek yazılımı bulabilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 165/030)

Ya kusura bakmayın bir türlü öğrenemedim şu format olayını harddiskim 120 gb lık ama kurulumu yapanlar c ve e diye iki sürücüye bölmüşler ben c ye format atmak istiyorum ve daha sonra c yi de bölmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Harun Erdal

Cevap:

Merhaba,

Format esnasında bütün bilgileriniz silinir. Hangi işletim sistemini kuracaksınız, ona göre kuruluş esnasında sistem hem format işlemini gerçekleştirir, hem de sabitdiski uygun kısımlara ayırır. Ancak siz anladığımız kadarı ile E: bölümündeki bilgiler kalsın, sadece C: ile ilgileneyim diyorsunuz. Bu durumda partitionmagic tarzı bir yazılım kullanmalısınız. Yedek almadan bu işlemleri yapmamaya dikkat edin.

İyi günler,Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye