| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Soru - Cevap 17.01.2006 - netyorum.com / Sayı: 167

Bilişim teknolojileri ile ilgili sorularınızı bekliyoruz. Donanım, yazılım ya da hizmetler ile ilgili sorular en kısa sürede bu sayfalarda veya kişinin özelinde yanıtlanacaktır. Tercihimiz yanıtları sayfalarımızda vermektir. Özele yanıtlar gecikebilir. Sorularınızı ya da sorulan bir sorunun cevabını iletmek için lütfen buraya tıklayınız ya da sorucevap@netyorum.com adresine e-posta gönderiniz. Sorulan sorulara bir yanıt iletirken, lütfen sorunun ilişkili olduğu referans numarasını iletiniz. Hem soru hem de yanıt ileten okuyucularımızın kişisel bilgileri (ad soyad, e-posta adresi gibi) yayınlamasını belirtmedikleri sürece kullanılmayacaktır. Burada ilk kural kişisel bilgileri yayınlamamak şeklindedir. Ancak gönderilen soru ya da yanıtla birlikte kişisel bilgilerin yayınlanmasına izin verildiği belirtilirse kullanılacaktır.
 


Soru: (Referans: 167/016)

Bilgisayarımda MSN messenger kullanmaya başladım fakat bir arkadaşıma e-posta göndermeye çalıştığımda Outlook Express'te "'SMTP' ana makinesi bulunamadı. Lütfen sunucu adını doğru girdiğinizden emin olun. Hesap: 'POP3', Sunucu: 'SMTP', İletişim Kuralları: SMTP, Bağlantı Noktası: 25, Güvenli(SSL): Hayır, Yuva Hatası: 11001, Hata numarası: 0x800CCC0D" diye bir hata iletisi alıyorum, bu sorunu çözmek için ne yapabilirim? Teşekkürler. İsmail Çetin

Cevap:

Merhaba,

msn messenger'dan e-posta gönderimi bilgisayarınızdaki e-posta programı aracılığı ile bu işlemi yapar. Sizde sisteminiz outlook express'den e-posta göndermeye ayarlanmış. outlook express'deki ayarlarınızı düzeltmelisiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/017)

Ben Excel 2000'de çalışma sayfaları arasında link bag yaptım. Fakat sonra anladım ki linkim tam çalışmıyor. Örnegin: Kitap 1 deki b10 hücresini özel yapistir dan link yaparak kitap 2 yapıştırdığımızda link olusuyor. Kitap 1 b10 daki bir değişiklik kitap 2 ye yansıyor. Fakat benim sorunum şu. Kitap 2 link yaptığım sayfa kapalıyken Kitap 1 deki b10 hücresinin üstünden satır açınca b11 oluyor. Fakat bu durum linkli sayfada Kitap 2 de b10 olarak kalıyor. Bunun çaresi varmi? Ekrem Yalçın

Cevap:

Merhaba,

Kullandığınız hücreleri isimlendirip, bu isimleri kullanınız.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/018)

Outlook Express'te çok büyük mesajlar yollamışlar. Çok vakit alacak bu mesajların gelmesini nasıl engellerim? çünkü programı kapatıp açınca bu mesajlar tekrar gelmeye başlıyor. İyi günler.
Levent Kuruç

Cevap:

Merhaba,

http://www.mail2web.com adresinden bu mesajları görüp, istemediklerinizi silebilirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/019)

Bir fabrikada veya ortamda kullanılacak UPS'in gücü nasıl hesaplanır. Aytül Serçe

Cevap:

Merhaba,

Bağlanacak tüm cihazların ilk çalışmaya geçtiği anda çektikleri yükler toplanarak maksimum yük bulunacaktır. Ayrıca çalışma esnasında çektikleri yükler toplanarak bulunan yük de değerlendirilebilir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/020)

Merhaba,

2 adet PC den birinde XP Pro diğerinde Win2000 Pro yüklü. XP yüklü olan diğer makinedeki bazı dosyaları görmek istiyor, fakat diğer herhangi bir kullanıcının bu dosyalara erişimini istemiyor. Kullanıcıların tümü ADSL'le İnternete çıkış yapıyor ve Server olmadan birbirlerine bağlantılı. Bu durumda Win 2000 yüklü PC de sadece bir kullanıcıya nasıl paylaşım verebilirim ya da nasıl dosyaya şifre koyabilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhaba,

2000 yüklü bilgisayarda ilgili kullanıcı için tanım yaparsınız. "Dosya ve yazıcı paylaşım" seçeneği akitf iken, ilgili dizin üstünde "paylaşım" seçeneklerinden sadece o kullanıcıya erişim hakkı verirsiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/021)

(167/017) Sağolun ama Hücreler nasıl isimlendirilir? Ekrem Yalçın

Cevap:

Merhaba,

"Insert" / "Name" / "Define" seçeneği ile

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/022)

İnternet Cafe işletmesi sahibiyim müşteri kalktığı zaman oturduğum yerden yada kendi kendine kapanmasını nasıl sağlayabilirim? Birde bilgisayarların her açılışta ilk haline gelmesi için sanırım (difriz) diye bir program varmış bu programı ben buralarda bulamadım yada sizin bana bu programa benzer aynı içeriğe sahip program önere bilirmisiniz? Ömer Özalemdar

Cevap:

Merhaba,

1. "Remote desktop" özelliği ile uzaktan sistemi açıp, kapama işlemini yapabilirsiniz.
2. Windows'un "restore point" özelliği ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca byte dergisinin Nisan 2005 sayısında bu konuda bir yazı var.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/023)

Bilgisayarlarda paralel port ve seri portun işlevi nedir? Yeni almak istediğim bir Notebook' un bu donanımlarının olmadığını gördüm acaba bu donanımlar çok fazla fonksiyonel midir? Hasan Ali Güleç

Cevap:

Merhaba,

Genellikle yazıcı kullanmak - yeni yazıcılar usb porta bağlanır - ya da özel bir cihaz - örneğin uydu alıcısı - programlamak için kullanılırlar. Maalesef pazara yeni sunulan notebookların pek çoğunda artık bu özellikler yok. Ancak usb'den çeviriciler ayrıca satın alınıp, kullanılabiliyor. Şu anda bu portlara ihtiyaç duymuyorsanız pek sorun olacağını sanmıyoruz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/024)

Site açmak istiyorum, İngilizce bilmiyorum sözlükler yeterli olmuyor ne yapmalıyım? Site açabileceğim Türkçe yerler yok mu? yada siz açabilir misiniz cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Merhaba,

Türkiye'deki mevcut ISS'lerin - superonline, e-kolay, doruk - sitelerini inceleyin. Biz açamayız maalesef.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/025)

Tarayıcımızın Cookie desteğini nasıl açacağız? Salih Yasun

Cevap:

Merhaba,

Siz özel olarak kapatmadıysanız, açıktır. "Security" ayarlarından açabilirsiniz. Aslında bu bir açma değil, cookie kabul edip etmeme güvenlik seviyesidir.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/026)

Bilgisayarımdaki Spy sorununa çözüm bulamıyorum. Koruyucu programlar yeterli seviyede çalışmıyor ya da ücretli oluyor. Elimde sadece bilgisayarımda bulunan Spyları silebilen programlar mevcut. Bana beni hem Spy saldırılarından hem de virüslerden koruyabilecek bir program ya da firewall önerir misiniz?

Cevap:

Merhaba,

İkisi birden olası değil. Antivirüs için http://www.grisoft.com sitesinden avg yazılımının indirin. Spyware için de http://www.microsoft.com sitesinden ilgili yazılımı - en çok indirilenler listesinde hemen göreceksiniz - indirin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/027)

CD yazmak için Nero programını kullanıyorum. Fakat adı Türkçe karakterlerden oluşan bir dosyayı yazdıramıyorum. Ne yapmam lazım? Teşekkürler.

Cevap:

Merhaba,

İşletim sisteminin ayarlarından karakter kodu değişim tablolarının kullanılabileceğini belirtmelisiniz.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/028)

Bilgisayarım hiç açılmıyor. Virüs programı yüklemek istiyorum ama bilgisayarım açılmadığı için yapamıyorum. Ne yapabilirim?

Cevap:

Merhaba,

boot disket ile açıp, fdisk, format yapın ve işletim sistemini yeniden yükleyin. Bilgileriniz uçar ancak bu durumda. Ya da boot disket ile açıp, disketten çalışan antivirüs yazılımları ile sisteminizi temizleyin.

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/029)

merhaba bu fanlardan hangisini tavsiye edersiniz benim düşümcem volcano 12 dir.

Zalman cnps 7000b-cu veya thermaltake volcano 12

ikiside aynı ağırlıkta nerdeyse. volcano 72 cfm hava üflüyor zalman dan çok fazla ama ben bunları k7n2 delta anakartta kullanacağım işlemcim AMD 2800 XP dir .volcano ağır olduğu için bir zarar verirmi diyorum çünkü işlemcinin çekirdek açıkta.çekirdeğe bir zarar verirmi.

Cevap:

Merhaba,

Thermaltake volcano 12 güzel bir fan. Sorun çıkaracağını sanmıyoruz. İşlemcinin çekirdeğinin üzerinde koruyucu bir katman vardır. Ancak bu tür fanları alırken dikkat etmeniz gereken bir başka husus var. O da; bu fanın monte edilmesi için yeterli yer var mı? Memory slotları ya da başka yuvaları engelliyor mu?

İyi günler,


Soru: (Referans: 167/030)

158/004 cevabı

Cevap:

Sanatta denge ve oran konusunda soran arkadaşımız, Sezai Karakoç'un Diriliş Yayınları'ndan çıkan Edebiyat Yazıları 1 ve 2 başlıklı eserlerinden fazlasıyla yararlanacaktır. Rıza DuruYorum Ekle Yorumları Listele
167. Sayı önceki yazı 167. Sayı sonraki yazı
Soru - Cevap Önceki Yazı Soru - Cevap Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2006 İstanbul-Türkiye