| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Teknoloji 06.06.2002 Melih Melik Sönmez - netyorum.com / Sayı: 111

AH MODEMLER, VAH MODEMLER

Telefon hattındaki kalitesizlik, sisteminizin bağlantı ayarları ve en sonunda Software sıkıştırmalı Modemler...

TTNET ve diğer tüm ISSları için geçerli bağlantı problemlerinin başlıca sebepleri.

Sevgili Okurlar;

Özellikle Modemler üzeine üniversitede tez hazırlamış bir insan olarak size özet bilgi vermenin sanırım hepimiz adına hayırlı olacağı kanaatindeyim.Tabii aradan seneler geçti yanlışlarım olabilir düzeltmelerinizi özellikle bekliyorum.

MoDem Nedir?

Module ve Demodule özelliği olan bu kartlar analog sinyalleri aldıktan sonra bunları digital sinyallere çevirirler.

Analog (Ses Sinyalleri) ==> Modem ==> Dijital Sinyaller ==> I/O(Bilgisayar)

Hal böyle olunca herşeyden önce Analog sinyallerin yani özellikle telefon hattındaki ses kalitesi sisteminizin bağlantı hızını ve bağlantı süresini etkilemektedir.

Sinyallerin modeminize hattınızda ses kirliliği (-ki muhakkak olacaktır ama oranı bölgelere göre değişir) en düşük seviyede ulaştırıldğını varsayarak;

Modeminizin HANDSHAKE (aklıma bu kelimelerde hep zenci şarkıcılar ve dans eden kızlar geliyor neden bilemem - esasında modeminiz belki iyi dans edemiyordur :)) dediğimiz karşı modem ile önce kullanılan protokoller dahilinde birbiri ile uyumluluğunu ve minimum gereksinimlerini kontrol edip birbiri ile türkçesi TOKALAŞMA (Anlaşma) anlamına gelen Handshake işlemi gerçekleşir. Artık bundan sonra modemler ana görevleri olan tercümanlık işlemine başlayacaklardır. Tabii dikkat edilmesi gerek bir hususta şudur :

I/O ==> Modem ==> Telekom Lokal Santral ==> Telekom Genel Santral ==>Telekom Diğer Santral ==> ISS Modem ==> ISS I/O

Hattınız ne kadar temiz olursa olsun arada uğranan santrallerde sorun olup olmadığını bilemeyiz. Bir düşünün bilgisayarınızda Internet
bağlantısı yapamıyorken çatır çatır faks gönderebiliyorsunuz değil mi? Sebep; faks gönderirken bağlantı hızınız maksimum 14.400 dür. Bu da sinyallerin yavaş ama hatasız gitmesini sağlıyor bir nebze çünkü tüm şebeke altyapımız şu anda 28.800'ü destekliyor (ne ileri bir teknoloji ama :) Tabii bu arada Telekom'u tebrik etmemiz gereken yerler yok değil bazı şebekelerimizin Avrupa'nın bir çok yerinde uygulanamayan ADSL desteğini verebildiği bölgeleri mevcut ayrıca bir çok santralimizde sanırım Amerika'da bulunan bir çok eyaletin santrallerinden daha yeni; sebep ise yeni bir ülke ve hemen hemen herşeyin yeni yapılmış olmasıdır. Unuttunuz mu daha bir çok
köyümüze telefon yeni bağlandı.

Peki buraya kadar herşey tamam diyelim yani Analog sinyallerimiz temiz aradaki santraller dört dörtlük ve modemlerimiz iyi shake ettiler diyelim. Peki başka sorunumuz var mı?

Evet var, çünkü Modem ile Bilgisayarımız arasında da bir iletişim söz konusu. Bu iletişim sürücüler (driver) aracılığı ile gerçekleşir. Malesef hemen hemen hepimizin kullanmış olduğu işletim sistemi gerçekten bir çok problemi olan bir işletim sistemi. Ama daha anlamlı bir örnek vermem gerekirse UNIX tabanlı sistemlerde Modemler kurulana kadar sorunlar yaşanır ve kurulduktan sonra bir dahada sorun çıkmaz, sizce neden?

Kullanılan Modem Hardware tabanlıdır; yani Demodule ve Module işlemlerini kart üzerinde yapar ancak şu anda piyasada demodule ve module işlemini bilgisayarlarımız üzerinde yani software tabanlı yaptıran o kadar çok modem var ki inanın kurarken bile inanılmaz işkenceler çekmekteyiz. E, haliyle software tabanlı çalışan bir işlemde de sürücülerin (driver) en güncel ve sağlıklı olanı olması gerçekten çok önemli.

Microsoft Windows için konuşmak gerekirse standart yüklü gelen Unimodem (Universal Modem Driver) Driverlarınızı güncellemenizi tavsiye ederim. Sadece bu driver'ı güncelleyerek bağlantı kuramayan modemlerinizi bağlanabilir, bağlantısı sürekli kopan modemlerinizi sorunsuz hale getirebilirsiniz. Daha da bir özetle çukulata renkli sanatçılarımızın dediği gibi modemlerinizi Shake ettirebilir ve dans edebilitelerini yükseltebilirsiniz; tavsiye edilir :)

Yukarıda yazılanları dikkate aldıktan sonra size son bir önerim. Ucuz modemleri tercih etmeniz çoğu zaman problemler ile karşılaşmanıza sebep oluyorsa 20$ - 30 $ fazla verin ama software tabanlı modemler kullanmayın. Bakın UNIX tabanlı sistemler öyle yapıyor (istisnalar kaideyi bozmaz!!!).

Microsoft'un Modemler ile ilgili detaylı bir dökümanı :
http://www.microsoft.com/TechNet/prodtechnol/win98/reskit/part4/wrkc21.asp?frame=true

Microsoft'un Windows 98 için problem dökümanı :
http://www.microsoft.com/TechNet/prodtechnol/win98/support/trblshoot/trouble.asp?frame=true


"Kırık bir baston'un kimseye faydası olmaz..." - Melih Melik SÖNMEZ (ayağım alçıdayken öğrenmiştim :)

Saygılarımla,

Melih Melik SÖNMEZ
Danışman
e-posta: mmsonmez@melic.com
internet: http://www.melic.com  


netyorum.com: (Bu metin, yazarın ismi ve kaynak gösterilerek elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanabilir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
111. Sayı önceki yazı 111. Sayı sonraki yazı
Teknoloji Önceki Yazı Teknoloji Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye