| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Teknoloji 01.01.2004 Gür Gürelli - netyorum.com / Sayı: 151

VESTEL DIVX OYNATICI

Veeee mutlu son. Vestel, kasım ayında çıkarmayı planlanladığı DVD 4500 DivX Ultra Slim modelini bir türlü piyasaya sürememiş, çıkış tarihini devamlı ertenmişti. Geçen hafta sonuna doğru - 2003 Aralık 3.hafta - İzmirde raflarda görüldüğü söyleniyordu ama İstanbul'da nereyi arasak "Henüz elimize gelmedi beyefendi" lafıyla karşılaşıyorduk. Son iki gündür ise İstanbul'a geldiği konuşuluyordu. 3 saate yakın bir araştırma sonunda (oturduğum yere de yakın olmalıydı) Vestel'in yaklaşık bir aydır reklamını yaptığı DVD 4500 Divx Ultra Slim modelini bu akşam - 25.12.2003 - Şişlideki bir Vestel bayisinden alabildim.

Herkesin kafasındaki en büyük soru acaba DivX konusunda ne kadar iyi idi?

Eve gelir gelmez kutusunu açtım. Hakikaten dendiği gibi ultra slim :). Şık bir görünüşü var. Heyecanla bağladım TV'ye, tabii hiç vakit kaybetmeden testlere de başladım...

Biri hariç bütün testlerden başarıyla geçti. Altyazı fontu değiştirilemiyor. Küçültüp büyültemiyorsunuz. Yerini ayarlama şansınız da yok. Yazı beyaz renkte olduğundan açık renkli sahnelerde gözünüz yorulabiliyor.

Bunun dışında tek kelimeyle mükemmel.

Vestel bu ürünüyle piyasada iyi bir hamle yapmış oldu.

Tabii bu durum biraz da düşündürücü. Zira korsan müzik ve film piyasasını da bir taraftan körüklemiş oluyor. Eskiden insanlar kalitesiz VCD veya çok para vererek DVD alıp seyrediyorlardı. Gerçi son zamanlarda korsan DVDlerinde VCD den farkı kalmadı ama neyse konumuz bu değil şu an. Şimdi ise çok uygun fiyatla hatta peşin fiyatına 8 taksit seçeneği ile Vestel Divx Player alıp, kaliteli DVD görüntü ve ses kalitesinde film seyretmeniz mümkün. Çok yakın bir zamanda tezgahlarda VCD/MP3 vs yanında DivX filmleri de göreceksiniz (bazı tezgahlarda görünmeye başladı bile) . VCD lerde yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyacak. Yüksek hızdaki ADSL hatları da Peer2Peer programları ile daha hızlı film indirilmesine imkan tanıdığından bazı kişiler tezgahlardan kalitesiz DivX almak yerine kendileri internetten indirmeyi tercih ediyorlar. Hızlı bir internetiniz varsa bir ay gibi kısa bir sürede isteğinize göre bir film arşivi yapmanız çok kolay. Bakalım bu gelişmeler hayatımıza nasıl yansıyacak? DVD fiyatları inecek mi ya da neler olacak? Hep birlikte bekleyip zamanla görecegiz. Vestel'in bu ürünü daha şimdiden yok satmaya başlamış durumda. Ufak tefek eksilerine rağmen bence yılın ürünü olmaya aday ve kaçırılmaması gereken bir ürün. Kaldı ki bu eksiklikler internetten indirip cd'ye yazıp sonrada player'ınıza okutacağınız küçük yamalarla giderilebilecek. Bu sayede aletinizde teknolojinin gerisinde kalmamış olacak.

İzlenimler;

1) Kopya dvd okuyor.
2) DivX cd si koyduğunuz zaman cd nin içindeki dosyaları gösteriyor, önce alt yazıyı seçiyorsunuz sonra film dosyasını seçiyoruz ve çalıştırıyoruz.
3) DivX 3.11, 4, 5, 5.05, AC3, XVid her türlü filmi açıyor.
4) Çift sesli filmlerde de bir sorun yok. Audio tuşuna basınca diğer sese geçiyor.
5) Hızlı ileri/geri sararsanız altyazı senkronu bozuluyor ama merak etmeyin 3-4 sn içinde senkronlanıyor.
6) Dvd içerisine kaydedilmiş Divxleri de menude gösteriyor. Oradan istediğiniz filmi seçip seyredebiliyorsunuz.
7) Altyazı yukarıda da bahsettiğim gibi filmin üsüne geldiğinden bazen okumakta zorlanabiliyorsunuz. Font bir punto daha büyük olsa bence daha iyi olurdu. Tam ekran bir film izlediğinizde ise durum biraz vahim. Altyazı nerdeyse filmin ortasına yakın kalıyor. Film fazla sinemaskop ise yani dar ise o zaman yazı alttaki siyah şeride oturuyor ve rahat okunuyor. Gerçi bu seferde film çok küçülüyor. Altyazı uzunsa, kenarlara kadar yayılmadığından belirli yerlerden kesilerek 3 hatta 4 satır olabiliyor ki bu durumda 1-2 sn lik bir fenalık geçirebiliyorsunuz.
8) Divx5 codec kullanılarak riplenmiş bazı filmlerde ise ses kesik kesik gelebiliyor. Ben Divx5 codecli 6-7 film seyrettim sadece birinde ses kesik kesik geldi. Ses ile Video codecinin ne alakası var diyeceksiniz ama bu problemin yaşandığı filmlerin ortak yanı bu. Belki de ben yanılıyorumdur.
8) TV out kullanırken yaşanılan onlarca problemin hiçbiri burada mevcut değil. Pürüzsüz net bir görüntü/ses var. Karelenme vs olmuyor. Elli tane bilgisayar ayarıyla uğraşmıyorsunuz.
9) Koyduğunuz Mp3 cd sinin içini gösteriyor. siz ordan istediğinizi seçip çalabiliyorsunuz. Ana klasörde birden fazla klasör varsa onların içinde de dolaşabiliyorsunuz.

Hepinize sağlıklı ve sevdiklerinizle mutlu yeni bir yıl dilerim.

Gür Gürelli
e-posta: ggurelli@hotmail.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
151. Sayı önceki yazı 151. Sayı sonraki yazı
Teknoloji Önceki Yazı Teknoloji Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye