| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Teknoloji 13.05.2004 Melih Melik Sönmez - netyorum.com / Sayı: 156

SASSER VİRÜSÜ İLE İLGİLİ GÜNCELLEMELER

Merhaba,

Bu aralar telefon trafiğim artmış durumda. Bir şekilde dostlarım ve arkadaşlarımdan yardım talepleri gelmekte. Sağolsun Microsoft sayesinde yine sistemimiz geçildi. Ancak işin gerçek bir yanı Microsoft patch'i bu sefer inanılmaz bir hızla çıkardı fakat bu patchleri geçme konusunda ve nereden bulunacakları konusunda çok fazla kişinin bilgisi yok. Özetle yine sizlere yardımcı olabilmek için sizden ricam bu yazıyı olabildiğince hızlı bir şekilde tanıdığınız dost ve arkadaşlarınıza iletmeniz.

SASSER KURDU ( W32.Sasser Worm)
Versiyonları
W32.Sasser.Worm
W32.Sasser.B.Worm
W32.Sasser.C.Worm
W32.Sasser.D.Worm

Manuel Temizleme
1)- Windows Görev Yöneticisini açın (Task Manager)
2)- İşlemler'i açınız (Processes)
3)- Açılan sayfada AVSERVE.EXE , AVSERVE2.EXE dosyalarını işaretleyip İşlemi Sonlandır (END TASK) seçeneğini seçin.
Böylelikle hafızada olan virusu engellemiş olacaksınız.
Sistemin tekrar açıldığında sisteme hemen bulaşmasını engellemek için ise aşağıdaki sırayı DİKKATLİCE takip ediniz.

4)- BASLAT > CALISTIR (RUN) > REGEDIT

Açılan pencerede aşağıda tanımlı olan Anahtarı silmeniz gerekiyor ve dikkatli olunmaz ise sisteminiz göçebilir.

5)- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run "avserve.exe" = C:\WINDOWS\avserve.exe
sağ tarafta bulunan key üzeri tıklanıp işaretlendikten sonra klavye üzerinde DELETE (DEL) tuşuna basarak silinir.

6)- Bilgisayarım üzerine gelin ve ARA seceneğini tıklayın aranacak dosya kısmına avserve.exe,avgserve2.exe,*_up.exe
şeklinde yazın ve arattırın .C:\windows\system32\ altında çıkan dosyaları silin.

Artık internet ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız. Aşağıda vereceğim linklere gidebilir. İlgili patchleri , temizleme araçları (removal tools) download edebilir ve sisteminizi güvenilir hale getirebilirsiniz.

Buraya kadar hemen herşey standart bir kullanıcı için sorun olmaz ama bundan sonraki adımlar biraz daha ileri bir bilgisayar bilgisi gerektirecek ama yine de bilmeyenleride düşünerek olabildiğince basit anlatmaya çalışacağım.

Kurtcuk (Worm) Viruslerin genellikle dağılma mantığı IP network uzerinden belirli kapıları (port) kullanarak mümkün olmaktadır. Bu kapıları firewallar ile engellemekte mümkün yine bu virus ile ilgili yapılması istenen TCP kapılarından (port) 5554, 9996, ve 445'e aıt olanları kapatın ve ayrıca Microsoft'un sitesine gidip ilgili yamayı (patch) yukleyin (MS04-011)

Bu tip kapıları kapama işi muhtemelen son kullanıcılar (enduser ) için herhalde birşey ifade etmiyor. Pencereleri kapatın deyince anlayın diyorlar ama kapılara gelince o iş biraz karışık geliyor doğal olarak çünkü mantık olarak kapılar deyince insanın aklına JIM MORRISON geliyor ama bu efsaneyi bu viruslerle ilgili konularda harcamak ayıp olur :)

Konumuza dönmek gerekirse benim bu noktada küçük firmalar için (kurumsal olmayanlar) ZONELABS'a ait olan ZoneAlarm adındaki fgüvenlik (firewall) duvarını internetten indirip yuklemeniz. www.zonelabs.com

Şu ana kadar anti-virus yazılımınızı ve sisteminizi güncelledik ancak aklıma geldi ya sisteminizde anti-virus yoksa. Artık hepimiz anti-virus'un ne oldugunu biliyoruz ama yineden "Yumurta ve Kapı" olayını çözemiyoruz. Eminim bir çoğumuzda ya anti-virus yok yad a var olanlarda güncellenmemiş.eğer anti-virus'unuz yok ise size önerim www.GRISOFT.com adresinden ucretsiz olarak AVG Anti-Virus programını sisteminize indirip kurmanız. (AVG Free Edition). Ama işi gerçeği özellikle kurumsal firmalar için konuşuyorum BİR ANTİ-VİRUS PROGRAMI SATIN ALIN. Çok komik rakamlara bütün sisteminizi korumanız mümkün iken (20 -35 USD) basit bir önlem eksikliğinden en azından 20 dakikanızı bu mailin karşısında geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz :)

A unutmadan bir de kişisel güvenlik duvarı (firewall)' da yüklediniz.Buraya kadar herşey güzel bir eksiğimiz kaldı o da internetten sistemimize gezdiğimiz sitelerden bulaşabilecek Dinamik Objelerle (ActiveX) bulaşabilecek otomatik casus robotlar (SpyBot). Buyrun onları da engelleyelim işe başlamışken :

http://www.safer-networking.org/index.php?page=download

Bu programı download edin ve mümkünse bağışta yapın. Kimse sizden para istemiyor ama bu insanlar bence bağışı hak ediyor çünkü TÜRKÇE'yi bile destekliyorlar. Yukarıda saydığım ve Türkiye'de o kadar satış yapan Anti-Virus programlarının çok büyük bir kısmı Türkçe'yi desteklemiyor. Bu programı yükledikten sonra 3 adımı takip edeceksiniz. İlk önce güncellemeyi yapınız.güncelleme bittikten sonra Aşılama(Immunize) ve Bloklama sistemlerini aktif hale getirin. Ve üçüncü adım TARA ve YOK ET seçeneğini çalıştırın. Gördüklerinize inanamayacaksınız. Sonra da seçili (hepsini seçiniz bence doğrusu bu) olanları temizle seçeneği ile buradaki işinizi de bitiriniz.

EVET! Artık hemen hemen tamemen korunan bir sisteme sahibiz diyebiliriz. Bundan sonra başınıza geleceklerden sadece ve sadece SİZ sorumlusunuz. Viruslü olabilecek mailleri açmayınız, bir ! İkincisi de sisteminizde var olan ve yukarıda adları geçen araçların ücretli olanlarını ödemekten kaçınmayın ama yine de kaçınıyorsanız bari güncellemeyi unutmayın. Hatta Microsoft işletim sisteminizi hemen hemen her gün güncellemenizi öneririm. Ben bir Microsoft düşmanı değilim ama Microsoft'un inananmayacağınız kadar düşmanı var onu biliyorum.

Melih Melik SÖNMEZ
Danışman & Sistem Yöneticisi
Yazılım Geliştirme


************************************************************************
Temizleme Araçları
NAI
www.nai.com
http://vil.nai.com/vil/stinger/

Symantec
www.symantec.com
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/FxSasser.exe

************************************************************************
Diğer Araçlar

SPY BOT Search & Destroy
http://www.safer-networking.org/
http://www.safer-networking.org/index.php?page=download

GRISOFT AVG Antivİrus
www.GRISOFT.com 
http://www.grisoft.com/us/us_dwnl_free.php (Muhakkak doğru bilgilerinizi girin,yoksa key alamazsınız yani en azından mail adresini)
http://download.grisoft.cz/softw/removers/?C=M;O=D

ZONELABS
www.Zonelabs.com
http://download.zonelabs.com/bin/free/1012_zl/zlsSetup_45_594_000.exe


************************************************************************
Yukarıdaki yazıda geçen kişi, kuruluş ve kurumların isim ve logo kullanım hakları kendilerine aittir. Bu yazıda geçen tüm lisanslı ürünlerin haklarıda kurumların kendilerine aittir. Bu yazımda geçen ve uygulandığında sisteminize zarar verebilecek eylemlerle iligili olarak ayrıca yukarıda adları geçen programları yükleme yada tavsiye ettiğiniz durumlarda doğabilecek problem, sorun veya hukuki tazminatı doğurabilecek haklarla ilgili olarak sorumlu tutulamayacağımı kabul ettiğiniz varsayılmış olacaktır. Bu yazıda geçen herhangi bir kusur veya ihmalden dolayı sorumlu tutulamayacağımı, bu yazının delil olarak kullanılamayacağını da kabul ettiğiniz varsayılmış olacaktır.


netyorum.com: (Bu metin, yazarın ismi ve kaynak gösterilerek elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanabilir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
156. Sayı önceki yazı 156. Sayı sonraki yazı
Teknoloji Önceki Yazı Teknoloji Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye