| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Teknoloji 06.10.2004 - netyorum.com / Sayı: 158

MOTOROLA İLE ÖZGÜR İLETİŞİM

Motorola, Bluetooth Kablosuz Teknolojiye sahip satış sonrası Entegre Sistemi ile Eller-serbest aramayı kolaylaştırıyor.


Motorola Inc. (NYSE:MOT), Motorola'nın araç içi kullanım için geliştirdiği yeni teknoloji İle, telefon konuşması ister araç çalıştırılmadan önce ister sonra başlasın, otomatik olarak Bluetooth'lu cep telefonuna aktarılıyor.

Bluetooth Kablosuz Teknolojiye sahip Motorola Entegre Eller-Serbest Sistemi sürücülerin gözlerini yoldan, ellerini direksiyondan ayırmalarını engellemek amacıyla tasarlandı. Sisteme yerleştirilen, gelişmiş ses tanıma teknolojisi sayesinde sürücüler sadece bağlanmak istedikleri numarayı söyleyecekler ve onların yerine aramayı bu teknoloji yapacak.

Motorola Entegre Eller-Serbest Sistemi en son Eller Serbest 1.0 profilini (HFP 1.0) destekliyor. Sistemin yüklenmesinin hemen ardından, sürücüler cihazı araca güvenli bir şekilde bağlamak için sadece bir defa eşleme yapacak. Yalnızca bir dakika süren bu işlem, Motorola'nın sesle yönetilen menüsü ile kolayca yapılabiliyor. 4 Cihaz kolayca ve güvenli bir şekilde sistemle eşleştirilebiliyor.

Kablosuz bağ kurulduktan sonra, aracın içindeki yeri ne olursa olsun, cep telefonu otomatik olarak Motorola Entegre Eller-Serbest Sistemine bağlanıyor.

Otomobil dışındaki bağlantılar otomatik olarak otomobil içindeki ses sistemine bağlanıyor. Otomobile girilince, cep telefonu ve otomobil arasında kablosuz görünmez bir bağ oluşuyor. Sürücünün araca girmesiyle aramalar Motorola Entegre Eller Serbest Sistemine bağlanıyor ve aramalar aracın hoparlörlerinden duyulabiliyor. Sürücü kontağı kapatıp araçtan indiğinde, telefon konuşmaları otomatik olarak cep telefonuna geri bağlanıyor ve kullanıcılar hareket halindeyken de konuşmalarına devam edebiliyorlar.

Sistem sayesinde; tek bir dokunuşla cep telefonu aramaları yapılabiliyor. Yine tek dokunuşla, otomobilin radyosu kısılıyor ve sürücü normal sesle aranacak numarayı söylüyor. Bağlantı sağlandıktan sonra karşı tarafın sesi otomobildeki hoparlörlerden duyuluyor.

Üstelik istenilen aramalar hoparlörlerden gizli moda alınabiliyor. Sürücü gizlilik düğmesine basınca, telefon görüşmesi otomotik olarak cep telefonuna transfer oluyor, böylece gizli aramalar yapmak mümkün olabiliyor.

Karşıdan aramalarda ise; telefonu tek bir dokunuşla açabiliyor ve kimin aradığını öğrenebiliyorsunuz. Aramalar sisteme girdiğinde, otomobilin radyosu kısılıyor ve gelen aramanın numarası araç hoparlörlerinden sürücüye aktarılıyor.

Motorola kablosuz ve otomobil teknolojisindeki uzmanlığını, araçtaki sesi düşürmek için gelişmiş ses bastırma ve eko giderme teknolojilerini Entegre Eller Serbest Sistemine yerleştirerek, sistemin ses kalitesini mükemmelleştirmek için kullandı.

Motorola, 2004 yılının ikinci yarısından itibaren Bluetooth Kablosuz Teknolojiye sahip Entegre Eller Serbest Sistemininin versiyonlarını otomobil üreticilerine, bayilerine ve mağazalara satmayı planlıyor.

Yeni Motorola Eller Serbest Sistemi üretici gözetmeksizin pek çok ürünle uyumlu. Motorola V600,V500,A925,E398,V80,E368 ve A835 cep telefonları ve kablosuz aksesuarlar HS820,HS810,HS801 ve taşınabilir kablosuz hoparlör HF800 ile uyumlu.

Motorola hakkında:

Motorola, Inc. (NYSE: MOT) yaşamı daha akıllı, güvenli, kolay, uyumlu ve eğlenceli kılan kablosuz, geniş bantlı ve otomotiv haberleşme sistemleri konusunda bir dünya lideridir. Şirketin 2003 yılı satışları 27.1 milyar dolardır. Motorola insanlara evlerinde, işlerinde ve hareket halindeyken büyük kolaylıklar sunan yaratıcı teknolojik çözümler üretir. Motorola ayrıca faaliyet gösterdiği ülkelerde ahlaki sınırlar çerçevesinde çalışan, çevreyi koruyan ve toplumları destekleyen, gelişme yanlısı bir kurumsal yurttaştır. Daha fazla bilgi için www.motorola.com

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
158. Sayı önceki yazı 158. Sayı sonraki yazı
Teknoloji Önceki Yazı Teknoloji Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye