| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

Teknoloji 06.04.2005 - netyorum.com / Sayı: 162

USB CİHAZLARIN GÜÇ GEREKSİNİMLERİNE İLİŞKİN UYARILAR

Not: Aşağıdaki yazıdan Çizgi Elektronik'ten gelen bir e-posta neticesinde haberdar olduk. Önemli olduğunu düşündüğümüz bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Çizgi Elektronik'e teşekkür ederiz.

USB 2.0 ile yaklaşık 40 katına çıkan veri transfer oranı, donanımsal ve yazılımsal olarak kolay kurulum, düşük maliyet gibi özellikler ile USB; günümüzün en popüler bağlantı arabirimlerinden biri hali almıştır. Bu popularitenin, anakartlardaki USB konektörü sayısının artması, USB dönüştürücü cihazların piyasada daha fazla boy göstermesi gibi getirileri olsa da, PC sistemleri için riskler içeren ve fazla işlevi olmayan ürünlerin üretilmesinde de etkisi büyüktür. USB masa lambası, USB kahve makinesi, USB su ısıtıcısı, USB fan vb. gibi çok da anlamlı olmayan ürünler USB 2.0 standartının sunduğu 480Mbps lik veri yolunu hemen hemen hiç kullanmadan, USB dahili güç besleme katını kullanarak çalışmaktadırlar. Aşağıdaki tabloda veri transfer oranları ve maksimum çekilebilecek akım değerleri verilmiştir.

Standart

Transfer Hızı

Güç Gereksinimi

USB 2.0

480 Mbps

Max. 100 mA (Düşük Güç Modu / Low-Power Mode)
Max. 500 mA (Yüksek Güç Modu / High Power Mode)

USB 1.1

12 Mbps

Max. 100 mA (Düşük Güç Modu / Low-Power Mode)
Max. 500 mA (Yüksek Güç Modu / High Power Mode)

Kimi USB cihazlar ihtiyaçları olan gücü kendi bünyelerindeki güç kaynaklarından veya adaptörlerden alırken (Self Powered Device), kimileri ise bu ihtiyaçlarını USB bus üzerinden karşılarlar (Bus Powered Device) . USB bus üzerinden çekilen güçte 2 durum söz konusudur; maksimum 100 mA verebilen düşük güç modu ve maksimum 500 mA verebilen yüksek güç modu. Bu tepe değerler USB standartlarını belirleyen USB-IF (USB Implementers Forum) tarafından belirlenmiş değerlerdir ve bu değerlere USB cihazların tümünün uyması gerekmektedir. USB Host arabirimine sahip cihazın gerekli değerleri verebilecek yapıya sahip olması gerekirken, USB'den güç çeken cihazın ise kurallara uygun kapasitif ve rezistif davranışları göstermesi gerekmektedir. USB Bus üzerinden besleme alan standartlara uygun olmayan kimi cihazlar, Tak ve Çıkar esnasındaki geçici rejimlerde yüksek değerlere ulaşan akım değerleri (bkz. Şekil 1) , kalitesiz güç kaynakları ve yetersiz topraklama gibi olumsuz faktörler USB Host kontrolcüsünü yapısında bulunduran çiplere (ör. anakartlar üzerindeki güney köprüsü) zarar verebilmektedir. (Şekil 2 ve Şekil 3)


Şekil 1. Tak-Çıkar esnasında yaşanan geçici akım rejimi

 


Şekil.2 Zarar görmüş Güney Köprüsü


Şekil.3 Yanmış veriyolu

Yüksek güç çeken USB bir cihaz satın alırken, tüm sistemin güvenliği ve sorunsuz çalışabilmesi için, harici beslemeye sahip olanının tercih edilmesi en doğrusu olacaktır. USB Bus üzerinden beslenen cihazların sayısı ne kadar az olursa, risk o derece azalacaktır.

Aşağıda USB Bus üzerinden beslenen ve sistem için tehlike oluşturabilecek tavsiye edilmeyen ürünler gösterilmiştir.


Şekil.4 USB Fan


Şekil.5 USB Su ısıtıcısı

 


Yorum Ekle Yorumları Listele
162. Sayı önceki yazı 162. Sayı sonraki yazı
Teknoloji Önceki Yazı Teknoloji Sonraki Yazı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye