| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 31.01.2002 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 102

İçindekiler;

  • Konu: Boş'a da Ödeniyor
  • DVD: Abres Los Ojos - Open Your Eyes
  • Film: Vanilla Sky
  • Söz: Anonim

 


KONU: BOŞ'A DA ÖDENİYOR

Boşu boşuna para ödenir mi diye bir soru gelebilir aklınıza ve yanıtınız Hayır'da olabilir. Ancak konu telif hakları ile ilgili ise bu olası.

Eğer Kanada'da yaşıyorsanız 1.1.2001'den bu yana boş olarak satın aldığınız 40 dakika ya da daha uzun boş kasetler için .29 $, CD-R ve CD-RW'lar için .21 $, CD-R Audio CD-RW Audio ve Minidisc'ler için .77 $ bedel ödüyorsunuz. Bu bedel Kanada'daki üretici ve ithalatçılar tarafından Canadian Private Copying Collective (CPCC) 'ye ödeniyor.

http://www.cb-cda.gc.ca/news/c20012002nr-e.html daha fazla bilgi için adres.

Biraz daha farklı bir uygulama da Almanya'da mevcut. HP CD Yazıcıların her biri için HP Almanya, Gesselschaft Fur Musikalische Aufführungs - Und Mechanische Verveielfaltigunsrechte (GEMA) 'ya 12 Alman Markı ödüyor.

http://www.gema.de/kommunikation/pressemitteilungen/eu_info_richtlinie_pm.shtml daha fazla bilgi için adres.

Bunlara benzer uygulamalar için telif haklarının korunması ve yazarlara, eser sahiplerine ücret ödenmesi konusunda 14 kuruluş Avrupa Birliği nezdinde önerilerde bulundu.

Bu tür uygulamaların ardında yatan gerekçe çok ilginç. Boş medyanın ya da bu medyaya kayıt yapacak cihazın telif haklı eserleri çoğaltmak için kullanılabileceği varsayılarak bu bedeller alınıyor. Oradaki havuzda biriken para kurumların ve telif hakkı sahiplerinin yararına kullanıyor.

Bu haber bize örnek olmasın aman. Sadece dünyada ne tür uygulamalar olduğunu belirtmek için yazdım.


DVD: ABRE LOS OJOS - OPEN YOUR EYES

1987 yapımı "Abre Los Ojos - Open Your Eyes" bir İspanyol filmi ve şu sıralarda gösterimde olan "Vanilla Sky" 'ın ilham kaynağı film.

Alejandro Amenabar yönetiyor. Amenabar, Nicole Kidman'ın başrolünde oynadığı "The Others" ile bu sıralarda popüler.

Başrollerde Eduardo Noriega, Penélope Cruz, Chete Lera, Fele Martínez ve Najwa Nimri yer alıyor.

Cruz dışındaki oyuncular İspanyol sinemasının isimleri ve uluslarası platformlarda çok fazla isimleri geçmiş değil. Ancak İspanya'da biliniyorlar.

Cruz ile ilgili bilgileri aşağı "Vanilla Sky" 'la ilgil yazdığım bölümde bulabilirsiniz. Cruz'un bu filmdeki performansı "Vanilla Sky" ile kıyas kabul etmeyecek kadar daha iyi. Ayrıca diğer oyuncular da rollerine "Vanilla Sky" 'dan daha iyi oturuyorlar.

Cruz'un konumu çok ilginç çünkü iki filmde de aynı rolü - Cruise'un yazar arkadaşının tanıştırdığı kız arkadaş - canlandırıyor.

Eğer "Vanilla Sky" 'ı seyretmek istiyorsanız bu filmi de muhakkak izlemeli ve Amerikan sineması ile İspanyol (Avrupa) sineması arasındaki farka şahit olmalısınız.

Güzel bir psikolojik gerilim filmi. Konu yakışıklı genç adamın kadın arkadaşını aldatması ile başlayan olaylardan oluşuyor. Bu arada aşk, korku, doğaüstü güçler devreye giriyor.

Bu filmi DVD'de izleyebilirsiniz, keyifle vakit geçirebileceğiniz bir film. Gerilim temasına meraklı olanlar kaçırmasın.


KONU: VANILLA SKY

1997'de çekilmiş "Abre Los Ojos - Open Your Eyes" filminin Amerikan sürümü "Vanilla Sky" filminin yönetmeni Cameron Crowe. Nasıl olduysa bu filme Türkçe bir isim bulmamışlar. Ne de olsa Monet'in bu isimde bir tablosu var ve filmin arka planı bu görüntüler üzerine oturmuş.

Tom Cruise, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Kurt Russell ve Jason Lee başrollerde.

Müzik Paul McCartney tarafından yapılmış ve güzel melodiler içeriyor.

Crowe 2001'de "Almoust Famous" ile En İyi Yazar Oscar ödülünü aldı. Kendisini ayrıca 1997'de En İyi Film ve En İyi Yazar Oscar ödüllerine aday gösterildiği "Jerry Maguire" 'den de anımsayacaksınız.

Cruise 1990'da "Born On The Fourth Of July" ve 1997'de "Jerry Maguire" ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildi. Ayrıca "Magnolia" 'daki oyunu ile 2000'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne de adaydı. Ancak kendisini Nicole Kidman'ın eski eşi ve birlikte başrolü paylaştıkları "Eyes Wide Shut" 'dan da anımsayabilirsiniz. Bunların dışında "Mission: Impossible", "Far And Away", "A Few Good Men" ve "Interview With The Vampire : The Vampire Chronicles" 'da akla gelen diğer filmleri.

Cruz'u "Woman on Top", "Todo sobre mi madre - All About My Mother", "The Hi-Lo Country" ve bu sıralarda sinemalarda gösterimde olan "Captain Corelli's Mandolin" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Diaz "Charlie's Angels", "There's Something About Mary", "Being John Malkovich", "Any Given Sunday", "My Best Friend's Wedding" / Russell "Tango & Cash", Stargate", "Executive Decision" / Lee "Enemy of the State", "Almost Famous" filmlerinden anımsanabilir.

Film başladığında duyduğunuz cümleler eğer 1997'deki İspanyol filmini izlediyseniz hemen kulağınıza aşina geliyor çünkü o filmin İngilizce adı. O cümlelerle başlayan film içiçe geçmiş farklı alt öykülerle izleyici ile buluşuyor.

Babasının ölümü ile dergi ve kitap yayınevinin yönetimine gelen Cruise, rahat ve sorumsuz yaşamayı sevmektedir. Pek çok şeyi paylaştığı ve birlikte olmaktan keyif duyduğu bir kadın arkadaşı olan Cruise, yaşgününde yazar olan arkadaşının yanındaki kızı görüp, tanıştığında yaşamının tümüyle değişeceğini bilmemektedir. Bu tanışmanın ardından mevcut kız arkadaşı ile olan kavga bilinçaltı dünyasına, aşk, korku, sevgi, acıma, merhamet, şefkat duygularına, bilimkurgu ve bilimsel çalışmalara doğru yolculuğa götürür.

Tom Cruise'un filmin konusundan gelen yakışıklı olmayan görüntüsüne bir şey demek olanaksız ancak başrollerdeki Diaz ve Cruz'un nasıl bu kadar çirkin gösterilmeyi başarıldıkları bir muamma. Her iki kadın oyuncu da kanımca çekim sorunu nedeni ile özellikle bazı sahnelerde hoş durmuyorlar.

"Vanilla Sky", "Open Your Eyes" ile kıyaslandığında daha ticari bir yaklaşımla çekilmiş. Bunu hemen anlayabiliyorsunuz. Bu da maalesef filmin özgünlüğünü zedeliyor. Yine de izlenebilir ancak bu sıralarda gösterime giren diğer filmleri de değerlendirin. Özellikle yaklaşan sömestr tatili ile vizyona girecek filmlerin farkında olun.


SÖZ: ANONİM

"İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini, payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür." Kimin söylediği bilinmiyor.

Bu formülü çevrenizdekiler uygulamadan önce kendinizde deneyin. Çok şaşıracağınız neticeler elde edebilirsiniz.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
102. Sayı önceki yazı 102. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye