| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 07.02.2002 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 103

İçindekiler;

  • Konu: Ücretsiz Katılmazlar
  • Konu: Haberim(iz) Olmadı
  • Film: Harry Potter and the Philosopher's Stone - Harry Potter ve Felsefe Taşı
  • Oyun: Harry Potter and the Sorcerer's Stone
  • Söz: Hint Atasözü

KONU: ÜCRETSİZ KATILMAZLAR

Ödül töreninde ödül kazananları takdim etmek ya da izleyiciler arasında oturmak için ne talep edersiniz? Bununla ilgili bazı detayları size aktarmak istiyorum.

Bu sene ABD'de verilen ödüllerden söz edelim.

"Golden Globes" ödül töreninde verilen armağan çantalarında yaklaşık 2,000.- Dolarlık hediye vardı. Bunlar birinci sınıf iki adet gidiş-geliş uçak bileti, güzellik enstitüsüne bir günlük giriş, özel bir heykel, Microsoft X-Box oyun cihazı ve 1,300. Dolarlık bir kol saati.

"American Music Awards" töreninde ödülü duyurunlara ve katılımcılara sayısal fotoğraf makinası ve scooter verildi. Ayrıca sanatçı ve ekibindeki dokuz kişiye Meksika fast food zinciri Baja Fresh'de 1 yıllık ücretsiz yemek olanağı verildi. Bunun değeri eğer her gün kullanırsanız yaklaşık 30,000.- Dolar.

"Grammy Awards" 'a katılacak yıldızlar 15,000.- ile 20,000.- Dolar arasında değişen değerde armağan paketleri alacaklar. İçinde; bir posta cihazı, DKNY marka pantalon, Ian Schrager otelde iki gece konaklama, 13" Philips televizyon, Lalique marka yüzükler ve Casio sayısal kamera kol saati mevcut.

Bu tür armağanların katılımcılara oraya gelmeleri için verilen bir armağan olmadığı sadece kendilerine duyulan saygının sonucunda oluşan bir jest olduğu belirtiliyor. :))

Bu benim yurt dışındaki bir kaynaktan edindiğim bilgiler. Bunun Türkiye'deki benzer örneklerini de sizlerden bekliyorum. İlettiğiniz taktirde yayınlayacağız. Şimdiden teşekkürler.


KONU: HABERİM(İZ) OLMADI

Haklılar. Çünkü kuşlar hastalanmıştı. Hastalandıkları için uçamadılar. Kuşlar haber getiremediği için yetkililerin haberleri olmadı!

Geçtiğimiz günlerde gelişen olaylarda yetkililer bu cümleyi söylüyorlardı; "Haberim olmadı".

Benim de aklıma çocukken söylenenler geldi. Büyüklere bilmediklerini sandığımız bir şey sorduğumuzda bildiklerini duyunca nereden bildiklerini sorduğumuz zaman aldığımız yanıt; "Kuşlar söyledi" olurdu.

Eh, o zaman yetkililer haklı, bilmemekte. Kuşlar hastalandıysa, nasıl haber getirsinler. O zaman da bilemezler tabii ki!

Komik kısım bir tarafa kimin neyi nereye kadar bilmesi, ne kadar haberinin olması gerekli. Bu konu üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gereken bir soru.


FİLM: HARRY POTTER AND THE PHILOSOPHER'S STONE -
HARRY POTTER VE FELSEFE TAŞI

J.K. Rowling 'in en çok satan kitaplar listelerinin üst sıralarından inmeyen kitaplarının kahramanı Harry Potter'ın maceralarının anlatıldığı eser, Steven Kloves tarafından beyazperdeye uyarlanmış.

Serinin ilk filmi iki farklı başlıkta gösterimde. İngiltere'de ve bizde "Harry Potter and the Philosopher's Stone", ABD'de "Harry Potter and the Sorcerer's Stone".

"Harry Potter and the Philosopher's Stone - Harry Potter ve Felsefe Taşı" filminin yönetmeni Chris Columbus.

"Home Alone", "Home Alone 2: Lost In New York" filmleri yönetmen Columbus'un hemen akla gelebilecek iki eğlenceli filmi.

Başrollerde; Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Richard Harris, Maggie Smith ve Alan Rickman yer alıyor.

Radcliffe, Grint ve Watson ne kadar yetenekli olduklarını bu filmde sergiliyorlar. Harry Potter'ın 2004'e kadar devam edecek diğer filmlerinde de aynı rolleri paylaşacaklar. Üç oyuncu da rollerine yakışmış durumda.

Yetişkin oyuncuları pek çok filmden anımsayacaksınız. Özellikle Smith 5 kez Oscar ödüllerine aday gösterilmiş ve 1970'de "The Prime of Miss Jean Brodie" ile En İyi Kadın Oyuncu, 1979'da "California Suite" ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödüllerini almıştı.

Filmin konusunu anlatmak ancak Harry Potter kitap dizisini izlemeyenler için anlamlı. Kitabı okuyanlar zaten neyle karşılaşacaklarını biliyorlar. Ben ve benim gibi kitabı okumayanlar için kısaca, küçük yaşta anne ve babasından ayrılan Harry Potter, amcasının ve yengesinin yanına bırakılır. Ancak Potter'ın annesi büyücüdür ve buu sır Potter'dan saklanmaktadır. Potter onbir yaşına geldiğinde sihirbazların okulu olan Hogwarts Okulu'na davet edilir. Okulda saklanmakta olan felsefe taşını ele geçirmek isteyenlere karşı mücadele başlar.

Filmin iki yarısı birbirinden tamamen farklı. İlk yarı bir komedi ve çocuk filmi havasında olan film, ikinci yarı daha çok yetişkinlere hitap eden gerilim ve macera filmine dönüşüyor. Bunun için belli yaşın altındaki çocuklara izletilmesini sakıncalı buluyorum. Gece rahatsızlık duyabilirler.

Keyifli vakit geçirmek isteyenlere öneririm.


OYUN: HARRY POTTER AND THE SORCERER'S STONE

Bir kitap bu kadar popüler olur da filmi çevrilirse oyununun da yapılması kaçınılmazdır. Ticari çarkların hızla çalıştığı dünyada filmle aynı dönemde pazara sürülen "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" oyunu güzel grafikleriyle dikkat çekiyor.

İki üç sene öncesine kadar sinema filmlerinden ya da kitaplardan yola çıkılarak üretilen oyunlar oyunseverlerin beğenisini kazanamadı. Ya gereken atmosfer eksikti ya da sistemlerin kapasiteleri gerekli performansı sağlayamadığı için grafikler yeterli yapılamıyordu.

Ancak son dönemde bilgisayar ortamına aktarılan eserlerin kalitesinde gözle görülür bir artış var.

Bunun son örneklerinden biri de "Harry Potter and the Philosopher's Stone". Know Wonder firmasının geliştirdiği oyun Electronic Arts tarafından pazarlanıyor.

Oyun üçüncü şahıs gözünden bakılarak oynanan bir hopla, büyü yap, vur, kır, bulmaca çöz tarzı.

Müzikler ve grafikler çok güzel. Oyunun başlangıcında büyü yapmayı öğreniyorsunuz ve oyun ilerledikçe öğrendiğiniz büyüleri kullanmaya başlıyorsunuz. Harry Potter'ın sihirli çubuğunu özel şekillerde ekranda dolaştırarak büyü yapabilmeniz için bir miktar el yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Ancak bir süre sonra alışıyorsunuz.

Okulun değişik kısımlarında dolaşmanızla ilerleyen oyunda Quidditch oyununa da katılıyorsunuz. Çalı süpürgesine binerek oynanan oyun güzel bir şekilde bilgisayara uyarlanmış. Bu oyundaki uçuş kontrolleri biraz zorlanmanıza neden oluyor.

Grafikler için kullanılan teknik Unreal grafik alt yapısından geliyor. Bu da elde edilen görüntülerin göz alıcı güzellikte olmasını sağlamış.

Oyunu iyi bilgisayar oyuncuları basit bulabilir ancak oyun geliştirici herkesin sıkılmadan rahatça oynayarak vakit geçirebileceği bir ortam oluşturmaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuş.

Kitabı ve filmi beğendiyseniz, bilgisayar oyunları ile de aranız iyi ise edinin.


SÖZ: HİNT ATASÖZÜ

"Bencil duygular, ay tutulmasının ayı gölgelediği gibi insan aklının sükûnunu bozar. Soğuk havanın nilüfer çiçeğini dondurduğu gibi erdemlerimizi yok eder. Sonbahar rüzgârının bulutları alıp götürdüğü gibi, huzurumuzu kaçırır, bunun için bencil duygulardan uzak olmalıyız. Her kısmı bir başka yaratığa fayda sağlayan ağaç, şayanı takdir bir bitkidir; yeşil saçakları dizi dizi kuşları barındırır; geyik onun gölgesinde uyuklar, çiçeklerine arılar konar, oyuklarında böcekler beslenir, neşeli maymunlar onun gövdesini kucaklar, böyle olmayan ağaçlar nafile yer tutar". Hint Atasözü


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.


Yorum Ekle Yorumları Listele
103. Sayı önceki yazı 103. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye