| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 28.02.2002 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 105

İçindekiler;

  • Konu: Kimlik Hırsızlığı
  • Konu: İnternet Haritası
  • Oyun: Gran Turismo 3 A-Spec
  • Film: Super Troopers
  • Söz: George Carlin

KONU: KİMLİK HIRSIZLIĞI

Neyse ki her konuda yurt dışını yakalamıyoruz. Bunlardan bir tanesi de İngilizcesi "Identity Theft" olan "Kimlik Hırsızlığı".

Özellikle ABD'de yaygınlaşmaya başlamış durumda. Her sene yaklaşık 900 Bin Amerikalının bu sorunu yaşadığı söyleniyor.

Cüzdanınızın ya da çantanızın çalınması durumunda içindeki krdi kartı, ehliyet, kimlik, pasaport gibi kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmesi halinde başınıza gelenler sadece kredi kartınız ile yapılan harcamaların ödenmesi ile bitmiyor. Sizin kimliğinizi kullanan kişilerin yaptığı yasal olmayan kredi kullanımı, geri ödememe gibi sorunlarla da uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Başından bu olay geçen kişiler internet ortamında bilgilerini paylaşıyorlar. Erişebileceğiniz adresler;

http://stolen-identity.com/index.html
http://home.pon.net/dumpdude/idtheft.html
http://www.identitytheft.org/index.html

Çalıntı kredi kartı numaraları ile yapılan bir başka yeni para kazanma yöntemi ise satın aldığınız bir ürünün parasının iadesini istemek. Bu şekilde doğrudan para kazanan kişiler var. Önce çalıntı kredi kartı ile bir servis ya da ürün satın alıyorlar. Ardından servis ya da üründen memnun olmadıklarını söyleyerek bir başka kredi kartına paranın iadesini istiyorlar. Bu dolandırıcılık yöntemi şirketlerin nakit ödemesini getirdiği için yol açtığı zarar büyük.


KONU: İNTERNET HARİTASI

Bir yere gitmek istediğinizde size yardımcı olan yol gösteren bir araca ihtiyacınız olur. Bunlara ben harita diyorum. Kim kiminle görüşmüş, ne yapmış bunu takip eden ve düzenli olarak raporlayan bir adres var artık internet dünyasında.

Adresi; http://www.attrition.org/hosted/sexchart/

1400 civarında kişi bu haritada yer alıyor. Haritaya bakarak konuştuğunuz kişinin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Burada günlük sohbet arkadaşlığından ileri seviyede arkadaşlığa kadar ilişkiler görüntüleniyor. Hacker dünyasındaki kişilerin arasındaki ilişkiler aktarılıyor.


OYUN: GRAN TURISMO 3 A-SPEC

Polyphony Digital tarafından geliştirilmiş, Sony Computer Entertainment tarafından pazar sunulan bir Playstation/2 oyunu "Gran Turismo 3 A-Spec"

"Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan" sorusunun yanıtı nasılsa "Playstation/2 alınca mı Gran Turismo 3 alınır, Gran Turismo 3 alınca mı Playstation/2 alınır" sorusunun yanıtı da aynı. İkisi de bir diğeri olmadan olmaz.

Konsol oyun cihazlarının kişisel bilgisayalara olan üstünlüğünü bariz bir şekilde görebileceğiniz bir oyun.

Televizyondaki tarama sayısının bilgisayar monitöründen daha düşük olduğunu, çözünürlüğün daha az olduğunu söyleyenlere bu oyunu gösterin, ne diyeceklerini dinleyin. Mantıklı bir açıklama getiremeyecekler. Hele yarış bittikten sonra devreye giren tekrar modundaki görüntüleri bilgisayarda elde etmeniz için epeyce pahalı bir donanıma ihtiyacınız olacak. Tabii, burada Playstation/2 mi, Bilgisayar mı tartışmasına girmeye gerek yok. İkisi de kendine özgü türlerde başarılı. Birinin hedeflediği ve başardığı tarzı diğerinde aynı performans ve kalitede bulmanız kolay değil.

Gran Turismo 1 ve Gran Turismo 2 piyasaya Playstation/1 için çıktığında herkesin tabir yerindeyse neredeyse ağzının suları akmıştı. Pek çok kişinin Playstation/1 almasına neden oldular. Aynı şey Gran Turismo 3 için söz konusu. Playstation/2 almak için iyi bir neden Gran Turismo 3.

Oyun bir otomobil yarışı. Cihazın özelliğini kullanarak 6 kişiye kadar eş zamanlı oynanabiliyor. Ancak tek bir cihazınız varsa iki kişi
oynayabiliyorsunuz. Bu durumda ekran üst ve alt kısım olmak üzere ikiye bölünüyor. Ayrıca tek kişi oynamak istiyorsanız turnuvalara katılıp, para kazanarak, kullandığınız otomobili yenilemeniz, ek yapmanız olası.

Her bölüm kendi içinde 6 değişik parkur içeriyor. Bu altı parkuru kazanmadan bir diğer bölümdeki parkurlara geçemiyorsunuz.

Grafikler müthiş. Araçlardaki yansımalar, detaylar, manzara çok güzel çalışılmış. Bir süre sonra bu detayı nasıl elde ettiklerini sorguluyor durumda buluyorsunuz kendinizi.

Müziklerde iyi ancak sesler daha da iyi. Gerçek bir yarış atmosferi sağlıyorlar.

Çarpışma esnasında araçların hasar görmediğini söylemeliyiz. Otomobil şirketleri bu tür yarış oyunlarında araçların hasar görmesini istemiyorlar.

Kullanabileceğiniz otomobil marka ve modelleri 50'nin üzerinde. Bu oyunun tekrarlanabilirliğini artırıyor.

Kısaca, grafik ve ses gösterisi yapmak ve bir yarış oyunundan keyif almak istiyorsanız edinmeniz gereken bir oyun.


FİLM: SUPER TROOPERS - SÜPER DEVRİYELER

Yönetmenliğini Jay Chandrasekhar'in yaptığı "Super Troopers - Süper Devriyeler" filmi komedi filmi izlemek için gidenleri memnun etmeyecek. Alışılagelmiş komedi unsurlarını ardarda sıralamak filmin eğlenceli olmasını sağlamıyor maalesef. Çok nadir bir iki sahnede gülmek mümkün ancak bunlar filmi genel sıkıcılığını ortadan kaldırmıyor.

Başrollerde Brian Cox, Daniel von Bargen, Marisa Coughlan, Lynda Carter, Amy de Lucia, John Bedford Lloyd, Jim Gaffigan, André Vippolis, Joey Kern ve Geoffrey Arend yer alıyor.

Oyuncuları hatırlayabileceğiniz bildik film ben bilmiyorum. Rollerinin üstesinden geliyorlar bu filmde ancak kariyerlerine ciddi bir katkı getirmeyeceği muhakkak.

Karayollarında devriye olarak dolaşan beş trafik görevlisinin sürücülerle nasıl eğlendiğini anlatıyor. Komik olmaya çalışıyorlar ancak espriler çok uç noktalarda. İki saate yakın süresi olan filmde kendinizi zorlamadan gülebileceğiniz süre beş, altı dakika. Biraz zorlarsanız bu süreyi on dakikaya çıkarabilirsiniz. Bazı sahneler ise belden aşağı esprilere yer vermesi dolayısı ile çok iğreti duruyor.

Neyseki 1 saat 45 dakika süren bir film. Yakında televizyonların gece kuşaklarında gösterime girer. O zamana kadar bekleyebilirsiniz.


SÖZ: GEORGE CARLIN

"Rakiplerinizi yenemiyorsanız, onları yenebileceğiniz şekle getirin". George Carlin


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
105. Sayı önceki yazı 105. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye