| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

21.03.2002 Batur Güney - netyorum.com / Sayı: 106

TERMINATOR 2 / DVD

Size bayramın 1. günü öğleden sonra 4'ten akşamın onbuçuğuna kadar beni meşgul eden bir DVD'den söz etmek istiyorum. "Terminator 2"nin Almanya baskısı olan bu DVD, daha önce ABD'de yayınlanan 1. Bölge "Ultimate Edition"ın tüm menüleri ve içeriğiyle birebir Almanca'ya uyarlanmasıyla oluşturulmuş. Ama sakın endişelenmeyin, çok hoş bir şekilde yapımcı Kinowelt şirketi diske İngilizce ve Almanca altyazıların yanısıra Türkçe altyazılar da koymuş. (Demek Almanya'daki Türk nüfusun ihtiyaçları eğlence sektöründe de yankı buluyor artık.)

Disk, alıştığımız siyah plastik kabı da içine alan kabartma baskılı ikinci bir çelik kap içinde geliyor ve böylece daha baştan insanın gözünü okşuyor. Kabın içinde yaklaşık 30 sayfalık bir kitapçık da var. Ama asıl önemli olan diskin içeriği ve DVD meraklısı herkesin dudağını uçuklatacak bir niteliği var bu açıdan. 2 diskten oluşan bu edisyonun 1. diskinde elbette filmin kendisi var. Ancak bu, hepimizin 1991 yılında sinemalarda izlediğimiz normal versiyon değil, ilk olarak 1993 yılında Pioneer tarafından lazerdisk üzerinde yayınlanmış ve yönetmen James Cameron tarafından yeniden kurgulanarak oluşturulmuş olan "Special Edition/Özel Versiyon". Orijinal filmin 135 dakikalık uzunluğuna karşılık, bu versiyon 147 dakika sürüyor. Dolayısıyla ortada 12 dakikalık ek materyal var. Yeni eklenen 10'dan fazla bu sekans arasında en dikkat çekenler şöyle:

- Sarah Connor'a (Linda Hamilton) hastanede yapılan kötü muameleyi gösteren sahne

- İlk filmde ölmeden önce, John Connor'ın hem arkadaşı hem de (zaman paradoksu nedeniyle) babası olan Kyle Reese'in (Michael Biehn) hastanedeki Sarah'ya yeniden göründüğü rüya sahnesi

- Benzin istasyonunda John (Edward Furlong) ve Sarah'nın Terminatör'ün (Schwarzenegger) beynindeki çipi çıkararak "ameliyat" ettikleri sahne. Hayli etkileyici yakın plan bir özel efekt içeren bu sahne sayesinde, Terminatör'ün aslında sinema versiyonunda anlatıldığı şekilde kendiliğinden insani özelliklere sahip olamadığını, bunun ancak çipin "öğrenme" moduna geçirilmesiyle mümkün olduğunu öğreniyoruz. (Orijinal filmde zamanında yapılan bu değişiklik, tamamen süre kaygılarından kaynaklanmış.)

- John'ın Terminatör'e gülmeyi öğretmeye çalıştığı sahne. (Bu da Schwarzenegger'in yüzünün aldığı ifadenin amaçlanandan daha fazla gülünç görünmesinden ve bunun da Terminatör'ün ciddiyetine zarar vermesinden dolayı çıkarılmış.)

Filmin görüntü kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu söylememe gerek yok. DVDseverler zaten buna alışık. Ancak filmin sound miksine kısaca değinmek istiyorum. Filmin orijinal soundmiksi 4 kanal "Dolby Stereo Spectral Recording" iken, bu yeni DVD için, Dolby Digital'in en yeni versiyonu olan "5.1 Surround Ex" olarak, 1992 yılında bu filmdeki çalışmasıyla Oscar kazanmış olan ses tasarımcısı tarafından bizzat yeniden düzenlenmiş. Böylece film, üçü önlerde, üçü de arkalarda olmak üzere toplam 6 kanal digital stereo sese sahip olmuş. Bu miks aynı zamanda da THX şirketi tarafından onaylanmış. Zaten THX'in orijinal logosu da, bu DVD için özel olarak yeniden tasarlanmış haliyle filmin hemen başında yer alıyor.

Film tam 80 bölüm başlığına ayrılmış ki bu şimdiye kadar bir DVD'de gördüğüm en detaylı chaptering çalışması. İlk diskte ayrıca biyografiler ve filmografilerin yanısıra, filmin oyuncularından ve teknik ekibinden 26'sının katkıda bulunduğu özel yorum ses kaydı var. Bu da bugüne kadar bir DVD'de gördüğüm en kalabalık yorum kaydı.

Bunlar 1. diskte yer alanlar. Bir de ekstra materyalden oluşan 2. disk var. Bu diskin en geniş kapsamlı bölümü "Veri Arşivi" adını taşıyan, 50 bölüm başlığından oluşan kısım. Burada filmin ön yapımından başlanarak tüm yapım süreci yazılı metinler aracılığıyla anlatılıyor ve arada kısa belgesel yapım görüntüleriyle destekleniyor. (Toplam 60 tane olan ve hepsi 1 saat süren bu yapım belgesellerini ayrıca "Video Arşivi" adı altında ayrı bir bölümde de ardarda bulmak mümkün.) Bu bölüm inanılmaz derecede kapsamlı. Neredeyse "Bir film nasıl çekilir?" konusunda bir ders kitabıymış gibi, akla gelen her konuda ve her türlü ayrıntıyla "Terminatör 2"nin yapımını takip etme imkanı sağlıyor. Sinemayla özel bir ilgisi olan herhangi birinin bu bölümü yalayıp yutacağından eminim. (Buradaki "Afişler ve İlanlar" bölüm başlığı altında, ABD dışındaki ilan materyali tanıtılırken, zamanında Özen Film tarafından Türkiye için hazırlanan Türkçe afişi ve lobi fotoğraf kartlarını da görmek ayrıca hoş bir sürpriz oldu.)

"Video Arşivi"nde topluca yer alan belgesel yapım görüntülerinin arasında da çok ilginç sürprizler var. Bunlardan birinde filmin ses tasarım çalışmasının nasıl yapıldığına örnek olması için, iki Terminatör arasında demir-çelik fabrikasında geçen bir dövüş sahnesindeki ses efektleri, 6 ayrı ses kaydı aracılığıyla katmanlarına ayrılıyor. Bir diğerinde film kurgusunun nasıl yapıldığını göstermek için, herhangi bir aksiyon sahnesi, aşağısında her bir ayrı planın hangi tarihte ve nerede çekildiğini gösteren bir yazıyla birlikte gösteriliyor. Bu bölümde, "Özel Versiyon"a bile dahil edilmemiş iki sekansı izlemek de ayrı bir heyecan. Bu sekanslardan birinde, Terminatör-1000'in (Robert Patrick) John Connor'ın odasına gizlice girip eşyalarına dokunarak onun hakkında bilgi depolamasına şahit oluyoruz. Diğer sekans ise filmin orijinal finalini içeriyor. Zamanın akışının filmin kahramanlarının ortak çabası sonucu değiştirilmesi sonucu, nükleer patlamanın hiç yaşanmadığı, makinelerin dünyayı hiç ele geçirmediği, John Connor'ın direniş lideri yerine Kongre'de Senatör olduğu bu sekansta, yaşlanmış bir Sarah Connor'ı, çocuk parkında 30 yıl sonra torunuyla otururken görüyoruz. Tüm öyküyü yumuşak ve iyimser biçimde sonuca bağlayan bu final, filmlerin genel karamsar havasıyla örtüşmediği gerekçesiyle (ve de olasılıkla bir devam filmine olanak tanıyabilmek için) son anda iptal edilmiş.

2. diskteki ekstra materyal bununla da bitmiyor. "Bilgi Programları" başlığı altında, 1991 yılında filmden hemen önce dünya televizyonlarına dağıtılmış olan "The Making of Terminator 2" adlı 30 dakikalık yapım belgeselini, "Özel Versiyon"un yayınlanışı dolayısıyla Pioneer firması tarafından hazırlanan 22 dakikalık "T2: More Than Meets the Eye" adlı belgeseli ve bir kaç yıl önce, Hollywood'daki Universal stüdyoları için, James Cameron, Schwarzenegger, Edward Furlong ve Robert Patrick'in katkılarıyla, üç boyutlu olarak çekilen mini devam filmi "T2 3-D"'nin yapımını anlatan "The Making of T2: 3D" adlı 20 dakikalık belgeseli bulabilirsiniz. "Görsel Kampanya" başlığı altında filmin 3 ayrı fragmanı yer alırken, "Taktik Diyagramlar" başlığı altında da film için yapım aşamasında hazırlanan 400'den fazla "storyboard" çizimine yer verilmiş. Nihayet filmin senaryosu da ayrı bir bölümde kolay okunabilen iri puntolarla baştan sona mevcut.

Yakın sinema tarihinin köşetaşlarından oluşan bu filmin bu nihai DVD versiyonunu herkese hararetle tavsiye ediyorum.

Batur Güney

e-posta: baturgun@superposta.com


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
106. Sayı önceki yazı 106. Sayı sonraki yazı
  Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye