| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

11.04.2002 Batur Güney - netyorum.com / Sayı: 107

CLOSE ENCOUNTERS OF THE THIRD KIND -
ÜÇÜNCÜ TÜRDEN YAKINLAŞMALAR / DVD

"Terminatör 2" DVD'si İle ilgili tanıtım yazısının ilginizi çektiğini umuyorum. Bilim kurgu en sevdiğim türlerden biri ve size bu defa da türün bir başka klasiği olan "Close Encounters of the Third Kind / Üçüncü Türden Yakınlaşmalar" 'ın DVD versiyonundan söz etmek istiyorum.

Steven Spielberg'in 1977'de yaptığı bu film, yönetmenin daha sonra "E.T." de iyice geliştireceği "dost uzaylılar" temasını ilk kez tanıtıtığı film olarak dikkat çekmişti. Aynı zamanda dönemi için inanılmaz başarılı özel efektlere yer vermekteydi. Bugün de izlendiğinde etkisinden bir şey yitirmediği gözlenen film, Spielberg'in ve de tüm fantastik sinemanın en önemli yapıtlarından biri olarak sinema tarihindeki yerini koruyor.

"Close Encounters..." daha önce ülkemizde video üzerinde yayınlanmamıştı. Dolayısıyla Columbia Tristar Home Entertainment tarafından Türkçe altyazılı olarak yayınlanan yeni DVD'si Türk sinemaseverleri için özel önem taşıyor. Bu "Collector's Edition" aslında dünyada da filmin DVD üzerindeki ilk basımı. 2 disklik bu versiyonunun 1. diskinde filmi 1:2.35 geniş ekran anamorfik versiyonuyla buluyoruz. Hemen belirtmek isterim, bugüne kadar bu filmi sadece TRT ve diğer televizyon kanallarında, kenarlardan kesilerek kare TV ekranına sığdırılmış (pan&scan) versiyonundan izleyip tanımış bir hayranı olarak, ilk kez orijinal haliyle geniş ekran izleyince, bugüne kadar neler kaçırmış olduğumu daha iyi anladım. Hatta filmi neredeyse ilk kez izlemiş gibi olduğumu bile rahatlıkla söyleyebilirim. Daha önce kenarları olmayan görüntü, özellikle finaldeki uzay gemisinin göründüğü sahnelerde nihayet bütün görkemiyle karşıma çıkmış oldu ve Spielberg'ün özenli kompozisyonları gerçek anlamını kazandı.

Spielberg, bu filmi orijinal gösteriminden 3 yıl sonra yeniden ele almış, bir-iki yeni sahne ekleyerek 1980 yılında bir "Special Edition/Özel Versiyon" halinde tekrar gösterime sokmuştu. İki versiyon arasındaki en önemli fark, orijinal film, baş kahraman Roy Neary"nin (Richard Dreyfuss) uzay gemisine girişiyle sona ererken, "Özel Versiyon"da bu kez birkaç dakika süreyle bize geminin içinin de gösterilmesiydi. Bugün yönetmen tarafından filmin özgün büyüsünü bozduğu için yanlış bir karar olarak nitelenen bu sahne, bu DVD versiyonunda yer almıyor, sadece aşağıda sözünü edeceğim "Silinmiş Sahneler" kısmında bulunuyor. Buna karşılık, "Özel Versiyon" da yer alan diğer tüm ek sahneler bu versiyonda mevcut. Dolayısıyla bu DVD versiyonu bir tür "Nihai Versiyon" haline gelmiş.

Filmin orijinali 3 kanal analog Dolby Stereo olan ses miksi, bu versiyon için 5.1 kanal Dolby Digital olarak yeniden düzenlenmiş. Bu çalışma gayet özenli yapılmış ve arka efekt kanallarının da özellikle aksiyon sahnelerinde aktif biçimde devreye sokulmasına özen gösterilmiş. Diskte ayrıca dileyenler için filmin yeni oluşturulmuş DTS ses miksi de mevcut.

2. diskte ise ekstra materyale yer verilmiş. Bunlardan en önemlisi, 100 dakikalık yeni bir yapım belgeseli. Belgesel, Spielberg'le "Er Ryan'ı Kurtarmak" filminin setinde yapılan uzun bir söyleşiyi ana eksen alarak, filmin bütün yapım macerasını anlatıyor. Bu arada da filmin tüm oyuncuları ve ana teknik ekibiyle yapılmış yeni tarihli söyleşiler, özgün özel efekt eskizlerinden örnekler, ender görülmüş fotoğraflar, v.b. eşliğinde kullanılıyor. DVD'lerde şimdiye kadar gördüğüm en doyurucu yapım belgesellerinden biri bu. "Watch the Skies" adlı 10-15 dakikalık bir diğer belgesel ise 1977 yılından çıkıp geliyor ve daha çok nostaljik değer taşıyor.

Gelelim "Silinmiş Sahneler" bölümüne. Bunlar toplam 14 adet ve biri, yukarıda sözünü ettiğim, uzay gemisinin içini gösteren sahne. Bunların dışında ise, zamanında süre kaygılarıyla iptal edilmiş, ana hikayenin boşluklarını dolduran nitelikte çeşitli sekanslar mevcut. Son derece ilginç.

Fragman meraklıları içinse, filmin hem orijinal fragmanı hem de 1980 tarihli "Özel Versiyon"un fragmanı mevcut. Filmografiler ve biyografiler diski tamamlıyor.

Bu çağdaş klasiğin ülkemizde ilk kez bulunabilir hale gelmesi sinemaseverler için kaçırılmayacak bir fırsat. Mutlaka izleyin.

Batur Güney

e-posta: baturgun@superposta.com


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
107. Sayı önceki yazı 107. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı  
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye