| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 09.03.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 11

WAP ve MAIL RELAY

Bir ara etraf internet'ten geçilmiyordu. Yine aynı hızla devam ediyorlar. Fiyatlar düşmeye devam ediyor. Bir süre sonra hiç para almayacaklar. Onun yerine Türk Telekom'la bir protokol imzalayarak kullanıcıların ödeyeceği telefon ücretlerinde belirli bir yüzdeyi alacaklar.

İnternet'in yanına bir konu daha eklendi; "WAP". Herkes "WAP" vagonuna binmeye uğraşıyor. Bu telefon ücretleri ile ne kadar başarılı olacaklar çok merak ediyorum. Üstelik televizyonlarda, dergilerde, gazetelerde sürekli reklamları çıkan bazı şirketlerin servisleri henüz devreye girmemiş durumda. İlk aklıma geleni Turkcell. Wap kelimesi Türkiye'nin gündemine neredeyse Turkcell'in hazırladığı reklam kampanyaları ile girdi. O kadar çok reklam izledim ki, bu servisi nasıl kullanabilirim diye müşteri hizmetlerini aradım. Verilen yanıt; "Henüz servis çalışmaya başlamadı. Şimdilik reklam veriyoruz. Bir iki ay içerisinde hazır olacağız". Onun için ben henüz "WAP'layamıyorum".

Bütçemi zorlayarak yaptığım testlere göre Superonline'ın wap servisi çalışıyor. Okuduğuma göre Turk.Net 'te bu yolda. Bakalım zaman ne gösterecek. Ancak tekrarlamak istiyorum. Telekomünikasyon ücretleri düşmedikçe ve erişim hızları cep telefonlarında artmadıkça, yaygın kullanım bulması çok zor.

Kendi e-posta adresinize sahip çıkın. 21.9.1999'da yazdığım bir yazıyı bu cümlelerle bitirmiştim. Nedeni internet erişimi için kullandığım ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) 'nın elektronik posta işlemlerinde sadece kendi verdikleri e-posta adresinin, gönderilen mesajlarda “Gönderen, From” kısmında gözükmesine izin vermeleriydi. “Reply to” kısmına istediğimizi yazabileceğim belirtilmişti. Çok kısa olarak "Mail Relay" dediğimiz bu işlemi açıklamak gerekirse; "Bir şirkette çalışıyorsunuz ve size bir e-posta adresi vermişler. Ya da başka bir yerden şahsınıza bir e-posta adresi almışsınız. Hem ticari hem kişisel olarak yazışmalarınızda o adresi kullanıyorsunuz. İnternet'e bağlantı sağlayıp, herhangi bir elektronik posta yazılımı ile mesaj gönderirken sizin kim olduğunuzu tanıtan from kısmında kendinize ait adresi kullanmak istiyorsunuz. Bu mesajı gönderirken de ISS'in mesaj gönderme sunucusunu (SMTP) kullanmak istediğinizde size bu olanağı sağlamalarına verilen ad".

Ben bunu yazdıktan sonra şirketten bir yanıt geldi ve spam'i engellemek için bunu yaptıklarını söylediler. Benim açımdan makul bir yanıt değil. Çünkü bunu engellemenin onlarca başka yolu mevcut. Geçtiğimiz haftalar içerisinde Superonline'da aynı yola girdi.

Şu anda bu özelliği kullandırmayan benim bildiğim ISS'ler (alfabetik sıra ile); AT&TNet, GarantiNet, Ixir, SimNet, Superonline, Turk.Net. Bu özellliği kullandıranlar ise; Netone ve Rumelinet.

Bunlara eklemek istediğiniz veya yanlış olduğunu düşündükleriniz var ise lütfen bildirin. Sürekli güncelleyelim. Herkesin haberi olsun.

* * * * *

Filmlere geri döndük. Bu haftaki filmimiz, 2000 Senesi Oscar ödüllerinde 8 kategoride aday olan, "American Beauty - Amerikan Güzeli". Sam Mendes'in yönettiği filmin senaryosunu Alan Ball kaleme almış. Başrolleri, Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley ve Mena Suvari paylaşıyor.

Bu film, 1965 doğumlu Sam Mendes'in yönettiği ilk film ve son filmi olmayacağa da benziyor. Spacey, 1995'te "The Usual Suspects" filmindeki oyunuyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını almıştı. Suvari'yi "American Pie" filminden anımsayabilirsiniz.

Film, bir Amerikan ailesinin yaşamını bizlere aktarıyor. Ancak çok kolay kabul edilebilecek bir yaşam olmadığını filmi izlediğinizde siz de anlayacaksınız. Orta yaş grubundaki çiftin kendileri ile ve genç kız çocukları ile olan ilişkileri sergileniyor. Bu tabloya genç kızın bir kız arkadaşı, oturdukları eve komşu bir evin sakinleri de dahil olduğunda herşey yerine oturmaya başlıyor. Spacey, işinden çıkarılınca ve kızının arkadaşı ile tanıştığında yaşam tarzını değiştimeye başlıyor. Aynı değişiklik Bening içinde oluşunca içinden kolayca çıkılmayacak evlilik dışı ilişkiler, orta yaşlı erkek genç kız tutkusu, ergenlik dönemindeki gençlerin hissettikleri filme hakim olmaya başlıyor. 

Nelerin ne kadar rahat gözler önüne serilebildiğini, bazı sahneleri nasıl olup düşündüklerini ve bu düşüncelerini perdeye nasıl yansıttıklarını görmek istiyorsanız, izleyin. Yüksek tempolu, her an bir sürprizle karşılaşabileceğiniz bu filmi kaçırmayın.

* * * * *

"Garcia'ya Mektup" 'un yazarı Amerikalı yazar Elbert Hubbard (1856-1915) 'dan bir alıntı; "Bir arkadaşa sahip olmanın tek yolu iyi bir arkadaş olmaktır".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
11. Sayı önceki yazı 11. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye