| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 09.01.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 117

İçindekiler;

  • Konu: Yenilenen Netyorum
  • Konu: Haberler
  • Film: Star Trek Nemesis
  • Film: Ice Age - Buz Çağı
  • Müzik: Classical Chillout 2
  • Kitap: 28 Şubat Postmodern Darbenin Öyküsü - Hakan Akpınar
  • Söz: Albert Camus
  • Söz: F.W. Foerster

 


KONU: YENİLENEN NETYORUM

3 ay geçti güncelleme yapmadan netyorum'da. Ancak bu süre zarfında bizleri yalnız bırakmadınız. Çalışmalarınız, sorularınız gelmeye devam etti. Biz de bu arada boş durmadık. Siteyi tamamen elden geçirdik. Pek çok yeni bölüm ekledik. Aradıklarınızı daha kolay bulabilmenizi sağlayacak sistemler geliştirdik. Okurlar ve yazarlar arasındaki iletişimi artıracak yöntemler oluşturduk. Tasarımı tümüyle değiştirdik.

Burada bir kişiye müthiş bir çalışma gerçekleştirdiği, büyük bir özveri ile netyorum içerik üretim programını yazdığı için teşekkür etmek gerekiyor; Timur Yalçın. Yaklaşık 3 saatlik bir açıklama toplantısının ardından siteyi tek tuşla oluşturabilecek programı ve veri tabanını herkesin yazmasını bekleyemeyiz. internet konusundaki tasarım ve programlama ihtiyaçlarınız için kendisi ile irtibata geçmek isterseniz, erişim adresi : timury@netyorum.com

VE KARŞINIZDAYIZ

Özetle neler eklendi, neler değişti, adım adım aktarayım.

- Tasarım tamamen yenilendi.

- Okurların görüşlerini belirtmesi, tartışması ve paylaşması için forum "sohbet" bölümü eklendi.

- Her yazıya görüş bildirilebilmesi için sistem geliştirildi. Artık yazarların yazıları ya da bölümlerin içerikleri hakkında görüşlerinizi sayfaların altında yer alan "Yorum Ekle" kısmından iletebileceksiniz.

- Arama bölümü değiştirildi. Daha sistemli bilgi arayabilirsiniz.

- Dostluk Sevgi bölümü indeks sayfaları artık tarih dışında alfabetik olarak da üretiliyor.

- Konular artık başlıklarına göre ayrı sayfalarda. Aradığınızı daha rahat bulabilmeniz için.

- Yazarlarımızın sayfaları tümüyle değiştirildi. Her yazarın yazısına ayrı ayrı erişebilirsiniz.

- Anket bölümü devreye alındı. Dönem dönem değişik konularda anketler yapacağız. Oylamalara katılırsanız seviniriz.

- Reklam yayınlama rutinimiz tamamen yeniden yapılandırıldı. Reklam gelirleri netyorum'un hayatiyetini sürdürmesi için gerekli. Katkılarınızı bekliyoruz. Destek olmanızı rica ediyoruz.

- Sayfa büyüklükleri optimize edilmeye çalışıldı. Yükleme süresinin en aza indirilmesi için çalışmalar her zaman devam edecek.

- netyorum.com 'u internet gezginlerinde açılış sayfası yapmak ve/veya sık kullanılanlara eklemek için gerekli ek yapıldı.

- netyorum.com 'da beğendiğiniz bir yazıyı sevdiklerinizle paylaşabilmeniz için "Bu sayfayı arkadaşınıza gönderin" sistemi eklendi.

- Sohbet ve Yorum kısımları yöneticili bölümlerdir. Bir başka deyişle;

- Sohbet bölümüne mesaj gönderebilmek için üye olmanız gerekiyor. Bu üyelik ilk aşamada sadece bize bilginizin ulaşması için. En geç 24 saat içerisinde üyelik seviyeniz mesaj gönderebilir konumuna getirilecek. Forum'da netyorum içeriğine uygun görüşlere yer verilecek.

- Yorum kısmındaki mesajların tamamı modere edilen mesajlar. Eklediğiniz yorumlar hemen siteye eklenmiyor. Bir moderatör tarafından uygunluğuna bakıldıktan sonra yayına giriyor. Eleştiri, övgü olabilir, kişisel hakları ihlal etmediği sürece. Bu ara birimin daha da gelişmiş şekli planlanıyor.

Görüşlerinizi lütfen iletin, bizlerle paylaşın. Daha iyiye hep beraber gideceğiz.

Bu arada yapacağımızı söylediğimiz Sayın Zafer Sönmez'in bütün hazırlıklarını tamamladığı netyorum gezisini gerçekleştiremedik. Ama plan geçerliliğini koruyor. Gezi hakkındaki son gelişmeleri okumak için tıklayın. Çok kısa bir süre içinde yazıda da okuyacağınız güzergahı beraber gezeceğiz. Bu geziye çok önem veriyoruz.


KONU: HABERLER

Aşağıdaki filmler ve müzik yazısından göreceğiniz gibi 3 ay sonra karşınızda olunca biriken pek çok konunun arasından seçim yapmak zor oluyor. Ben tercihimi Türkiye'de gündemde olanlar üzerine değil, geçtiğimiz dönemdeki yurt dışı seyahatte görüp, dinlediklerim doğrultusunda kullandım.

Bu arada biraz da önümüzdeki yazılara neler geleceğinden söz etmek de yarar var.

- Panasonic GD87 telefon nasıl, kullanışlı mı, almaya değer mi?

- XDA cihazları günlük yaşamda yer bulacak mı, Almanca bir XDA İngilizce'ye nasıl çevirilir?

- Sohbet bölümünde değişik mesajlarda kitap, müzik, film, mekan tanıtımları yazdım. Oradaki yazılar da zaman içerisinde benim yazılarıma eklenecek.

- Geçtiğimiz süre içerisinde o kadar çok konu ve yazı birikti ki, bir süre eski tarihli bazı yazılar görebilirsiniz. Güncelliklerini yitirdiklerini düşünmeyin. netyorum,aynı zamanda bir arşivleme sitesi olduğu için ekleniyorlar. Kısa sürede güncele gelecekler.

İlginç değil mi? Yazıları bekleyeceğinizden eminim.


FİLM: STAR TREK NEMESIS

Dağıtıcı firmaların portföyünde bulunmayan filmleri maalesef Türkiye'de sinemada izleme olanağımız yok.

Müthiş bir açılışla başlayan "Star Trek Nemesis" bu filmlerden birisi. Bakalım Türkiye'de gösterime girecek mi?

Patrick Stewart her zamanki gibi Captain Picard rolünde çok başarılı.

Yönetmen Stuart Baird. Diğer rollerde, Jonathan Frakes, Brent Spiner, LeVar Burton ve Michael Dorn yer alıyor.

Star Trek Nemesis, Star Trek filmlerinin en başarılılarından. Özellikle teknolojinin kullanımı, özel efektler iyi tasarlanmış ve uygulanmış. Müzikler de filmin atmosferinin korunmasına yardımcı oluyor. Savaş sahneler, gemiler güzel canlandırılmış.

Star Trek hayranlarının bir kısmı filmdeki bazı teknik gariplikler ve mantık hatalarına dikkat çekerek, daha iyi düşünülebileceğini belirtiyorlar. Ancak hangi film tam anlamı ile mükemmel ki. Üstelik Star Trek evrenini biliyor ve orada yaşıyorsanız, karakterlerin hata yapmalarını kabul edemiyorsunuz. Yine de düşünen canlıların bazı koşullarda bu tür hatalar yapabileceğinin kabullenmek gerek.

Filmin sonunun ön gösterim yapılan izleyicilerin görüşleri doğrultusunda değiştirildiği ve sinemalarda gösterime daha kolay kabul edilecek bir sonla girdiği söyleniyor. Gerçek payı var gibi.

Uzayla ilgili filmlere meraklıysanız izleyin, vakit ayırdığınıza pişman olmazsınız. Üstelik serinin son filmi olduğunu düşünürseniz, tarihi bir an yaşayacaksınız ayrıca.


FİLM: ICE AGE - BUZ ÇAĞI

Bazı filmler Türkiye'ye uğramıyor demiştik üstte. Bu filme için de aynısı geçerli. Yurt dışında bir seneden uzun bir süredir gösterimde olan "Ice Age - Buz Çağı" ülkemizde gösterime girmedi.

Komik bir çizgi film. 1 saat 15 dakika sürüyor ancak sizi ekran başına öyle bir bağlıyor ki, zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

Hayvan sevgisi, arkadaşlık, sevgi, şefkat, koruma içgüdüsü, dostluk, intikam, avlanma içgüdüsü gibi tüm konular işleniyor.

Hayvanlar buz çağına girmeden önce göçe başlamışlardır. Bu esnada vahşi hayvanlar bir köye saldırırlar. Köydeki minik bebeği ele geçirerek intikam almaktır amaçları. Ancak bebeği annesi kaçırır. Annenin ölmeden önce bebeği üç hayvan'a vermesi ve onların da bebek'i ailesine götürme yolunda yaşadıkları anlatılıyor. Ancak alt konularla süslenmiş bir film. Ayrıca bazı filmlere de göndermeler yapılarak, inceden eğlenceye alınmış.

Teknoloji güzel. Müzikler, seselendirmeler ve karakter canlandırmaları iyi. Pixar'ın filmi değil ancak hiç de geri kalmıyor. Pek çok konuda daha da iyi diyebiliriz.

Bulduğunuz zaman muhakkak izleyin. Keyif alacaksınız. Hele açılış sahnesinde, ortalarda ve kapanışta yer alan sincabın gösterileri muhteşem. Tekrar tekrar izlemek isteyeceksiniz.


MÜZİK: CLASSICAL CHILLOUT 2

Adiemus, Handel, Bach, Beethoven, Morricone, Mozart, Saint-Saens, Offenbach, Dvorak, Chopin ve Rachmaninov gibi sanatçıların eserlerinden oluşan 37 şarkı yer alıyor "Classical Chillout 2" albümünde. Albüm EMI etiketi ile yayınlanmışve 2 CD'den oluşuyor.

Pek çok popüler esere yer verilmiş. Dinlerken nerede duyduğunuzu kendinize sorduğunuz bir çalışma. Bildik melodiler.

Romantik, rahatlatan, gürültüden uzak bir çalışma. Klasik müzik ve romantik tınılara önem verenlere öneririm.


KİTAP: 28 ŞUBAT POSTMODERN DARBENİN ÖYKÜSÜ -
HAKAN AKPINAR

"Tarih tekerrürden ibarettir" atasözü acaba doğrulanacak mı diye düşünmeden kendimi alamadım, Hakan Akpınar'ın "28 Şubat Postmodern Darbenin Öyküsü" kitabını okuduğumda.

Ümit Yayıncılık'tan Şubat 2001'de çıkan kitabı kolayca bulmanız pek olası değil. Çok araştırmanız gerekiyor. Önerim internet'teki kitap satan sitelerde arayın. Bulma şansınız kitapçılara giderek bulmaktan daha yüksek.

Kitabın arkasından aldığım cümle nelerden söz edildiğini aktarıyor; "28 Şubat sonrası perde arkasında kalan olaylar ve diyaloglar ilk kez bu kitapta açıklanıyor"

Önsöz'de Sedat Ergin'in yazdığı gibi "Demokratik teamüller açısından sıkıntı yaratan bir durumun anayasal açıdan meşruiyet sorunu olmaması, 28 Şubat'ın içinde barındırdığı en önemli paradokstur".

Kitap, 1995 seçimlerinden sonra oluşan Refahyol hükümetini, uygulamalarını ve 28 Şubat 1997'ye nasıl gelindiğini akıcı bir dille anlatıyor. Hangi siyasiler neler söylemiş, neler yapmış, ne gibi uygulamalarda bulunmuş, ne tür pazarlıklar yapılmış, nasıl kulis faaliyetleri yürütülmüş açıklıyor.

Yakın siyasi tarihi ve Ankara'yı anlatan bu kitabı okuduktan sonra günümüz gelişmelerini daha akılcı değerlendirme fırsatı buluyorsunuz. Bu da sizi rahatsız edecek.


SÖZ: ALBERT CAMUS

1957'de Nobel Edebiyat ödülü almış yazar Albert Camus (1913-1960) 'dan bir söz; ""Şu var ki, en koyu umutsuzluğum içinde umutsuzluğu aşmanın yollarını aradım ben. Kara da olsa, eserimizin göbeğinde tükenmez bir güneş parlıyor ki, o da bugün ovalarda tepelerde bağıran güneştir."


SÖZ: F.W. FOERSTER

"Beraber yaşayan insanların birbirini iyice anlaması gerektiğini iddia etmek yanlış bir anlayıştan doğar. Anlaşılmak çok az insana nasip olan bir lükstür; hele en
iyi ve en derin şeyler hayatta daima yanlış anlaşılır. Biz bu dünyaya anlaşılmak için değil, anlamak için geldik. Anlaşılmamanın üzüntüsünü duyacağımız yerde, bütün ruhumuzla başkalarını anlamaya çalışsak hayat daha güzelleşir. Zaten çoğu zaman biz bile kendimizi anlayamazken, başkaları nasıl anlayabilirler..." - F.W. Foerster, Alman Eğitimci (1869-1996)


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
117. Sayı önceki yazı 117. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye