| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 10.04.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 129

İçindekiler;

  • Konu: Tahtakuşlar Köyü Özel Etnografya Galerisi (Müze)
  • Konu: Internet Alışveriş Anketi Sonuçları
  • Konu: Yine İşten Çıkanların Geri Döndü
  • Kitap: Sevgi ve Çalışmanın Ötesinde Oyun Yetişkinler İçin Neden İhtiyaçtır - Lenore Terr
  • Film: Frida
  • Söz: Anonim
  • Söz: Araştırma Geliştirme Bölüm Yöneticisi
  • Söz: Katharine Hepburn

 


KONU: TAHTAKUŞLAR KÖYÜ ÖZEL ETNOGRAFYA GALERİSİ (MÜZE)

Geçen yaz gördüğümüz ancak yazması bu zamana kalmış bir müze Tahtakuşlar Köyü Özel Etnografya Galerisi - Müzesi.

Gördüğünüz zaman aklınızdan ilk geçecek düşünceyi de söyleyeyim: "Bütün Türkiye bu kadar ileri görüşlü olsa, ülke olarak sırtımızın yere gelmesi olanaksız".

Müzenin kurucusu Alibey Kudar'ın yaşam öyküsünü, "Ortaasya'dan Anadolu'ya Tahtakuşlar Rehberi" Tathtakuşlar Köyü Özel Etnografya Galerisi Kültür Yayınları No:9'dan aktaralim. "1932 Tahatakuşlar Köyü doğumlu. Savaştepe Köy Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra 26 yıl öğretmenlik ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yaptı. 1980 yılında Akçay İlkokulu öğretmeni iken emekli olup köyüne yerleşti. Uzun yıllar araştırmacı-derlemeci olarak adeta iğne ile kuyu kazarak "Tahtakuşlar Köyü Özel Etnografya Galerisi" 'ni kurdu. Şu anda ailesi ile birlikte bu galeriyi yönetmektedir".

Galeri, Akçay'a çok yakın, Kazdağlarının eteklerinde. Rahat bulabileceğiniz bir mevkide. Tahtakuşlar Köyü Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı olup Edremit'e 15 km, Akçay'a 5 Km.

Girişte sizi Kudar ailesi karşılıyor ve her konudaki sorularınızı yanıtlıyor, yardımcı oluyor. Kaz dağlarında yetişen ve kullanılan bitki türlerini inceleyip, satın alabilirsiniz. Örneğin; beyazçiçekli kekik...

Müze binası hiçbir yerden yardım alınmadan ailenin imecesi ile yapılmış ve 10 Haziran 1991'de açılmış.

Kitap'tan "Milli Kültüre Sahip Çıkmak" başlıklı bölümü aktarmak istiyorum:

"İnsanların dini inançlarını değiştirmek kolay değildir. Yeni bir inancı benimsemiş olsalar bile önceki inançlarından izler taşırlar. Ancak çeşitli nedenlerle toplumundan ayrılıp kentlere göç edenlerde bu izlere az rastlanmaktadır.

Ortaasya'dan günümüze kısmen de olsa uygulanmakta olan Şamanizm kültürü bunun canlı örneğidir. Bizim Tahtakuşlar Köyü'de bunlardan biridir. Ancak halkın eski adet, gelenek ve göreneklerini uyguluyor olmaları onların bağnaz oldukları anlamına gelmez. Zira onlar çağdaş insanlardır.

Yasal adı 'galeri' olan bu Tahtakuşlar Köyü Özel Etnografya Müzesi, konar-göçerlerin Ortaasya'dan günümüze yaşam biçimi ve kültür mirasının sergilendiği yerdir".

Kitapta, köyün ilkleri listesi verilmiş. Müthiş bir çalışma. Köyün tüm tarihçesini öğrenebiliyorsunuz.

1995'de galeri, Unesco örgütünün 10,000.- Dolarlık destekleme ödülünü alıyor.

Müze'de neler mi var? Ne ararsanız... Büyük bir kütüphane, yöresel aletler, giysiler, yaşam biçimine özgü öyküler ve daha neler. Aklınıza gelebilecek pek çok kişinin katkıları ile sergilenen eserlerin sayısı sürekli artıyor. Gelenlere, yöredeki ulaşımı ve görülecek yerleri anlatan bir minik kroki, yöresel bitkileri anlatan bir belge veriliyor.

Bu yöreye gelip de uğramadan geçmeyin. Tüm duygularınızı harekete geçirecek, yeni ufuklar açacak bu galeri sizleri bekliyor.

Alibey Kudar'ın önünde saygıyla eğiliyor, bu galeriyi bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Bu ülkenin ne kadar güzel olduğunu bir kez daha vurguluyorlar.

Son söz yine onlardan; "asıl amacı, devlete güvenmeden halkın kendi milli kültürüne nasıl sahip çıkılabileceğinin öncülüğüne yardımcı olmaktır".

http://www.etnografya-galerisi.com adresinden internet erişimi mevcut.


KONU: INTERNET ALIŞVERİŞ ANKETİ SONUÇLARI

Yaklaşık iki ay süre ile "internet'ten neler alıyorsunuz?" başlığı altında bir anket düzenlemiştik. Katılarak fikirlerini aktaranlara teşekkür ederim.

Anket sonuçlarını sizlerle yüzde olarak paylaşmak istiyorum.

1. Kitap/Dergi % 35.09
2. Elektronik eşya % 28.07
3. DVD/VCD/Film % 21.05
4. Yiyecek % 8.77
5. CD/Kaset/Müzik % 7.02

Bu sonuçlar çok manidar. internet'de elektronik ticaret ortamı oluşturmaya çalışanlara yön verecek durumda. Ben yorum yapmıyorum.


KONU: YİNE İŞTEN ÇIKANLARIN GERİ DÖNDÜ

Biliyorsunuz, netyorum'un her hafta güncellediğimiz sayılarında neler yer aldığını abonelere e-posta ile gönderdiğimiz bülten aracılığı ile iletiyoruz.

Her ayın ilk haftasındaki sayının mesajları özel bir önem arzediyor bizim için, o da bir kısım abone mesajlarının geri dönmesi. Bu mesajlar genel kullanılan, ücretsiz servislerin e-posta adresleri ise sorun yok ancak bir şirket'ten verilmiş e-posta adresi ise; üç olasılık var:

1. Abonemiz iş değiştirmiş, işyeri de e-posta adresini iptal etmiş. Okurumuz da yeni e-posta adresini bize bildirmemiş.
2. Abonemiz kendi isteği ile işten ayrılmış, işyeri de e-posta adresini iptal etmiş.
3. Abonemiz işten çıkarılmış, işyeri de e-posta adresini iptal etmiş.

Eğer bu üçüncü olasılık söz konusu ise çok üzücü. Umarız bu nedenden dolayı mesajlarımız geri dönmüyordur ancak bazı dönemler artış gözlemlediğimizde bunun olduğunu düşünüyoruz.

Ekonomide sorunlar bitmiş değil, zor günler yaşanıyor.


KİTAP: SEVGİ VE ÇALIŞMANIN ÖTESİNDE
OYUN YETİŞKİNLER İÇİN NEDEN İHTİYAÇTIR
- LENORE TERR

Murat Köseoğlu'nun çevirisi ile Literatür Yayıncılık tarafından pazara sunulan bir kitap; Lenore Terr'in "Sevgi ve Çalışmanın Ötesinde Oyun Yetişkinler İçin Neden İhtiyaçtır".

Oyun oynamak sadece çocuklara özgü bir olay mıdır, yetişkin olduktan sonra günlük yaşantımızda yer alan bazı olaylar küçük yaşlardaki oyunlarımızın bir devamı mıdır?

Yazar, California Üniversitesi Psikiyatri Bölümünde öğretim görevlisi olmanın verdiği deneyimi bizlerle paylaşıyor.

Kitapta yer alan konular aracılığı ile bilgisayar oyunlarından tutun da, köşe kapmacalara, kelime bulmacadan, yetişkin oyunlarına, takım oyunlarından hayalimizde kurguladığımız kişisel oyunlara kadar geniş bir yelpazeye açıklamalar getiriyor.

Oyunun yaşamımızdaki yerini görmek, ne tür katkıda bulunduğunu, ne anlama geldiğini anlamak istiyorsanız okumanız gereken güzel bir başvuru kitabı. Rahat okunacak bir roman değil. Psikolojik, felsefi yönleri ağır basan bir kitap.


FİLM: FRIDA

1910 doğumlu Meksikalı anne Alman babadan doğan Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo'nun yaşam öyküsünün aktarıldığı Julie Taymor'un yönettiği "Frida" isimli film vizyonda.

Hayden Herrera'nın kitabından Clancy Sigal tarafından beyazperdeye uyarlanmış.

Bu sene - 2003 - En İyi Makyaj ve En İyi Müzik Oscar ödüllerini kazandı.

Başrollerde; Salma Hayek ve Alfred Molina yer alıyor.

Molina'yı "Chocolat" ve "Magnolia" 'dan, Hayek'i de "Wild Wild West", "Dogma", "The Faculty", "From Dusk Till Dawn" ve "Desperado" 'dan anımsayabilirsiniz. Hayek ayrıca bu filmdeki performansı ile 2003 En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

2000 ilkbaharında New York'ta Sotheby's 'in bir müzayedesinde Frida'nin kendi portresinin olduğu tablo 5 Milyon Amerikan Dolarının üzerinde bir bedelle alıcı buldu. Bu şimdiye kadar bir Latin Amerikan ressamın olduğu kadar bir kadın ressamın eserine ödenen en yüksek bedel. Aynı zamanda Frida'nın da yeni rekoru.

18 yaşında bir otobüs kazası sonucu vücüdünda kırıklar oluşur ve büyük acılar içinde yaşamını sürdürmeye başlar. Yaşama o kadar büyük bir hırsla bağlanır ki, herşey onun için normaldir ve yaşamdan keyif almak için sınır tanımamak gerekir.

Tedavisi için gereken para ailenin tüm kaynaklarını tüketince ileride kocası olacak ünlü ressam Diego Rivera'ya resimlerini gösterir ve onun teşviki ile devam eder. Evlendikten sonra kendini aldatan kocasından aşağı kalmaz. Kocasının yattığı kadınlarla da yatar, kendi bulduğu erkeklerle de. Bu arada Meksika devrimini desteklemekte ve aktif görev almaktadırlar. Leon Trotsky ile aralarında bir ilişki de geçer. Kocasının herşeyini kabullenmesine rağmen, kızkardeşi ile yakalaması tüm dünyasının yıkılmasına neden olur. Bundan sonraki kısımları filmi izleyerek ya da kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yaşamla ilgili minik minik ancak anlamları çok büyük öğretiler içeriyor. Ümidinizi yitirmeden ne olursa olsun yaşama bağlı kalmayı gösteriyor. Aşk, ihanet, para, sosyal dayanışma ve sanat anlatılıyor.

Filmin kapanışında yüreğinizi hoplatacak son cümle: "I hope the exit is joyful and I hope to never come back." - "Umarım burayı terk neşelidir ve umarım bir daha geri gelmem".

Sanatla ilgileniyorsanız muhakkak izleyin, yaşama nasıl sarılmak gerektiğini görmek istiyorsanız izleyin, dolu dolu bir yaşam öyküsünü merak ediyorsanız izleyin. Kısacası kaçırmayın bu filmi.

internet'ten bilgi edinmek isterseniz, güzel bir site adresi: http://www.fridakahlo.it/index.html

Son not; filmde bir iki sahnede ticari kaygı gözledim, Salma Hayek'in çıplak gözüktüğü sahneler. Bu sahneler olmasa da film bütünlüğünden hiçbirşey yitirmeyecekti. Büyük bir olasılıkla da bu sahneler Oscar'ın gitmesine neden oldu. Halbuki o sahnelere kadar gayet güzel gidiyordu.


SÖZ: ANONİM

"Zil çalmadığı sürece zil değildir. Şarkı söylenmediği sürece şarkı değildir. Sevgi gönlümüzde tutsak olsun diye yaratılmamıştır, sevgi insanlara verdiğiniz sürece sevgidir". - Anonim


SÖZ: ARAŞTIRMA GELİŞTİRME BÖLÜM YÖNETİCİSİ

"Hiç kimse bu sorunu bir günde çözdüğüne inanmaz. Bunun için biz aylardır çalışıyoruz. Şimdi işinin başına geri dön ve bir kaç hafta meşgul görün. Sorunu çözdüğünü ne zaman söyleyeceğini ben sana haber vereceğim". Minnesota Mining & Manufacturing/3M Corp. Araştırma Geliştirme Bölümü Yöneticisi.


SÖZ: KATHARINE HEPBURN

12 kez Oscar'a aday gösterilmiş, bunların 4'ün de başarılı olmuş 1907 doğumlu Amerikalı film sanatçısı Katharine Hepburn'dan bir söz; "Para ile seksi görünüm arasında bir seçim yapmanız istenirse, parayı seçin. Çünkü yaşlandığınızda para, seksi görünümünüz olacaktır".


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
129. Sayı önceki yazı 129. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye