| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 23.03.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 13

TUTARLI OLMAK

Pek çoğunuz okumuştur. Geçtiğimiz günlerde gazetelerde bir haber vardı. Çin'in yaptığı bir plana göre bir milyar Çinli aynı anda zıplayacak ve oluşturacakları sarsıntıdan Ameri Birleşik Devletlerinde şiddetli bir deprem meydana gelecek.

Bu konuyu sadece bir haberdir yaklaşımı ile irdelediğinizde bir sorun yok. Ancak bu haber üzerine görüşü sorulan bir uzmanın söyledikleri benim ilgimi çekti. Bunları sizlerle bir miktar paylaşacağım. Uzmanın söylediklerini üç ayrı kısımda toplayıp, inceleyebiliriz.

Uzmanın ilk söylediği, "Bu kadar kişinin aynı anda zıplatılmasının mümkün olmadığı". Şimdi, ben bunu okuduğumda ne düşünüyorum; "Uzmanımıza göre bu kadar kişi aynı anda zıplayamaz. O halde bir tehlike yok". Uzmanın bundan sonra görüşünü bildirmeye devam etmemesi gerekir. Hayır, öyle olmuyor.

Uzman devam ediyor; "Zıpladıklarını bile varsaysak bu kadar şiddetli bir hareket oluşturamazlar". Burada benim yorumum; "Uzmanımız zıplayamazlar dediğini unutup, zıpladıklarında oluşacak şiddeti anlatmaya başladı".

Uzmanımızın söyledikleri burada da bitmiyor; "Bu kadar büyük bir hareketi sağlasalar da, bunun etkileyeceği yer ABD değil Çin olacaktır". Beni tekrar düşünmeye zorluyor; "Hareketin şiddetli olmayacağını söylediğini unutan uzmanımız etkilenecek bölgenin neresi olacağı konusunda tahminde bulunuyor".

Üç cümleden oluşan bir açıklama beni nerelere getirdi. Birinci cümleden sonra devam etmemesi gereken bir görüş, uzadıkça uzadı. Nasıl olmalıydı derseniz iki olasılık var:

1. "Aynı anda bu kadar kişi zıplayamayacağı için, şiddetli bir sarsıntı olasılığı yoktur".

2. "Bu kadar şiddetli bir sarsıntı oluştuğunda etkilenecek bölge ABD değil Çin olacaktır".

Tutarlı olmak konusunda örnekleri çoğaltmamız mümkün. Bu tür olaylara tanık oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğim. Aynı konuyu bilgi teknolojisi sektöründe de görmek olası. Örneğin; "Bu yazılım bu sistemde çalışmaz. Çalışsa bile yavaş çalışır. Yavaş çalışsa bile hata yapma olasılığı vardır". Üç doğruyu da siz bulun.

* * * * *

Görmekle görmemek arasında tereddüt edilebilecek bir film; "The Green Mile - Yeşil Yol". Stephen King'in aynı adlı romanından beyaz perdeye Frank Darabont uyarlamış. Yönetmen, yine Frank Darabont. Başrollerde, Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse, Bonnie Hunt ve James Cromwell yer alıyorlar.

1994'de "Philadelphia", 1995'de "Forrest Gump" filmlerindeki oyunuyla üst üste iki sene En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülü sahibi Tom Hanks, ayrıca 1989 ve 1999'da da aday gösterilmişti. Ayrıca yakın zamanda izlediğimiz "You've Got Mail" filmini de anımsayabilirsiniz. Dev zenci rolündeki Duncan iyi bir performans sergiliyor. Oscarlardaki En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne bu filmdeki rolü ile en yakın adaylardan. Yönetmen ve yazar Darabont'u da "Shawshank Redemption" 'dan anımsayacaksınız.

Amerika'daki bir cezaevinin idam mahkumlarına ayrılan bölümünde görev yapan Hanks için hayatının unutamayacağı dönemi Duncan'ın gelmesi ile başlar. Filme bu şekilde başlayınca zannedersiniz ki cezaevinde geçen klasik olaylar izleyicilere yansıtılacak. Ancak film özellikle King'in romanını okumayanlar için son derece şaşırtıcı ve etkileyici bir konuya sahip. Bu sene Hollywood mucizeler ve parapsikoloji üzerine filmlerde yoğunlaşmış durumda. Bu filmde onlardan birisi.

Eğer romanı okuma şansınız olduysa izleyip izlemeyeceğinize çok rahat karar verebilirsiniz. Okuyamadıysanız izleyenlerle konuşun. Onların söylediklerine göre zihninizde değerlendirme yaparak son kararı verin. Stephen King türüne meraklıysanız, zaten bu filmi kaçırmayacağınızdan eminim. Bütün oyuncuların performansı iyi. İzlenebilecek filmler arasında.

* * * * *

Amerikalı Frank Outlaw'dan bir söz; "Düşüncelerine dikkat et, söze dönüşür. Sözlerine dikkat et, eyleme dönüşür. Eylemlerine dikkat et, alışkanlık olur. Alışkanlıklarına dikkat et, kişiliğin olur. Kişiliğine dikkat et, kaderini yaratır."

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
13. Sayı önceki yazı 13. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye