| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 22.05.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 134

İçindekiler;

  • Konu: Sonunu Bilen Yok
  • Konu: Kontür Stresi
  • Müzik: Candan Erçetin - Chante Hier Pour Aujourd'hui
  • Film: The Matrix Reloaded
  • Söz: Mevlana
  • Söz: Ömer Hayyam
  • Söz: Neden Tek Kalp? - Anonim

 


KONU: SONUNU BİLEN YOK

Geçenlerde yaptığım bir sohbette, televizyonlarda gösterimde olan ve merakla izlenen, izlenme rekorları kıran yerli yapım arkası yarın ya da haftaya dizilerinin sonunu bilen olmadığı ortaya çıktı. Halbuki insanlar bu diziler için ev toplantıları yapıyor, izlemek için bir araya geliyorlar.

Herkes, ne oldu diye birbirine soruyor. Yanıtlar genelde aynı; "bitime 20 saniye kala devreye giren 15-20 dakikalık reklam esnasında zapping yaparken, sonunu kaçırmışız" ya da "kişisel ihtiyaçlarımı gidermek için kalkmıştım, döndüğümde bölüm bitmiş".

Buna bir çözüm bulmak da yarar var. Benim aklıma gelen öneri basit; sadece son 30 saniyelerin gösterildiği özel bir kuşak hazırlansın. Böylece 20-30 dizinin sonunu arka arkaya seyredelim, bilgimiz eksik kalmasın!


KONU: KONTÜR STRESİ

Biliyorsunuz mobil telefonlarda isterseniz faturalı hatları kullanabiliyorsunuz ya da ön ödemeli kontürlü hatları.

Kontürlü hatların kullanıcıları tasarrufa teşvik ettiği kanıtlandı. Kontür yüklemem gerekecek ya da kontürüm bitecek stresi daha az konuşmaya yönlendiriyor kişileri.

Mobil telefon operatörlerinin bunu dikkate almalarında yarar var.


MÜZİK: CANDAN ERÇETİN - CHANTE HIER POUR AUJOURD'HUI

Candan Erçetin'in "Chante Hier Pour Aujourd'hui" - "Dünün Şarkılarını Bugün Söylüyor" albümü Topkapı müzik etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

"Ben Fransa'da hiç yaşamadım. Ve "Fransız Chanson"u ile Türkiye'de bir lise de tanıştım. Bence bazı şarkılar mücevherdir gibidir. Nesilden nesile montürleri değişse bile değerlerinden hiçbir şey kaybetmezler..." diyor Candan Erçetin albümün kapağında. Albümdeki şarkıları dinlediğinizde bu görüşünde ne kadar haklı olduğunu anlıyorsunuz. Her zaman dinlenebilecek, modası geçmeyecek eserler seçilmiş bu albüm için. Candan Erçetin'in yorumu ile de bir başka tad oluşmuş.

Fransızca chansonlardan oluşan albümde, "Non, Jene Regrette Rien, Johnny Tu N'es Pas Un Ange, Padam... Madam..., La Vie En Rose, Milord" - Edith Piaf, "Hier Encore, La Boheme" - Charles Aznavour, "Et Maintenant" - Gilbert Bécaud, "Le Meteque" - George Moustaki, "Parole" - Dalida, "Ne Me Quitte Pas" - Jacques Brel, "Avant de Nous Dire Adieu" - Jeane Manson 'un şarkıları yer alıyor. Ayrıca "Neden" albümündeki "Korkarım" şarkısı da "Il Me Semble" adıyla Fransız söylenmiş ancak arada Türkçe sözlere de bu şarkıda yer verilmiş ve çok hoş olmuş. Toplam 14 şarkı mevcut.

Galatasaray Lisesinde müzik öğretmenleğine devam eden Candan Erçetin'in bu albümünü arşivinize almanızda yarar var. Her zaman dinleyebileceğiniz, modası geçmeyecek bir çalışma. Teşekkürler Candan Erçetin.


FİLM: THE MATRIX RELOADED

Öncelikle belirtmem gereken bir şey var, ilk filmi izlemediyseniz bu filmi izlemeyin çünkü birşey anlamanız olası değil. Tek başına değerlendirilemeyecek bir film "The Matrix Reloaded". İlk film "The Matrix", bu ve bundan sonraki üçüncü film tümü birlikte değerlendirilmeli. Üçüncü ve son filmin Kasım 2003'de gösterime gireceği söyleniyor.

İlk film 4 sene önce gösterime girmiş ve getirdiği felsefi yaklaşım, çekim teknikleri açısından sinema klasikleri arasında yerini almıştı. Üzerine saatlerce konuşuldu, sayfalarca yazıldı.

İkinci film içinde benzer olayları yaşıyoruz. Yine saatlerce konuşma, sayfalarca yazı. Her satırdan her görüntüden anlamlar çıkarmaya çalışan, her satır ve görüntüye anlamlar yüklemeye çalışan kişiler.

Yönetmen Wachowski kardeşler olarak bilinen Andy Wachowski ve Larry Wachowski.

Oyuncular; Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Matt McColm, Jada Pinkett Smith, Monica Bellucci, Lambert Wilson, Harold Perrineau Jr., Harry J. Lennix, Clayton Watson ve Daniel Bernhardt. En az bir bu kadar daha ismini yazmadığım oyuncu yer alıyor ve hepsinden de kalabalık bir teknik efekt ekibi var.

Reeves "The Devil's Advocate", "Feeling Minnesota", "A Walk in the Clouds", "Johnny Mnemonic", "Speed", "Bram Stoker's Dracula", Fishburne 1994'de En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterildiği "What's Love Got to Do with It", "Apocalypse Now", "Event Horizon", Moss "Chocolat", "Red Planet", "Memento", Weaving "The Lord of the Rings: The Two Towers", "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring", Smith "Ali", "Scream 2", "The Nutty Professor", Bellucci "Irréversible", "Asterix & Obelix: Mission Cleopatra", "Like a Fish Out of Water", "L'Appartement", Wilson "Jet Set", "Hiver 54, l'abbé Pierre", "Rendez-vous", Perrineau "Woman on Top", "Lulu on the Bridge", "Smoke" filmlerinden anımsanabilirler.

Makineler işgal için harekete geçmişlerdir. Onların durdurulması için çalışmaya başlar kahramanlarımız. Aşk ve sevginin güç verdiği, yeteneklerin teknoloji ile bütünleşerek zirveye ulaştığı ortamda neler gerçek neler sanal sorularının yanıtları aranmaktadır.

Müzikler güzel, çekimler güzel. Teknolojik tüm olanaklar kullanılmış. Özellikle otoyoldaki çekim için çok para ve emek harcandığı hemen belli oluyor. Bir sahnede, sinemanın ilk günlerinde - sessiz sinema dönemi - salondaki seyircilerin yaşadığı heyecanı aynen duyacaksınız.

İşin felsefi boyutuna girmeyeceğim. Bu konuda yeteri kadar inceleme izlemeniz, okumanız olası.

İzleyelim mi sorusunun yanıtı çok kolay; ilk filmi izlediyseniz ve üçüncü son filmi de izlerim diyorsanız, izleyin. Zaten bunu benim de yazmama gerek yok, zaten izleyeceksiniz. Bu tarz bana göre değil diyorsanız, izlediğinizde keyif duymayacaksınız, bu filmi geçin. Ancak bir yerden başlayayım izlemeye diyorsanız, ilk filmi izledikten sonra bunu seyredin.


SÖZ: MEVLANA

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsün gülüstan olursun
Diken düşünürsün dikenlik olursun

Mevlana


SÖZ: ÖMER HAYYAM

Gönlüm aranıp dünleri feryat etme
Kan almak için yarınlar icat etme
Dünler düş olup gitti, yarınlarsa hayal
Cahilce şu gerçek günü berbat etme

Ömer Hayyam


SÖZ: NEDEN TEK KALP? - ANONİM

Neden Tanrı sadece bir kalp verdi bize?

Tanrı herkese

... iki ayak verdi yürümek için,
... iki el verdi tokalaşmak için ,
... iki kulak verdi duymak için,
... iki göz verdi görmek için,

Fakat neden bir kalp verdi?

Çünkü diğer kalbi başka birine verdi, gidip bulmanız için.

Kaynak bilinmiyor.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
134. Sayı önceki yazı 134. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye