| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 05.06.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 136

İçindekiler;

  • Konu: Büyük Düşünün
  • Konu: Türk Hackerlar Üst Sıraya Yerleşti
  • Konu: Mobil Telefon Aksesuarları
  • Konu: Netyorum Güncelleme Periyodu Anketi
  • Film: Femme Fatale - Öldüren Kadın
  • Müzik: Frida Soundtrack
  • Söz: A.H. Weiler
  • Söz: Dave Grohl
  • Söz: Ronnie James Dio

 


KONU: BÜYÜK DÜŞÜNÜN

Yurt dışı İnternet erişimindeki sorunların devam ettiği hepinizin bilgisinde. Bu arada değişik görüşlerde ortaya çıkmaya başladı.

En ilginç olanları;

- Yurt içinde herşeyin düzgün çalıştığı mesajları

ve

- Düşen kapasitenin iki katına çıkarıldığı açıklaması.

Düşen kapasitenin iki katına çıkarıldığı açıklamasına hiç değinmiyorum çünkü bununla ilgili net ve güzel açıklamaları Sayın Yurtsan Atakan yaptı.

Benim değinmek istediğim, yurtiçinin düzgün çalıştığı konusu.

"Biz zaten kendi aramızda oynayıp, eğleniriz, dünya ile bağlantımızın olmasına ne gerek var" diyeceğim ciddiye alacaklar, söylediklerini doğru zannedecekler. Onun için bu cümlenin geyik olduğunu söyleyeyim de sevinmesinler.

İnternet sadece kendi aranızda gezinmek için kullandığınız bir platform değil. İyi ki pek çok Türk şirketinin sitesi yurt dışında da hala sipariş alıp, yazışabiliyorlar. Zannediyormusunuz ki, siz yurtiçindeki sitelere rahat erişirken, yurtdışı kullanıcılarda aynı performansa sahipler. Herhangi bir Türk kullanıcısı şu anda hotmail ya da yahoo'ya ne kadar zor erişiyorsa hatta erişemiyorsa, yurtdışındaki kullanıcılarda Türkiye'deki sitelere o kadar zor erişiyor hatta erişemiyor.

Dünyayı bir bütün olarak görün lütfen. Biz kendi içimizde rahatız, Türk şirketleri de sitelerini yurtiçinde bulundursalardı diyemezsiniz çünkü muhakkak yurtiçinde iş yapacaklar diye bir kural yok.

Çok güzel bir söz vardır, aktarmadan geçemeyeceğim; "Bir çeşmeden akan su ile dolacak kova'nın alabileceği su miktarı kova'nın büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Çeşmeden ne kadar su akarsa aksın, kova küçükse ne fayda".


KONU: TÜRK HACKERLAR ÜST SIRAYA YERLEŞTİ

menareport.com sitesinde yer alan 2.6.2003 tarihindeki bir habere göre, dünyadaki hacker aktiviteleri geçen sene en çok Brezilyalı gruplar tarafından gerçekleştirilmiş. Burada rakipleri Doğu Avrupa ülkeleri gruplarıymış.

Ancak geçtiğimiz üç ay içerisinde Türk hackerların oluşturduğu beş grup en çok saldırı gerçekleştiren olmuş. Brezilya ile çekişmeye başlamışız.

Bu atakların hepsi Türkiye kaynaklı değil, Türkiye dışındaki ülkelerden de - örneğin Almanya - kaynaklananlar mevcut.

Kayıtlara geçmesi açısından alıntı yapmak istedim. Haberiniz ve bilginiz olsun.


KONU: MOBİL TELEFON AKSESUARLARI

Telepati Telekomünikasyon dergisi Mayıs sayısındaki yazımda belirtmiştim, sizlerle de paylaşmak istedim.

Mobil telefon için oyun çubuğu “joystick” üretmişler. Mobil telefonların önümüzdeki dönemde eğlence amaçlı kullanımında artış görüleceğini düşünen Eleksen şirketi yetkilileri, bu telefonlardaki oyunları rahat oynamanızı sağlayacak oyun çubuğu üretimine başlamışlar. Klavye’den sonra oyun çubuğu.

Bir süre sonra mobil telefonlar kişisel bilgisayarların yerine geçmeye başlarsa hiç şaşırmayın.


KONU: NETYORUM GÜNCELLEME PERİYODU ANKETİ

Anımsayacaksınız, geçtiğimiz ay netyorum'un hangi zamanlarda güncelleneceğini sizlere sormuştuk. Gelen talepler, mevuct durumun - her hafta Perşembe günleri güncelleme - korunmasını istediğini gösterdi. Görüş bildirenlerin %77'si her hafta Perşembe dedi.

Bu durumda her hafta Perşembe günleri sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. İlginiz için teşekkür ederiz.


FİLM: FEMME FATALE - ÖLDÜREN KADIN

Brian de Palma'nın yönettiği ve yazdığı "Femme Fatale - Öldüren Kadın" filmini sinemalarda gösterime girdiğinde izleyememiştim. DVD'den izleme fırsatı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Başrollerde Rebecca Romijn-Stamos, Antonio Banderas yer alıyor.

Romijn-Stamos'u "Rollerball" ve "X-Men", Banderas'ı "Women on the Verge of a Nervous Breakdown", "Tie Me Up! Tie Me Down!", "The House of the Spirits", "Interview with the Vampire", "Evita", "Original Sin" ve "Frida" filmlerinden anımsayacaksınız.

Yönetmen de Palma'yı "Snake Eyes", "Mission: Impossible", "Carlito's Way", "The Untouchables", "Body Double", "Scarface" ve "Dressed to Kill" filmlerinden anımsayabilirsiniz.

Film, Cannes film festivali açılışındaki bir yıldızın sergilediği mücehverlerin çalınmasıyla başlıyor. Bu çalınma sahnesi erotik sahneler içeriyor ancak bildik Avrupa sineması sahneleri değil, Amerikan sineması erotizmi. Ancak lezbiyen ilişki içerdiğini belirteyim. Bu soygunu gerçekleştiren kadının daha sonra kaçışı, yaşamı ve bir paparazzi olan adamla oynadığı oyun anlatılıyor.

"Femme Fatale" Fransızca bir kelime ve "A dangerous and seductive woman" / tehlikeli ve baştan çıkarıcı kadın anlamına geliyor. Filmde bu kelimeler üzerine kurulmuş. Başroldeki Romijn- Stamos rolün gerektirdiği herşeye sahip. Özellikle bir bar ziyaretindeki dans sahnesi konuyu sözler dışında anlatıyor.

Son on, onbeş dakikaya girerken filmin temposundan bir miktar koptuğunuzu düşünürken, öyle bir final karşınıza çıkmaya başlıyor ki, sürprizler peşisıra gelmeye başlıyorlar. Bir anda ne olduğunuzu şaşırıyorsunuz. Sadece final bölümü için dahi izlemeye değer bir film.

Bunun gibi bu sezon izleyemediğiniz kaliteli filmler, önümüzdeki dönemde sinema yazarları derneğinin "SİYAD" beğendiği filmler gösterimi süresince bizlerle olacaklar. Bu konu ile ilgili haberi sanat sayfalarında bulabilirsiniz. Kısaca belirteyim; en iyi 20 film, 6 Haziran 2003'ten itibaren 3 hafta süresince Beyoğlu Beyoğlu sinemasında gösterimde olacak. Kaçırdıklarınız varsa bu kez gidin.


MÜZİK: FRIDA SOUNDTRACK

Frida filminin müziklerini içeren albüm henüz bizde satışa sunulmadı ancak yurt dışından temin edilebiliyor.

24 eserden oluşan albümdeki şarkıların büyük bir kısmı Elliot Goldenthal tarafından film için hazırlananlar. Ancak albüm filmdeki müziklerin dışında şarkılarda içeriyor. İspanyol, Meksika, Latin Amerika melodilerinin ve halk müziğinin kullanıldığı albüm keyifle dinlenecek bir çalışma. Arşivlerde bulunmasında yarar var.

Bazı melodilerde kendinizi Akdeniz ya da Ege kıyılarında seyreden bir teknede hissetmeniz, bazılarında öfke, karmaşa duygularına kapılmanız, bazılarında romantik düşüncelere kapılmanız, bir kısmında da aşk, sevgi kavramlarına kapılıp gitmeniz olası. Filmi izlediyseniz alacağınız tad bir başka olacaksa da, filmi izlemeden de nitelikli bir albüm dinlemek isteyenler için öneririm.


SÖZ: A.H. WEILER

"Kendisinin yapmak zorunda olmadığı hiçbir şey, bir erkek için olanaksız değildir". / "Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself". - A.H. Weiler


SÖZ: DAVE GROHL

"Bana numarasını bıraktı ve bir not iliştirdi 'JORDAN, gelecekteki eski karın'". - "She left me her number and she wrote, 'JORDAN, your future ex-wife.'" - Şimdiki Foo Fighters üyesi ve Nirvana grubu eski yıldızı Dave Grohl, nişanlısının nasıl tanıştığını anlatıyor.


SÖZ: RONNIE JAMES DIO

"Bu müziğin dışındaki insanlar Rock'n Roll müzisyenlerini ve dinleyicilerini hafif kaçık olarak nitelendirir. Bu aslında pek de yanlış değil. Bütün Rock grupları ve sadık hayranları hassas ve tüm olup bitenleri sorgulayan hisli bir yapıya sahip olduklarını için çabuk kafayı sıyırırlar." - Ronnie James Dio


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
136. Sayı önceki yazı 136. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye