| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 30.03.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 14

SPYWARE - PARAZİT

Son günlerin internet dünyasındaki en popüler konusu; "Spyware". Ben bunu "Parazit" olarak adlandırıyorum. Bunun varlığını öğrendiğim anda benim bilgisayarımda olup olmadığını araştırdım ve sonuç; "Bilgisayarımda parazit, "SPYWARE" var.

Büyük bir olasılıkla sizinkinde de var. Kişisel bilgileriniz birilerinin eline geçmiş olabilir. Tamamen tesadüf eseri ISOC listelerindeki yazışmalardan öğrendiğim kadarı ile arka planda bizden habersiz çalışan ürünlere sahibiz. Bazı yazılımlar kurulumları esnasında bir merkeze bilgi gönderecek ek bir yazılımı da kuruyorlarmış. Burada ifade edilen; artık hemen hemen her yazılımın kurulumu esnasında bir anlaşma metni karşınıza çıkıyor ve yazılımı kullanmanız için bu maddeleri kabul etmeniz gerektiği belirtiliyor. Bu ürünü hazırlayan firmaya göre anlaşmayı onayladığınızda parazitinde kurulumuna izin verdiğiniz söyleniyor. Ancak işin bir başka boyutu daha var. Bu yazılımı bilgisayarınızdan sildiğinizde parazit kısmı silinmiyor ve çalışmaya devam ediyor. Sisteminizle ilgili özgün bir numara verip, bu numaradan yola çıkarak eğilimlerinizi, sisteminizi takip etme olanağına sahip oluyorlar.

İnternet teknolojisi ile yakından ilgilenenler bunun yapılabileceğini ve belki de yapıldığını tahmin edebiliyorlardı. Şimdi iş ortaya çıkınca üzerinde konuşulmaya başlandı. Dünya üzerinde yaklaşık yirmi milyon bilgisayarın bu şekilde numaralanıp, izlendiği düşünülüyor. Özellikle ücretsiz kullanımına izin verilen yazılımlar bu metodu kullanıyorlar.

Eğer "Explorer" ve "Netscape" kullanıyorsanız şansınız yok. Bunların yanına bir de; "GetRight", "Go!Zilla", "CuteFTP", "Netbus" gibi yazılımları da kurduysanız, şansınız iyice azalmış durumda. 400'ün üzerinde yazılımın bu teknolojiyi kullandığı belirtiliyor.

Paraziti tesbit etmenin yolu http://grc.com/optout.htm (Bu adres şu anda çalışmamaktadır. 19/4/2001. Bu konuda detay bilgiyi 19/4/2001 tarihli yeni yazıda bulabilirsiniz) adresinde. Sayfa İngilizce. Sayfada yer alan yazılımı bilgisayarınıza indirip çalıştırdığınızda, size yaptığı analizin sonucunu veriyor.

Ayrıca, bu ürünü hazırlayan şirketin bunu ortadan kaldıran yazılımını "http://www.radiate.com/privacy/remove.exe" (Bu adres şu anda çalışmamaktadır. 19/42001. Bu konuda detay bilgiyi ve adresleri 19/4/2001 tarihli yeni yazıda bulabilirsiniz) bilgisayarınıza indirip, çalıştırabilirsiniz. Her ne kadar "Radiate" şirketi yetkilileri "Truste" organizasyonuna dahil olduklarını ve kişisel bilgilerin korunmasına azami özeni gösterdiklerini belirtselerde, çok hoş olmayan bir durumla karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bu konudan ilk netyorum.com 'da haberiniz olduğunu unutmayın.

* * * * *

2000 senesi Oscarları verildi. Listeye kısaca bakarsak;

En İyi Film ödülü; "American Beauty" 'nin. Aynı zamanda Sam Mendes'te bu film ile En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

En İyi Erkek Oyuncu ödülü; "American Beauty" filmindeki rolü ile Kevin Spacey'nin, En İyi Kadın Oyuncu ödülü; "Boy's Don't Cry" filmindeki rolü ile Hilary Swank'ın.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü; "The Cider House Rules" filmindeki rolü ile Michael Caine'in, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü; "Girl, Interrupted" filmindeki rolü ile Angelina Jolie'nin

Adayları benim 17/02/2000 tarihli yazımda bulabilirsiniz ya da http://www.oscar.com ziyaret edebileceğiniz bir diğer adres.

Daha öncede belirttiğim gibi şimdi bazı filmlerin gösterime girmesini bekliyoruz. Bunlar; "The Straight Story", "Sweet and Lowdown", "Tumbleweeds", "The End of the Affair", "Boys Don't Cry", "Magnolia", "Girl, Interrupted", "Topsy-Turvy", "Being John Malkovich" ve "Sleepy Hollow". Başka filmlerde mevcut. Ancak Oscar ödüllerinin çeşitli kategorilerine aday filmler arasında vizyona girmemiş olanları özetlemeye çalıştım.

* * * * *

Yedincisine ulaşıldı. Türkiye Bilişim Derneği’nin her sene düzenlediği Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri’nin yedincisi “BİMY’7”, 13-16 Nisan tarihleri arasında Antalya’da. Bu senenin geçmiş senelerden en önemli farkı, aktivitenin Mart ayından Nisan ayına alınması. Havalar daha sıcak. Bu deniz sezonunu açabileceğiniz anlamına geliyor. Bilgi teknolojisi sektöründeki yenilikleri duymak, çalışanlarla bir araya gelip, tanışmak, sosyal aktivitelerde ortak noktaları yakalamak ve keyifli bir üç gün geçirmek istiyorsanız, kaçırmayın. Her ne kadar gün boyunca oturumlar yapılacak olsa da, spor kıyafetlerinizi getirmenizde yarar var. Organizasyonu Semor koordine ediyor.

* * * * *

İrlanda doğumlu yazar Oscar Wilde (1854-1900) 'dan bir alıntı; "Hayatın büyük kederleri için cesarete, küçükleri içinde sabır ve tahammüle sahip olunuz".

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
14. Sayı önceki yazı 14. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye