| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

04.09.2003 Rey'an Yüksel - netyorum.com / Sayı: 143

IDENTITY - KİMLİK

YÖNETMEN
James Mangold

OYUNCULAR
John Cusack
Jake Busey
Clea Duvall

SENARYO
Michael Cooney

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
Phedon Papamichael

MÜZİK
Alan Silvestri

YAPIM ÜLKE
ABD

YAPIM YILI
2003

TÜRÜ
GERİLİM

Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, şiddetli bir fırtına, sırları olan on yabancıyı bir araya getirir: Bir limuzin şoförü, 80'li yılların bir televizyon yıldızı, bir katili nakleden bir polis, bir tele kız, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile, sinirli bir gece müdürü tarafından idare edilen ıssız bir motele sığınırlar. Sığınak bulmadan kaynaklanan rahatlama kısa sürede yerini korkuya bırakır; çünkü yolcular birer birer ölmeye başlar. Fazla geçmeden anlarlar ki, yaşamak istiyorlarsa, onları bir araya getiren sırrı çözmeleri gerekmektedir...

Filmi DVD'de seyrettim. Hollywood'un bir çok filminde görmeye alıştığımız oyuncuları filmde bir araya gelmiş, hayli de başarılı oynuyorlar oyunlarını. 90dk boyunca gayet de gergin oturuyorsunuz koltuğunuzda "acaba şimdi kim nasıl ve ne zaman öldürülecek?" ya da "8 numarada kim kalıyordu?" "aa katil bu da değilmiş" diye. Bir ara Son durak 3'ü mü aldım diyorsunuz gerçi serinin ikinci filmini seyretmemiş olanlar -ben aylar önce seyrettiğim ve açıkçası hala etkisinde olduğum için-" acaba Son Durak 2yi mi aldık?" diyebilirler, ya da finale yakın bölümlerde "King'in Hayvan Mezarlığı 2'sini izliyor olabilir miyiz?" diye de düşünebilirler. Yönetmen filmi bir kolaj çalışması şeklinde "acaba nasıl zorlama bir kurguyla izleyenlerin kafasını ne denli karıştırabilirim şimdi hangisini katil sansınlar iki numarayı mı üç numarayı mı?" diye düşünmeleri için oldukça başarılı çaba sarf etmiş. Finali son ana kadar merak ediyorsunuz bu hoş olabiliyor gerçi ama sonunda ortaya "sırf belki devam filmi çekebilirim ya da dur biraz bugünle kurgu yer değiştirebilir izleyenler de anlarlar canım ya da anlamasınlar ne kadar anlaşılmaz olunursa o kadar iyi olur, finalsiz olsun" derseniz ortaya çıkan SON da öyle saçma sapan olur.

Kendi adıma gayet gergin bir gerilim izlediğimi ve sonunda da "bu nasıl son?" dedirtecek bir film Kimlik. İzlemeyenlere duyurulur. Gerilim meraklıları içinse "sonuna bakmayın ve gerilin" derim.

İyi seyirler... 

Rey'an Yüksel
e-posta: reyan@softhome.net


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
143. Sayı önceki yazı 143. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye