| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

18.09.2003 Rey'an Yüksel - netyorum.com / Sayı: 144

SUÇLU ÇOCUK GİRDABI "TANRI KENT" - CIDADE DE DEUS

Yön: Fernando Meirelles
Gör: Cesar Charlone
Sen: Braulio Mantovani
Müz: Ed Cortàs, Antonio Pinto
Oyn: Matheus Nachtergaele (Sandro Cenoura), Seu Jorge (Mane Galinha), Alexandre Rodrigues (Buscape), Leandro Firmino da Hora (L'ilze Pequeno), Philippe Haagensen (Bene), Douglas Silva (Dadinho), Jonathan Haagensen (Cabeleira) Tür: Dram
Süre: 2 saat 13 dakika
Brezilya, Fransa, ABD ortak yapımı
Web sitesi: http://www.cidadededeus.com.br

Koca bir girdap Tanrı Kent. 80'li yıllarda Rio'nun en tehlikeli bölgesi haline gelen Tanrı Kent aslında yoksulları kent merkezinden uzaklaştırmak için 60'larda inşasına başlanan bir mahalle, doğdukları andan itibaren çocukların birer suçluya dönmeleri gereken bir getto. Farklı bir dönüşüm neredeyse imkansız, orada doğanlar ya uyuşturucu satıcısı, ya çete savaşçısı ya da katil olmak zorunda çünkü itilmişler girdaba ve batmamak için batırmak kural olmuş. Bu imkansızlığın arasından Buscape (Rocket) sıyrılmayı başarıyor. Aslında bu sıyrılma tamamen tesadüf ve genel yapısının zayıf, ruh halinin suç işlemeye eğilimli olacak kadar cesur olmamasından ve küçük yaşta motel soygununda sorumlu olan kişilerden biri olan ağabeyine verdiği sözden kaynaklanıyor.

Rocket fotoğrafçı olma hayalleri kurar ve bir makinesi bile yoktur ve bunun için bir markette çalışır. Film Rocket'in anlatımıyla gettoda yaşanan çeteler savaşını ve çocukluklarında arkadaş olan Rocket ve Ze'nin seçtiği iki ayrı yolu anlatıyor. Acımasız, akıllı ve hırslı bir çocuk olan küçük Ze ise 60'larda henüz altı yaşından itibaren işlediği cinayetlerle öldürmenin tadına varmıştır, 80'lerde tüm uyuşturucu çetesini yönetir ve çok para kazanmaktadır. Ze'nin çılgınlık derecesinde işlediği cinayetlerde onu ne yerli halkın ne de polisin durdurma gibi bir girişimi yoktur.

Soygunlar, katliam derecesinde cinayetler, kokain ve silah ticareti. Kartpostallarda gördüğümüz Rio de Janerio değil burası, yoksulluğun iliklere işlenen anlatımı, küçükçücük çocukların bir gün getto patronu olabilmek ve bu uğurda suç işlemek için neredeyse kana susamışlığı 60'lardan 80'lere bir ressamın fırça darbelerinin inceliği ve gözlemciliği, bir fotoğrafçının sabrı, yalınlığı ile anlatılıyor.

Filmlerde görmeye alıştığımız çizgisel kurguları yok, hatta bazen neredeyse filmi bir belgesel izler gibi izliyoruz. Kameranın kullanımı ve flashbackler, kısa ve vurucu planları, özenli çerçeveleri, aynı sahneyi farklı açılardan farklı zamanlarda tekrarlaması yönetmenin ustalığını ortaya koyuyor. Küçücük ve aslında oyunculuk deneyimleri olmayan 200 çocuğa bakıp "aslında oynamıyor bunlar orada yaşıyorlar" demeniz de bence hem o küçücük çocukların ve hem de yönetmenin başarısı.

Filmin temel aldığı kitabın yazarı Paulo Lins, Tanrı Kent'te büyümüş ve Rocket gibi o da bir şekilde kendisini bataklıktan kurtarmayı başarmış. Filmin kısmen Brezilyalı fotoğrafçı Wilson Rodriguez'in yaşamına dayandığı belirtiliyor. Filmin içerdiği yoğun şiddeti eleştirenlere Meirelles' in perdeye yansıttığı gerçeklerden daha vahim olayların yaşandığını hatırlatalım :

1986-1996 arasında Rio' nun gecekondu mahallerinde yaşayan tam 6.000 çocuk öldürüldü. Yapılan soruşturmalarda sokak çocuklarının yaptığı hırsızlıklardan bıkan dükkan sahiplerinin, polisleri kiralayıp bu çocukları öldürttüğü ortaya çıktı.

Yılın en hareketli ve heyecan verici filmlerinden biri olan "Cidade de Deus", 2003 yılında BAFTA'da "en iyi kurgu"; 2002 yılında da Marakeş'te "en iyi yönetmen"; Havana'da "Büyük Mercan", "FİPRESCİ", "en iyi erkek oyuncu" (tüm erkek oyuncular); "en iyi görüntü", "en iyi kurgu" ödüllerine ve AFI Fest İzleyici Ödülü'ne layık görüldü

Filmi izleyip olayların gerçekten yaşanan olaylar olduğunu görüp etkilenmemek mümkün değil, perdede şiddete dayanıklı olanlar ve belki de bilmediğimiz dünyaların varlığından haberdar olmak isteyenler ve gerçek bir sinematografi ziyafeti yaşamak isteyenler kaçırmayın.

İyi seyirler...

Rey'an Yüksel
e-posta: reyan@softhome.net


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
144. Sayı önceki yazı 144. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye