| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 30.10.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 147

İçindekiler;

  • Konu: CeBIT Broadcast, Cable & Satellite
  • Konu: Alan Adı Oturumu
  • Konu: Divx Oynatıcılar
  • Film: Italian Job - İtalyan İşi
  • Söz: Vance Havner
  • Söz: Truman Capote

KONU: CeBIT BROADCAST, CABLE & SATELLITE

23-25 Kasım 2003 tarihleri arasında CeBIT Broadcast, Cable & Satellite fuarı vardı İstanbul'da.

23 Kasım 2003'deki ilk gün Eurasiasat'tan Sayın İlhami Aygün'ün başkanlığındaki oturumun konu başlığı "Servis Kalitesi ve Yeni Uygulamalar" idi.

Konuşmacılar her konuda bilgi aktardılar. Yurt içi ve yurt dışı uygulamalar anlatıldı. Önümüzdeki dönemde bizleri nelerin beklediğini duyduk.

Çok kısa bir iki not aktaracağım. Geniş bilgileri önümüzdeki ay yayınlanacak dergilerde görürsünüz ancak hemen bilinmesinde yarar olan bazı gelişmeler var.

Kablo net'den Sayın Barış Sağlam'ın verdiği bilgilere bakarsak, kablo İnternet kullanıcılarını iyi günler bekliyor. Bu aynı zamanda kablo televizyon aboneleri için de geçerli. Kasım ayının başlarında Türk Telekom kablo İnternet sağlayıcıları ile sözleşme yapacak. Bundan sonra kablo İnternet erişimi sağlayan şirketler kendi başlarına harekete edebilecekler. Bunun anlamı; birden fazla İSS ile çalışabilecekler, erişim hızları artacak - benim izlenimim giriş seviyesi en az 128K olacak kablo İnternet için ancak Türk Telekom'un ADSL politikaları ile 256K'ya da çıkabilirler - , fiyatlarda azalma gerçekleşecek, kablolu televizyon kanalları arasına sayısal kanallar dahil olacak, etkileşimli televizyon gündeme gelecek.

Bu arada verilen bir bilgi de; 2000 senesinden beri kablo televizyon alt yapısı sayısal kanal erişimini sağlayacak durumda ancak Türk Telekom'un hangi içeriğin yayınlanacağı konusunda karar verememesi bunun yaşama geçmesini engellemiş. 4 senedir atıl duran bir yatırım.

Fuarda göze çarpan konular ise;

- TRT'nin sayısal yayın hazırlıkları
- Türk Telekom'un "WiNet" şeklinde adlandırdığı kablosuz geniş alan İnternet erişimi
- Plazma televizyonlar
- Her şekildeki uydu alıcıları

idi.

Adına uygun her ürünün sergilendiği bir fuardı. Konuya ilgi duyanların aradıklarını bulmaları olasıydı.


KONU: ALAN ADI OTURUMU

24 Ekim 2003 günü Ericsson Creaworld'de INETD "İnternet Teknolojileri Derneği" 'nin düzenlediği İnternet'teki Alan Adları ile ilgili bir panel düzenlendi. Geniş bir katılımcı vardı - daha önceki etkinliklere kıyasla -.

.tr uzantılı alan adlarının nasıl verildiği, uyuşmazlıklar için yürütülecek mekanizma, işin tarihçesi konularında bilgiler paylaşıldı. İnternet Üst Kurulunun çalışma biçimi tartışıldı.

Söylenen o ki; yapılan uygulamaların hukuki bir dayanağı yok. Bunu, işin başındakiler de kabul ediyorlar. Herkesin hemfikir olduğu bir diğer nokta ise bu işin hukuksal platforma oturtulması gereği. Neler yapılacağına birlikte karar verilecek. Bir itiraz halinde Bölge İdare Mahkemesinin üç gün içerisinde mevcut uygulamanın durdurulması ile ilgili görüş bildirebileceği belirtildi - bu terimi bir hukukçu düzeltirse ben de değiştiririm / dip not - .

.com.tr uzantılı alan adlarındaki resmi belgeler ile alan adlarının verilmesinin uygun olduğu konusunda katılımcıların çoğu hemfikirdi. Bana sorarsanız; uyuşmazlıkların çözümü metodu ortaya çıktığımda buna gerek yok. Sadece itiraz aşamasındaki harçların miktarı ve bu paranın nereye, nasıl harcanacağı konuşulabilir.

Özellikle hukukçular bu konuda çok hazırlıklılar. Mevcut yasalar çerçevesinde bir alan adı için açılan davanın 3 senedir sürdüğü ve hala sonuçlanmadığı anlatıldı.

Koç grubundan verilen katkıda uluslararası platformda alan adı ihtilafının - kocbank icin - nasıl olumlu sonuçlandığı, izlenen yöntem aktarıldı. Bu arada bir başka şirketin alan adı sorununun ise kuralların açık bir tarafından dolayı red edildiği örneği de verildi.

Tarafların bu kadar hazır olduğu, konuyu inceleyip, gerekli verilerle tartıştığı paneller bilgi açısından doyurucu oluyorlar. Onlardan bir tanesi idi. Katılımcı ve konuşmacılara teşekkürler.


KONU: DIVX OYNATICILAR

Film izlemeyi sevenlerin bildiği bir teknoloji Divx. DVD kalitesinde görüntüyü CD kapasitesinde kayıt edip, izlemenizi sağlıyor. Geçtiğimiz günlere kadar bu teknoloji bilgisayar kullananların gündemindeydi. Muhakkak bir bilgisayarınızın olması gerekiyordu. Onun için de divx formatlı filmleri bilgisayar ekranından seyrediyordunuz. Ancak grafik kartınızın televizyon çıkışı varsa televizyondan da görüntü elde edebiliyordunuz. Ses konusunu ise eğer ev sineması sisteminizdeki amfinin çoklu kanal girişi varsa oradan çözebiliyordunuz ya da bilgisayarınızdaki ses kartına bağlı hoparlörleri kullanıyordunuz.

Şimdi bu işi yapan divx oynatıcılar pazara sunulmuş durumda. Farklı markalar farklı modeller üretiyorlar. Aslında hemen hemen hepsinde bu işi yapan işlemci - çözücü devre - Sigma EM8500 . Onun için de yetenekleri benzer. Sadece cihazlara eklenen özellikler farklı. Örneğin, ağ bağlantısı, sabit disk v.b.

Cihazın üstünde bir devre olmasından dolayı yeni çıkan yazılım sürümleri, kodlama yöntemleri yüklenebilir durumda. Bu da cihazın uzun süre kullanılabilmesi demek çünkü sürekli yeni kodlama yöntemleri üretiliyor.

Cihazların bizim için görülebilir tek dezavantajı altyazı desteğinin olmaması. Bu yurtdışındaki kullanıcıları pek etkilemeyecek iken bizlerin sorunu olacak gibi duruyor. Bu konuda tek bir standardın olmaması çözümün olabilirliğini zorlaştırıyor. Ancak bu tür cihazların yaygınlaşması ile çözüm doğal ortamında gelişecektir.

Bu tür bir cihaz için bakabileceğiniz iki adres;

http://www.neodigits.com/shtmls/divxdvd/
http://www.kiss-technology.com/

Ancak unutmayın ki bunlara benzer onlarca diğer üründe satışta.


FİLM: ITALIAN JOB - İTALYAN İŞİ

"Italian Job - İtalyan İşi" 1969'daki filmin aynı adla 2003'teki yeniden çevirimi. Teknolojiler ve otomobiller daha gelişmiş. Yönetmen, F. Gary Gray. Donna Powers tarafından beyazperdeye uyarlanmış.

1969'daki filmi Troy Kennedy-Martin uyarlamıştı. Yönetmen Peter Collinson'du ve başrollerde Michael Caine, Noel Coward ve Benny Hill yer alıyordu.

Başrollerde, Mark Wahlberg, Charlize Theron, Donald Sutherland, Jason Statham, Seth Green, Mos Def, Edward Norton ve
Fausto Callegarini yer alıyor.

Yönetmen Gray'i "The Negotiator" ve "Set It Off" filmleri ile anımsayabilirsiniz.

Oyuculara gelirsek; Wahlberg "Boogie Nights", "Three Kings", "Planet of the Apes", "The Perfect Storm", Theron "Mighty Joe Young", "The Cider House Rules", "15 Minutes", Sutherland "Invasion of the Body Snatchers", "Ordinary People", "Fallen", "Virus", "Space Cowboys", Statham "The One", "Snatch", "Lock, Stock and Two Smoking Barrels", Green "Austin Powers: International Man of Mystery", "Austin Powers: The Spy Who Shagged Me", "Austin Powers in Goldmember", "Rat Race", Def "Monster's Ball", "Brown Sugar" filmlerinden anımsanacaklardır.

Norton 1999'da "American History X" ile En İyi Erkek Oyuncu, 1997'de "Primal Fear" ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti. Diğer filmleri arasında; "The People vs. Larry Flynt", "Fight Club", "25th Hour" var.

Venedikte içi altın dolu bir kasanın çalınmasından yola çıkarak çete elemanları arasındaki çekişmenin Los Angeles'a taşınması ile devam eden bir film. Otomobil takip sahneleri ile süslenmiş, hareketli bir film. Soygun planlarının ne kadar gözü kara yapılacağını, amacın ün kazanmak değil, para elde etmek olduğunu aktarıyor.

Güzel bir macera filmi. Mini Cooper reklamı olarak da güzel. O minik otomobillerin neler yapabileceği, hız tutkunlarına ne kadar uygun olduğu daha güzel aktarılamazdı herhalde. Hele şehir içlerinde de kullanılan arazi araçlarından iki tanesinin arasına park ettiği bir sahne var ki, kara mizah örneği. İzlenebilir filmler listesinde yer alıyor.


SÖZ: VANCE HAVNER

"Riske girmekle birleşmedikçe, vizyon yeterli olamaz. Merdivenleri çıkmadıkça, o merdivenlere gözünü dikip bakmak yetmez". - Vance Havner


SÖZ: TRUMAN CAPOTE

"Tüm beşeri hayatın kendi mevsimleri ve devreleri vardır ve hiç kimsenin kişisel kaosu kalıcı değildir. Kış, her şeyden sonra, ilkbahar ve yaza yol verir, bazen dallar çıplakken ve toprak buzdan çatladığında, insan onların asla gelmeyeceğini sansa da, ilkbahar ve yaz daima gelirler". - Truman Capote


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
147. Sayı önceki yazı 147. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye