| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 16.12.2003 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 150

İçindekiler;

  • Konu: P900 ya da XDA II
  • Konu: netyorum Nereden Okunuyor?
  • Konu: Bir Eğitmen ya da Danışman Seçerken Dikkat Edeceğiniz 10 Nokta
  • Konu: Her An İzleniyorsunuz
  • Film: The Dreamers - Hayalciler : Tutkular ve Suçlar
  • Müzik: Feridun Düzağaç - Orjinal - Altyazılı
  • Tiyatro: Kır
  • Söz: Francis Bacon
  • Söz: Golti

KONU: P900 YA DA XDA II

Sony Ericsson'un Symbian kullanan P900 mobil telefonu ile XDA II ya da MDA denilen Microsoft Windows Mobile 2003 kullanan cihaz.

2004 yılbaşının ve önümüzdeki 2004'ün popüler cihazları.

Her iki cihazı da bilgi verebilecek ve deneyimlerimi paylaşabilecek kadar uzun bir süredir kulllanıyorum.

Detayları bir sonraki yazıda aktaracağım - ancak bu sıralarda taşınabilir bir cihaz almayı düşünüyorsanız muhakkak bu iki cihazı inceleyin, çok kısa sürede geride kalacak cihazlara yatırım yapmayın. Pazardaki bazı cihazlar bir sene öncesinin cihazı oldular bile ve yetenekleri bu ikisinin yanında çok zayıf. Paranızı boşa harcamayın -. Şimdilik söylemek istediğim; iki cihaz da kullanışlı ve iş görür durumda. Maliyetleri de hemen hemen aynı. Görünüm, işletim sistemi bağımlılığınız gibi kriterlere göre karar vermeniz gerecek.

Benim seçimim %51 Sony Ericsson P900, %49 XDA II


KONU: NETYORUM NEREDEN OKUNUYOR?

Kasım 2003 sonunda biten netyorum.com 'u nereden okuyorsunuz anketimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Sonuçlar;

1. Ev 37.22%
2. İşyeri 29.13%
3. İnternet Kafe 21.36%
4. Okul 12.30%

İnternet kafelerden okunma oranının yüksekliği dikkat çekici. Benim çıkarımım; İnternet kafe kullanıcılar için önemli bir mekan ve kullanımın %20'si buralardan geçiyor.


KONU: BİR EĞİTMEN YA DA DANIŞMAN SEÇERKEN DİKKAT EDECEĞİNİZ 10 ŞEY

Şirketinize ya da kendinize bir danışman ya da eğitmen bulmak istiyorsunuz. Pek çok şirket ya da kişi var bu konuma aday. Bunlardan doğru olanın hangisi olduğunu nasıl bulacaksınız? Bu konuda sağlıklı karar vermenizi sağlayacak 10 madde listeleyeceğim.

1- Öncelikle hedefinizin ne olduğunu, nelerden sorun yaşadığınızı, projeyi, kafanızdaki soru işaretlerini anlatmalısınız.

Dikkat edeceğiniz gibi iyi bir danışman ya da eğitmen ile çalışabilmenin ilk koşulu kendinizi, şirketi ya da projeyi ona iyi anlatabilmek. Bunu yapmadan başlayacağınız bir işbirliği olumsuz sonuçlanabilir.

2- Ne tür bir profesyonel hizmete ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin.

Bir eğitmen'e mi ihtiyacınız var yoksa bir danışman mı işinize yardımcı olacak? Ya da önce danışmanlık hizmeti verecek kurum ya da kişiden daha sonra eğitimde mi alacaksınız?

Eğitmen, ilgil konuda bildiklerini size öğretir ve bunlarla kendinizi geliştirdiğinizi kabul eder. Yapılacak işlerde sorumluluk sizindir. Danışman ise bildiklerini sizinle paylaşır, deneyimlerini aktarır, yol gösterir. Önerileri uygulamak size kalmıştır ancak eğer uygularsanız, sonuçlardan danışman da sorumludur.

3- Sizinle çalışacak kişilerin profesyonel iş yaşamları, eğitimleri ya da deneyimleri ne seviyededir?

Özel bir akademik ünvan ya da çalışma gerektirmekte midir? Projeniz bu konudaki bir eğitimi alan kişi ile mi çalışılınca iyi duruma gelecektir yoksa her konuda biraz bilgisinin olması yeterli midir? Uzmanlık gerektirecek kadar karmaşık bölümler var mıdır projede?

4- Eğitmen ya da danışman projeye başlamadan önce sizlere kendisini tanıtacak bir ön çalışma yapabilir mi?

Ne ile karşılaşacağınızı anlamanız açısından, size teklifte bulunan eğitmen ya da danışmanın bir ya da iki seans tanıtım amaçlı toplantı yapmasını isteyebilirsiniz.

Bu ayrıca eğitmen ya da danışmanın sizi ve firmanızı tanıması açısından da yararlıdır. Karşılıklı yapılan tanıtımlar projenin ilerideki aşamalarında kullanılacaktır.

5- Tanışma toplantılarında eğitmen ya da danışmanı tanımanıza yardımcı olacak, onun yeteneklerini ölçebilecek yöntemler geliştirin.

Projenizi nasıl tanıtacağınızı planlayın. Ne kadar detaya ineceğinize ve sonuçta ne beklediğinizin ne kadarını anlatacağınıza karar verin? Onların bu konuya nasıl yaklaştığını sorgulayın.

Bu tür konulardaki deneyimlerini sorgulayacak sorular hazırlayın. Örnek: Buna benzer bir projeyi daha önce kaç kişi ile ne kadar zamanda tamamladınız ya da hem eğitim hem de danışmanlık hizmeti verdiğiniz diğer projelerde ne tür yöntemler izlediniz gibi.

6- Daha önce yaptıkları işlerden örnek vermelerini isteyin.

Hem eğitmen hem de danışman daha önce yaptıkları işlerle ilgili örnek çalışmaları size gösterebilmeliler.

7- Çalışacağınız kişileri sizinle aynı vizyonu ve hedeflere ulaşmaktaki kararlığınızı paylaşma hevesini öğrenin.

Danışman'dan yaptığınız toplantılara istinaden hedefler, zaman çizelgesi, yöntemler, sonuçlar içerem bir proje planı hazırlamasını talep edin.

Eğitmen'den bu konuda sonuca ulaşmak için kullanacağı malzemeleri ve eğitim yöntemini isteyebilirsiniz.

8 - Projenin süresi ne olacak? Çalışacağınız kişiler bu sürede size zaman ayırabilecek mi? Aklınızdaki soru işaretlerini yok edin.

Danışmanlar genelde aynı anda birden fazla projeyi eş zamanlı yürütürler. Bu sizin projenizi etkileyebilir.

Eğitmenler ise üç aylık bir anlaşma isterler ve bu süre altı ay ile iki yıla kadar uzayabilir.

9- Anlaşmayı nasıl resmi ve yasal şekle getireceğinizi düşünün.

Şirketinizin hazır bir sözleşme metni var mı? Bu yazılı bir kontrat mı yoksa sözlü olarak mı anlaşılır? Maliyet parametleri ve sınıflarını belirleyin. Devam eden projede bu parametrelere göre maliyet değişebilir mi, sorgulayın.

10- İşin tamamlanmasını nasıl izleyeceksiniz, izleme noktalarını belirleyin.

Her çağrı için bir zaman mı belirlenecek yoksa belli tarihlerde toplantı yapılarak, gelinen nokta mı açıklanacak? Ne gibi kazanımlar elde edildiği hangi yöntemlerle ölçümlenecek? Bu kazanımları seviyesi ne olduğunda proje başarıya ulaşmış sayılacak?

Elde edilen ilerleme e-posta yolu ile mi, haftalık ya da aylık toplantılarla mı yoksa resmi hazırlanmış raporlar ile mi size iletilecek?

Dikkat etmeniz gereken 10 madde bu. Eklemek ya da değiştirmek istediğiniz konuları lütfen iletin.


KONU: HER AN İZLENİYORSUNUZ

Bilgisayar kullanıyorsanız farkında olmadan izlenme riskini de birlikte taşıyorsunuz demektir. Echelon gibi sitemlerden söz etmeyeceğim. Çok daha basit bir konu anlatacağım. Microsoft Word programı kullanıyorsanız, oluşturduğunuz belgeler ile ne kadar fazla bilgi geçtiğinizin farkında mısınız?

Bu konu İngiltere hükümeti başbakanı Tony Blair'in başına geldiğinde biraz daha fazla önem kazandı. Irak konusu ile hazırlanan ve İnternet sitesinde yayınlanan bir basın bültenini hazırlayan dört kişinin kimler olduğu Microsft Word dokümanı incelenince ortaya çıktı. Bu konudaki detaylara http://www.ComputerBytesMan.com/privacy/blair.htm adresinden erişebilirsiniz.

Microsoft Word dokümanları üzerinde en son çalışan 10 kişinin kullandığı dosya adını ve bilgisayarlarındaki dizini içerisinde saklıyor - kullanıcı adları ile birlikte -.

Bu özelliği kaldırmanız olası değil. Hatta Microsoft Word 2002 sürümünde "Tools / Options / Security" menüsündeki "Remove personal information from this file on save" seçeneğini kullansanız dahi.

Microsoft, bu özelliğin yazılımın tasarımından geldiğini söylüyor ve getirdiği öneri, bu bilgilerin saklanmasını istemiyorsanız, dokümanlarınızı .rtf ya da .html formatında öncelikle saklamanız. Bu şekilde sakladığınız dosyaların kişisel bilgileri kayboluyor. Daha sonra bu dosyaları tekrar açıp, .doc formatında saklayabiliyorsunuz.

Siz belki de sadece bir Microsoft Word dokümanını açtığınızda "File / Properties" altındaki bilgilerin sadece mevcut olduğunu düşünüyordunuz. Ancak sadece bunlar yok gördüğünüz gibi.

Ayrıca Microsoft Word 2002 'ye "kişisel bilgilerime saklama" deseniz dahi, bu tür bir dosyayı Outlook 2002 ile birisine gönderiyorsanız sistem otomatik olarak bu dosyaya kişisel bilgilerinizi içeren özgün bir bölüm ekliyor.

Önerilen yöntem .pdf formatında dosyalarınızı saklayıp, iletmeniz.

Peki bu bilgileri siz nasıl görebilirsiniz? Çok basit.

Herhangi bir dosyayı bildiğiniz yöntemle açmayın. "File / Open" kısmına gidin," "Files of Type" seçeneğinde "Recover Text From Any File" 'ı seçtikten sonra açacağınız dosyayı işaretleyin. Karşınıza gelecek bilginin çokluğu sizi şaşırtabilir.


FİLM: THE DREAMERS - HAYALCİLER : TUTKULAR VE SUÇLAR


TÜRSAK vakfının her yıl düzenlediği "Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması"nın altıncısının açılış filmi olarak Bernardo Bertollucci'nin "The Dreamers/ Hayalciler: Tutkular ve Suçlar" seçilmişti. Filmin Türkiye'deki ilk gösterimi idi.

Basın bülteninden aynen alıyorum;

"Gilbert Adair'in senaryosunu yazdığı ve Cnbc-e ekranlarında gösterilen 'Dawson's Creek' dizisi ve Sandra Bullock'la başrolleri paylaştığı 'Murder By Numbers/Adım Adım Cinayet' filmi ile tanıdığımız genç oyuncu "Michael Pitt", 2004 yılında gösterilecek olan Arsen Lupin filminin kadrosunda da yer alan bir başka genç oyuncu "Eva Green"in ve Louis Garrel'in başrollerini paylaştığı 2003 yapımı film, "The Dreamers/Hayalciler: Tutkular ve Suçlar".

Avrupa'da gençliğin sesinin yankılandığı 1968 Baharında, Fransa'nın çalkantılı politik perde arkasına eleştirel bir bakışla yaklaşan ve üç öğrencinin kendilerini keşfetmelerini anlatan film, 2003 Venedik Film Festivali'nde büyük beğeni toplamış ve film eleştirmenlerince, çekimleri ve hikayesi son derece fantastik bulunmuştu".

Fransa'ya sinema öğrenmeye gelmiş bir Amerikalı öğrencinin tanıştığı iki Fransız öğrenci ile birlikte yaşadıkları anlatılıyor. Rahat ve sınırları tanımayan bir yaşamın içine giren öğrenci yaşadıkları karşısında değer yargılarını sorgulamaya başlar. Ancak acaba aşk ve sevgi kendisini nereye kadar zorlayacaktır? Yoksa tutkuların esiri olarak yaşamın akışına mı kaptıracaktır kendisini?

Öykü ve kurgu güzel. İddialı bir yapım. Salonlarda ne kadar gösterim olanağı bulur bilinmez. İki saate yakın sürüyor. Bazı sahneler rahatsız edebilir.


MÜZİK: FERİDUN DÜZAĞAÇ - ORJİNAL - ALTYAZILI

Feridun Düzağaç'ın son albümünün adı "Orjinal - Altyazılı".

11 eserin yer aldığı çalışmada şarkıların hepsi güzel. Her zaman dinlenebilecek güzel bir çalışma ortaya çıkmış.

Geçtiğimiz hafta - 12.12.2003 Perşembe - İstanbul Emek sinemasında konseri vardı. Kalabalık bir gruba nitelikli bir konser verdi. Ses düzenine bir sonraki konserde biraz daha dikkat edilirse daha fazla keyif alınabileceğinden eminim. Şarkıların sözleri odaklanacak kısım olduğundan anlaşılabilir olması daha önemli. Grupta yer alan ve eşlik eden tüm sanatçılar da çok başarılı idi.

F.D. :) isimli şarkıdan bir dize aktarmak istiyorum;

Gel, tanışalım önce
Ben kısaca F.D. :)
Ama sen bana uzun uzun 'seni seviyorum' de

İnternet erişim adresi http://www.feridunduzagac.net

Bu arada belirteyim, CD'nin perakende satış fiyatı KDV dahil 5 Milyon TL. Korsan almayın.


TİYATRO: KIR

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun 2003-2004 sezonunda sahneye koyduğ bir oyun "Kır". Martin Crimp'in eserini Roza Hakmen Türkçeleştirmiş. Rejisör Işıl Kasapoğlu, Dekor Tasarımı Hakan Dündar, Kostüm Tasarımı Serpil Tezcan, Işık Tasarımı Enver Başar ve Müzik Joel Simon'dan.

Oyuncular; Ülkü Duru, Celal Kadri Kınoğlu ve Almıla Uluer.

Kocasının uyuşturucu sorunundan uzaklaşması için kır'da bir eve taşınan çiftin ilişkilerinde neler olmaktadır? Eve yolda bulduğu bir genç kızı getiren adam, bununla ilgili neler anlatacaktır karısına? Karısı eşi ile olan diyaloğunda neleri sorgulayacak, neleri görmezden gelecektir? Genç kız aslında kimdir, neler bekleyerek yaşamını sürdürmüştür? Oyunun tanıtımına bakarsanız; "Aşk, cinsellik ve para" neleri ortaya çıkarır?

Güzel bir dekorda, oyuncuların iyi performansı ile hayata geçen bir eser. 1 saat 15 dakika süren 1 perdelik oyun. İzlemenizi öneririm.

İnternet adresi; http://www.istdt.gov.tr/oyunlar/oyun.asp?lngType=0&lngPlayID=210
 


SÖZ: FRANCIS BACON

"Akıllı adam, bulduğundan daha fazla fırsat yaratan adamdır". - Francis Bacon


SÖZ: GOLTI

"Hakiki arkadaşlık, sıhhatten farksızdır. Kıymeti, ancak elden gittikten sonra anlaşılır". - Golti

Sözleri ileten Sayın Gülay Şahin'e teşekkür ederim.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
150. Sayı önceki yazı 150. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye