| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 20.01.2004 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 152

İçindekiler;

  • Konu: Bu Sefer On Gün Sürdü
  • Konu: Virüs Yağıyor
  • Konu: Türkçe Karakter Kullanımı
  • Konu: Enflasyon Muhasebesi
  • Film: Bowling For Columbine - Benim Cici Silahım
  • Film: Thirteen - Onüç
  • Kitap: Takedown : The Pursuit and Capture of Kevin Mitnick, America's Most Wanted Computer Outlaw-By the Man Who Did It - Tsutomu Shimomura
  • Söz: Tolstoy
  • Söz: Herbert V. Prochnow

KONU: BU SEFER ON GÜN SÜRDÜ

Yurtdışı İnternet bağlantısını sağlayan kablolardaki sorun yüzünden yaşanan kesinti bu kez on gün sürdü. Demek ki geçtiğimiz dönemde yaşananlardan ders alınmış ve daha çabuk harekete geçilebilir hale gelinmiş. Bu sevindirici bir gelişme. Tekrar böyle bir sorun olursa daha da sorunsuz çözüm üretilebileceğini düşünüyorum. Ancak hala kesintiden önceki performans yakalanabilmiş değil.


KONU: VİRÜS YAĞIYOR

Virüs yazanların yeni ürettikleri bir virüsü yaymak için kullanacakları en uygun zaman haftasonları olarak görünüyor. Geçtiğimiz haftasonu yayılmaya başlayan virüsün etkileri giderek artıyor. Gelen virüslü mesajın haddi hesabı yok.

Hem son kullanıcılar hem de sistem yönetim sorumluları haftabaşında antivirüs yazılımlarını güncelleyerek haftaya başlayacaklarına mesajlarını okuyarak başladıkları için bu sorunları yaşıyorlar. Merkezi mesaj dağıtımı yapan şirketlerdeki sorun ise biraz daha farklı; onlar da haftasonunda gelen mesajları yeni virüsü tanımadan dağıtıma alıyorlar. Haftabaşı işe gelen personelde bu virüslerden nasibini alıyor.

Her zaman söylediğimiz önerileri dikkate alın. Antivirüs yazılımlarınızı sürekli güncelleyin.


KONU: TÜRKÇE KARAKTER KULLANIMI

İnternet haberleşme listelerindeki mesajlarda Türkçe karakter kullanımı karmaşasından artık iyice rahatsız olmaya başladım. Bu kadar özensiz davranılmasını aklım almıyor. Doğrudan çöpe gidiyor bu tür mesajlar ve biliyorum ki çok kıymetli fikirler içerenler var. Bir karakter seti karmaşası yüzünden okunması ve yararlanılması gereken mesajlar arada kaynıyor - bu mesajı gönderenden kaynaklandığı gibi liste yöneticisi yazılımdan da kaynaklanabiliyor - . Henüz hiyeroglif okumaya başlamadığım için yardımcı olamıyorum.


KONU: ENFLASYON MUHASEBESİ

Enflasyon muhasebesi kullanımı için izin çıktı da ne işe yarayacak çok merak ediyorum. Enflasyonu tek haneli rakamlara çekmeye çalışırken bunun işletmelere katkısı ne olacak? Yazılım sektörüne büyük katkısı olacağı kesin. Yeni bir uygulama yeni sürümler demek. Yeni sürümler de kullanıcılardaki yazılımların yenilenmesi demek. Güzel bir iş.

Ne yapılmasını biliyoruz da kararları biraz geç alarak, uygulamaya alıyoruz. İş işten geçmiş oluyor.


FİLM: BOWLING FOR COLUMBINE - BENİM CİCİ SİLAHIM

Amerika Birleşik Devletlerindeki politikaları eleştiren müthiş bir film. Düzeni, bu düzenden faydalananları, dünyaya olan etkilerini, halkın korku ve yaşam biçimini anlatan seyredilmesi gereken bir film.

Michael Moore'un yazıp yönettiği "Bowling for Columbine - Benim Cici Silahım", bir belgesel ancak bu tarz olduğu için herkesin ilgisini çekmeyecek şekilde filme alınmamış. Tüm sinema izleyicisine hitap ediyor.

Birbirinden nefret eden ve korkan bir toplumun hezeyanlarını aktarıyor.

Film, 2003'de En İyi Belgesel Film Oscar ödülünü aldı. Ayrıca yine pek çok festivalde de ödüllere sahip.

Filmin Türkçe adı orijinalinden biraz farklı çünkü anlamak için ya ABD'deki olayları yakından izliyor olmalısınız ya da filmi izledikten sonra anlayabilirsiniz. Biz de gösterime alanlar farklı bir çeviriyi benimsemişler. Filmin orijinal adı ABD'deki Columbine okulunda iki öğrencinin silahlarla okuyanların üzerine ateş açarak pek çok öğrenciyi öldürme ve yaralamalarındaki olaydan geliyor. Bu iki öğrenci bu olaydan önce bowling oynamaya gitmişler.

Ayrıca bir başka okulda da küçük bir çocuğun yine eline geçirdiği bir silahla küçük bir kızı okulda öldürmesi de konu ediliyor.

Yönetmen bu olayların gerisindeki nedenleri araştırıyor. ABD'nin niçin silahla en çok kişi öldürülen ülkelerden birisi olduğunu sorguluyor. Niçin yurtdışında harekatlarda bulunduğunun cevabını arıyor.

Eğer elinize bir fırsat geçerse muhakkak izleyin. Uzun zaman hafızalarınızda kalacak, dünyada yaşanan pek çok olayın altında yatanları zihninizde yanıtlayacak bir film.


FİLM: THIRTEEN - ONÜÇ

Catherine Hardwicke'in yönettiği "Thirteen - Onüç" Hardwick'in Nikki Reed ile birlikte kaleme aldığı bir film.

Başrollerde Evan Rachel Wood, Nikki Reed, Holly Hunter ve Jeremy Sisto yer alıyor.

Wood'u "Practical Magic", "S1m0ne" filmlerinden hatırlayacaksınız.

Wood'un annesi rolündeki Hunter'ı 1994'de En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı "The Piano" 'dan anımsayabilirsiniz. Hunter ayrıca yine 1994'de "The Firm" ve 1988'de "Broadcast News" 'daki oyunu ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmişti.

Annesi ve babası boşanmış, kardeşi ve annesi ile birlikte yaşayan onüç yaşında bir kızın yaşamı okuldan bir arkadaşının yaşamına girmesi ile birlikte değişir. Uyuşturucu kullanımını denemeden tutun da, kendisinden büyük kişilerle ilişki yaşamasına, hırsızlık yapmasına kadar uygun olmayan bir tarza yönelir. Ancak çok sevdiği arkadaşının kendisine ne kadar büyük bir kötülük yaptığını sonunda anlayabilecektir. Annenin sevgisi ne olursa olsun kızına sahip çıkma ile kazanacaktır.

Arkadaş çok önemli. Ailelerin filmden çıkaracağı mesaj bu. Ne gelirse çocuğunuzun yaşamına arkadaşlarından ya da çevresinden aldıkları neden oluyor.

İzlenebilecek filmlerden. Öneririm. Filmin konusuna bakara açık saçık bir film beklemeyin.


KİTAP: TAKEDOWN : THE PURSUIT AND CAPTURE OF KEVIN MITNICK, AMERICA'S MOST WANTED COMPUTER OUTLAW-BY THE MAN WHO DID IT - TSUTOMU SHIMOMURA

Kevin Mitnick'in yakalanmasında öncü olan Tsutomu Shimomura'nın gazeteci John Markoff'un yardımı ile kaleme aldığı bir kitap "Takedown : The Pursuit and Capture of Kevin Mitnick, America's Most Wanted Computer Outlaw-By the Man Who Did It"

Kitabın bu izleme ve yakalama aşamalarını bizzat yöneten kişi tarafından yazılmış olması ilginç ancak kendi kişisel yaşamının ayrıntılarına o kadar çok girmiş ki, kitabın dörtte üçü neredeyse nerede kayak yapmaya gittikleri, kız arkadaşı ile nasıl buluştukları, nerelerde yemek yedikleri üzerine. Kalan dörtte birinde operasyonun ayrıntılarını öğrenebiliyoruz.

ABD'deki izleme yasalarının nasıl çalıştığını, izin almadan neler yapılamayacağını - kanun adamı dahi olsanız - telefon dinleme, mekan aramanın kanuni prosedürlerini anlıyorsunuz.

Shimomura bir iki ilginç tespit yapıyor kitapta;

- Mitnick ile başlayan süreç sonucunda İnternet'te güvenlik gündeme geldi ve şirketler, kullanıcılar güvenlik için inanılmaz paralar ve kaynaklar harcamaya başladılar. Bu Mitnick'in verdiği zararlardan birisi.

- Evinizin kapı ve penceresini açık bırakmanız birilerinin evinize girmesine izin verdiğinizi göstermez.

Kitap İngilizce. Maalesef herkesin anlayabileceği bir dil değil. Ayrıca baskısı yok, ikinci el bulmanız gerekiyor. Ben uzun aramalar sonucu Sayın Yaman Akdeniz'in İngiltere'deki bir ikinci el satıştan alması ile edinebildim. Kendisine teşekkür ederim.

Eğer bu konuda bir kitap okuyacaksınız, bu kitabın yerine 4.10.2001'de tanıtımını yaptığım Jonathan Littman'ın yazdığı "The Fugitive Game / Online with Kevin Mitnick / The Inside Story of The Great Cyberchase" kitabını öneririm. Ancak hacker dünyası ile ilgil kitapların tamamı ilgimi çekiyor diyorsanız bu kitapta arşivinizde yer alması gerekenlerden.


SÖZ: TOLSTOY

"Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir". - Tolstoy


SÖZ: HERBERT V. PROCHNOW

"Rakamlar yalan söylemez, ancak insanlar onlardan bir çok yalan üretir". - Herbert V. Prochnow


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
152. Sayı önceki yazı 152. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye