| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 06.10.2004 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 158

İçindekiler;

  • Konu: Neler Var Neler, Duyurular, Bilgiler, Anketler, Teşekkürler
  • Kitap: Ninni Kabus Ninni - Sedef Özkan
  • Söz: Çin Atasözü
  • Söz: Edward de Bono

KONU: NELER VAR NELER, DUYURULAR, BİLGİLER, ANKETLER, TEŞEKKÜRLER

Haziran 2004'den Ekim 2004'e 4 aydır netyorum güncellenmiyordu. Ancak yaşıyordu. Bu zaman zarfında önümüzdeki dönemde neler yapacağımızı planladık. Basılı dergi projemiz boyutları küçük de olsa hayata geçecek - Aralık 2004'ün ilk haftası ilk sayıyı dağıtacağız -

Bütün bunlardan önce hepinizden özür dilememiz gerekiyor. Bu dönemde gelen mesaj ve yazı sayısı çok fazla. Bunları değerlendiremedik ama bu sayıdan itibaren hepsine hızlı hızlı yer vereceğiz.

Bu sayımızdan sonra elimizde yaklaşık olarak belirtirsek, yayınlanmayı bekleyen; 50 civarında yazı, 200 civarında dostluk şiir ve öyküsü, 80 civarında sanat duyurusu, 100 civarında soru ve yanıtı mevcut. Eğer herhangi bir katkı gönderdiyseniz ve Kasım 2004 sonuna kadar yayına alınmamışsa lütfen bize iletin, hemen gerekeni yapalım - tahminimiz elimizdeki bilgileri ve halihazırda gelmeye devam edenleri 6 sayıda tamamen yayınlayabilmek. 10 günde bir yeni sayıyı yayınlayacağız -

Basılı dergi için yazarlarımızdan ricamız, hangi yazınızın girmesini düşünüyorsanız, bana iletin. Dergi ücretsiz dağıtılacak ve yazarlarımıza da yeterli olabilecek sayıda iletilecek.

Sanat sayfalarına bakanlar için bir küçük not, eski tarihli etkinliklerden yenilere doğru gidiyoruz. Bunun için önümüzdeki dört beş sayı geçmiş etkinlikleri görebilirsiniz, şaşırmayın. Ancak amacımız aynı zamanda bir arşiv oluşturmak olduğundan her bilgiye yer vermeye çalışıyoruz.

Geçtiğimiz dönemde sonuçlanan anketlerin durumunu size aktarayım.

1- Netyorum okurları yaş grupları:

16 - 21 39.54%
22 - 29 32.75%
15 ve altı 11.61%
30 - 39 9.86%
40 - 49 4.27%
50 ve üstü 1.97%

2- Hergün Basılı Günlük Bir Gazete Okuyor musunuz?

Evet 74.49%
Hayır 25.51%

3- Marduk'a inanıyor musunuz?

Hayır 59.88%
Evet 40.12%

4- Hiç İşsiz Kaldınız mı?

Evet 50.24%
Okuyorum 19.05%
Hayır 15.48%
İşsizim 10.95%
Çalışmadım 4.29%

5- AB için sene sonunda tarih alabilecek miyiz?

Hayır 65.58%
Evet 34.42%

Gördüğünüz gibi dört aylık süre içerisinde yapılan anketler çıkan sonuçlar enteresan bilgiler içeriyor.

Biraz da ben neler yazacağım ilerleyen sayılarda söz edeyim. Sizlerle paylaşacağım kitap, film, müzik eseri sayısı çok fazla. Yavaş yavaş aktaracağım. Teknoloji konusunda aktarılması gereken çok konu var. Günlük yaşam keza. Ben bir ayda toparlarım. Yazarlarımızın da katkılarını bekliyoruz.

Bilgisayar ile ilgilenenlere bir öneri de bulunmadan geçemeyeceğim, İnternet gezgini olarak Firefox kullanın. Sadece bazı banka işlemleri için diğer gezgini kullanabilirsiniz, onu dışında Firefox ile hemen hemen herşeyi yapmanız olası.


KİTAP: NİNNİ KÂBUS NİNNİ - SEDEF ÖZKAN

""Şiir yaşamın özüyse, öykü de belki fotoğrafı… İnsan ruhunun "an"lık fotoğrafları birleşiyor; bir gülümseme, bir haykırış, bir ev, bir insan, bir aşk, bir yaşam oluveriyor. Her öykü farklı bir fotoğrafın yansıması; evrende bir yakamoz…" diyor yazar Sedef Özkan, Toroslu kitaplığından yayınlanan "Ninni Kâbus Ninni" adlı öykü kitabında.

Kitap Sedef Özkan'ın ilk eseri. Özkan, sanatın diğer alanlarında da faal fotoğraf çekip, resim de yapıyor. Kitaptaki öykülerin arasında kendi görsel ürünlerinden de kullanmış.

Kitapta Özkan'ın akıcı bir dille kaleme aldığı minik öyküler bulunmakta. Aslında denemeler diyebiliriz. Öyküleri okuduğunuzda bir kısmının gerçekten yaşandığını hissetmeniz olası. Yaşanmadıysa da çok güzel canlandırılmışlar. Biraz karamsar duygular içerse de edebiyat dünyasının bu yeni yazarının kitabını edinip, okuyun. Öneririm.

Kitaptan bir alıntı yapalım ve neyle karşılaşacağınıza bakın:

"Yine o şarkıcı kadın geldi aklıma… ve onun başka bir şarkısı işte… ama bu şarkıyı bu evde dinlemediğime eminim… artık gerçekten buraya ait olmadığımı biliyorum… ve ait olduğum başka bir yer olmadığını da biliyorum! Ve bu şarkının bir aşk şarkısı olduğunu da… ve bir aşk şarkısının soysuzlardan bahsettikten sonra yer alamayacağını… ve aslında o aşkın bitmesi gerektiğini ve ama asla, sevdiğimi, o soysuzların içine sokmadığımı… çünkü eğer bana acı vermişse bir zamanlar ve ben şimdi hatırlamıyorsam; şarkılar onu hâlâ getiriyorsa bana… duyguların derin ve şiddetli yaşandığı zamanlardan gelen bir tını… ne diyeyim; bundan sonra bana laf düşmez!"- "Yerini Bulamayan Çay Tabağı"ndan


SÖZ: ÇİN ATASÖZÜ

"Kopan bir ipe, sımsıkı bir düğüm atarsanız, ipin en sağlam yeri artık bu düğümdür. Ama ipe her dokunuşunuzda, canınızı acıtan tek nokta, yine o düğümdür". - Çin Atasözü
 


SÖZ: EDWARD DE BONO

“Yarının bugünden daha iyi olacağı ümidiyle yetinmek yerine, hemen bugün yarın uyandığımızda kendimizi önceki günden biraz daha iyi hissetmemizi sağlayacak bir şeyler yapabiliriz.” - Edward de Bono

Sayın Gülay Şahin'e bu sözü benimle paylaştığı için teşekkür ederim.


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
158. Sayı önceki yazı 158. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye