| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 22.10.2004 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 159

İçindekiler;

  • Konu: Firefox
  • Kitap: Kardelenler - Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları - Ayşe Kulin
  • Film: Fahrenheit 9/11
  • Film: The Bourne Supremacy - Medusa Darbesi
  • Söz: Jean Paul Sartre
  • Söz: Oscar Wilde

KONU: FIREFOX

İnternet ortamında yayın yapanların muhakkak dikkate alması gereken bir yazılım "Firefox". http://www.mozilla.org/ adresinden ücretsiz olarak bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz. spyware yok, adware yok, sizi izleyen hiçbir şey yok. Güvenli olduğu söyleniyor - diğer gezginden -

Yurtiçindeki sitelerin uyum oranı benim gözlemlerime göre yarı yarıya. Sitelerin yarısından fazlası Firefox altında düzgün görüntülenmiyor - maalesef netyorum'da bunların arasında ancak görüntülenemeyen kısım çok önemli değil -

Aslında firefox standartların tamamına uyuyor ancak standartlar dışında son kullanıcıya kolaylık olması açısından büyük şirketler tarafından standartların dışında yapılmış eklentilerde sorun yaşıyor. Bu tür sayfaların görüntülenmesi zor hatta bir kısmında hiçbir şey anlamamanız dahi olası. Ancak firefox'un son sürümünde bunların da bir kısmı sisteme dahil edilmiş. Daha önce görüntülemede sorun yaşanan bazı sayfalar düzgün.

Ben internet gezintilerim esnasında %98 artık Firefox kullanıyorum. Bankacılık işlemlerinde ve çok ufak bir orandaki bazı sitelerde - ki onların da yakın dönemde bunu ekleyeceklerini düşünüyorum - hala diğer gezginden yararlanmaya devam ediyorum.

Peki, nedir bu Firefox'un cazibesi?

Ücretsiz olması, güvenilir ve hızlı olması, küçük bir alan kaplaması - 4,5 MB bir dosya - kullanıcı ara biriminin kolaylığı sayılabilir. Örneğin aynı pencere içinde tab şeklinde çalışabiliyorsunuz. google arama penceresi program kurulduğunda sisteme dahil. Yeni eklentiler ile genişletebiliyorsunuz. Örneğin bazı siteler bilgi vermek için sizden abone olmanızı istiyor. bugmenot isimli uzantı bu işi çözmüş. Bu tür bir siteden bilgi okumak istediğinizde daha önce açılmış kullanıcı adı ve şifreyi genel kullanım için sizin adınıza dolduruyor. Böylece kişisel bilgilerinizi sadece bir haber okumak için vermek zorunda kalmıyorsunuz. Bir diğer kullanışlı eklenti de; rss veren sitelerin bilgilerinin aynı pencere içinde görüntülenebilmesi ve eğer site rss içeriyorsa bu bilginin kullanıcıya verilmesi.

pop-up pencere engellemesi, cookie takibi yazılımda standart. Ayrıca bir diğer güzel özellik de; çeşitli sitelere girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifrelerini takip edebilmesi ancak bunu yaparken bir tane ana kullanıcı adı ve şifreye bağlaması. Böylece firefox'un başına siz yokken oturan bir kişinin daha önce sisteme kaydedilmiş kullanıcı adı ve şifrelerini otomatik doldurarak sitelere girmesi engelleniyor.

İnternet için çok zaman harcıyorsanız kullanmanızı önerebileceğim güzel bir yazılım.


KİTAP: KARDELENLER - ÇAĞDAŞ TÜRKİYE'NİN ÇAĞDAŞ KIZLARI - AYŞE KULİN

Muhakkak okunması gereken kitaplardan Ayşe Kulin'in "Kardelenler : Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları" adlı eseri.

Kitabın arka kapağından alıntıyı aktarayım:

"Onlar, ışıklı bir geleceğe ancak eğitimle ulaşabileceklerini bilen çocuklar! Kendi çevrelerinin de bu bilginin ışığıyla aydınlatacağına inanıyorlar. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığıyla ulaşılan bu kız öğrenciler, Turkcell bursundan, her şeyden önce kendileri istediği için yararlanıyorlar. Turkcell'in desteği, onların okuma azmini güçlendiriyor. Şu anda her biri birer kıvılcım olan bu kızlar, eğitimlerini tamamlayıp birleştiklerinde Türkiye'nin ufkunu aydınlatacak güçlü bir ışığa dönüşecekler.

Yazar Ayşe Kulin, Anadolu'nun uzak köşelerinde yaşayan bu kızların en küçüğünden üniversite öğrencisine kadar bir çoğuyla tek tek görüşerek, zor yaşam koşullarına tanık olarak, onların duygularını, beklenti ve umutlarını sizlere aktarmaya çalıştı. Bu kitap, yazarın izlenimlerinin kısa bir özetidir sadece. Kim bilir, belki bu ilginç yaşamları öğrencilerin kendi kalemlerinden bire bir okumamız da mümkün olur günün birinde."

Yaşam öykülerini, mücadelelerini okuduğunuzda etkilenmemeniz, çevrenizdeki bazı yaşamları sorgulamamanız olası değil. Ne şartlar altında neler umut ederek okumaya çalışıyorlar. Müthiş bir kitap. Emeği geçen herkesi kutlamak gerek. Teşekkürler.


FİLM: FAHRENHEIT 9/11

Michael Moore'un yazıp, yönettiği "Fahrenheit 9/11", ABD'de 11.Eylül sonrasını irdeliyor. Film 2004'de Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Moore, 2003 senesinde de "The Bowling For Columbine - Benim Cici Silahım" filmi ile En İyi Belgesel Film Oscar ödülünü almıştı. - Bu da unutulmaz filmlerdendir -

Fahrenheti 9/11, 2000 senesindeki George W. Bush'un kazandığı ABD başkanlık seçimlerinin Florida bölümündeki sonuçların irdelenmesi ile başlıyor. Ardından 11.Eylül ve sonrasındaki gelişmeleri aktarıyor. Filmi izleyeceklerin keyfini kaçırmamak için daha fazla bilgi aktarmayacağım. Ancak oralarda neler oluyor, ne tür politik, ekonomik düşünceler yönetimde seyirciye gösteriliyor.

İzlenmesi gereken filmlerden. Belgesel olduğunu unutmayın.


FİLM: THE BOURNE SUPREMACY - MEDUSA DARBESİ

Paul Greengrass'ın yönettiği "The Bourne Supremacy - Medusa Darbesi" filmi, Robert Ludlum'un romanından beyazperdeye uyarlanmış. 2002'de izlediğimiz "The Bourne Identity - Geçmişi Olmayan Adam" filminin devamı.

Başrollerinde Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Julia Stiles, Karl Urban, Gabriel Mann ve Joan Allen yer alıyor.

Greengrass, 2002'de "Bloody Sunday - Kanlı Pazar" filmi ile Berlin'de Altın Ayı ödülünü almıştı.

Matt Damon, eski işlerden elini ayağını çekip, dünyanın ücra bir köşesinde sevgilisi ile yaşamını sürdürmektedir. Ancak üzerine yıkılmak üzere planlanan bir soygun ve cinayetin zanlısı olarak aranmaya başlayınca, eski günlerini anımsatacak bir performansta ortaya çıkarak, kendi yöntemi ile sorunu çözmeye karar verir.

Güzel bir aksiyon filmi. Özellikle otomobil takip ve kovalamaca sahnelerinde kameranın ve seslendirmenin kullanımı etkileyici. İzlenebilir filmlerden.


SÖZ: JEAN PAUL SARTRE

"Düşünce özgürlüğünden yoksun olmak düşündüğünü söyleyememek değil hiç düşünememiş olmaktır." - Jean Paul Sartre


SÖZ: OSCAR WILDE

“Bazı kişiler nereye giderlerse etraflarına mutluluk verirler, bazı kişilerse ne zaman giderlerse.” - Oscar Wilde


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
159. Sayı önceki yazı 159. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye