| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 21.03.2005 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 161

İçindekiler;

  • Konu: Linspire 5.0
  • Film: Hitch - Aşk Doktoru
  • Söz: R.H. Hare
  • Söz: En Uzak Mesafe - Can Yücel
     

KONU: LINSPIRE 5.0

2001'in son aylarında mp3.com sitesinin kurucusu Michael Robertson, Lindows ismi ile pazara giren Linux tabanlı bir işletim sistemi ortaya çıkardı. Grafik kullanıcı arabirimi ile, kurulum kolaylığı ile kısa sürede ciddi bir kullanıcı sayısına erişti. Ardından Microsoft kullanılan ismin Windows ile benzerlik içerdiğini ve kullanıcılarda kavram karmaşası oluşturduğu gerekçesi ile değişikliğe gidilmesini talep etti. 2004 yaz aylarında Microsoft, Lindows şirketine 20 Milyon Amerikan Doları ödeyerek Lindows isminin ve kullanılan alan adı dahil tüm resmi işlemlerin kaldırılmasını sağladı. İşletim sisteminin adı Linspire olarak değiştirildi.

Linux'un son kullanıcı ortamında çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz. Bunun çeşitli nedenleri var. Örneğin; kuruluşunun zor olması, kullanacağınız yazılımları yüklemede zorluklar, bazı donanımları tanımada problemler yaşanması vb. Ancak avantajları da var. Ücretsiz bulabileceğiniz dağıtımlarının olması, açık kaynak kodu kullanılması, kullanacağınız pek çok yazılımın yine ücretsiz olması gibi.

Linspire'de bunlar biraz değişik. Öncelikle işletim sistemi lisansı için; İnternet'ten indirirseniz 50 Amerikan Doları, kutulu ve cd'de isterseniz 60 Amerikan Doları ödüyorsunuz. Bu paketin içinde bir son kullanıcının ihtiyaç duyabileceği hemen hemen herşey var. Cd, dvd yazma programından tutun da, kelime işlem'e, internet'te gezinme programından, anlık mesajlaşma yazılımlarına kadar. Grafik kullanıcı ara birimi bilgisayara ve işletim sistemine yabancılık çekmemenizi sağlıyor.

Bunun dışında isterseniz "Click-N-Run" servisine abone olabiliyorsunuz. Yıllık üyelik bedeli 50 Amerikan Doları olan bu servis size Linux dünyasında ücretli ya da ücretsiz yazılımları Linspire'da çalıştırabilmenizi garanti ediyor. İngilizce isminin de söylediği gibi "Tıkla ve Kullan". İhtiyaç duyduğunuz yazılımı buluyorsunuz, ücretli ise ücretini kabul ediyorsunuz, ücretsiz ise sorun yok zaten - benim ihtiyaç duyduğum yazılımların hemen hemen ücretsizdi - bilgisayarınıza indirip, kurmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve işlem tamamlanıyor. Hangi sürüm uygun, bu sürümle uyumlu mu gibi sorularla uğraşmıyorsunuz. Ancak bu servise abone olma zorunluluğunuz yok. Sistem Linux tabanlı olduğu için, Linux ile ilgiliyseniz, kendi temin edeceğiniz yazılımları da kurup, kullanabilirsiniz.

Bu servisin bir diğer avantajı da; kullanıcı için profil takip etmesi. Hangi programları sisteminize kurduğunuzu saklıyor. Böylece sisteminizi sıfırlayarak yeniden kurmanız gerektiğinde ya da yeni bir bilgisayara kuracağınız zaman daha önce kullandığınız programların neler olduğunu anımsamak zorunda kalmıyorsunuz. Yeni sistemi kurup, kullanıcı bilgilerinizi ilettikten sonra önceden kurduğunuz yazılımlar bilgisayarınıza tekrar yükleniyor.

Michael Robertson bu sürüm için 20 Milyon Amerikan Doları harcadıklarını ve bir önceki sürüm ile bunun arasında 1,200 başlıkta iyileştirme yaptıklarını söyleyerek, ekliyor; "Üçbuçuk sene önce 85 kişi ile son kullanıcıya rahat kullanımlı bir Linux sürümü vermek için yola çıkmıştık. Bugün geldiğimiz nokta ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor".

Linspire 5.0 sürümü Linux 2.6.10 kernel kullanıyor. 802.11g kablosuz ağ protokolü desteği var. Torrent içerisinde. VPN destekliyor. Ancak bence en önemli özellik; kuruluş esnasında SATA sabitdisklerin de desteklenmeye başlaması olmuş. Son derece akıcı, sorunsuz bir şekilde - ki benim kullandığım sistemde epeyce bir cihaz var - bilgisayara kurabiliyorsunuz. Herşeyi kendisi tanıyor. Çok basit bir örnek vereyim; bilgisayarınızdaki televizyon kartını anlıyor ve içerisinde gelen programla televizyon kanallarını izlemeye hemen başlayabiliyorsunuz.

Eğer Linux dünyasını merak ediyorsanız, alternatif işletim sistemi arıyorsanız, para da verebiliyorsanız, hem masaüstü hem de taşınabilir bilgisayarda rahat kullanabileceğiniz bir işletim sistemi. Öneririm. Pazarda bu kadar ücretsiz dağıtılan Linux türevi varken niçin Linspire derseniz, karşınızda ticari bir muhatap var.

Daha fazla bilgi için İnternet adresi; http://www.linspire.com

Bir son not: 498.- Amerikan Doları'na ABD'de WallMart'ta Linspire kurulu notebook alabiliyorsunuz.


FİLM: HITCH - AŞK DOKTORU

Andy Tennant'ın yönettiği, Kevin Bisch'in yazdığı "Hitch - Aşk Doktoru" filmi, eğlendirici, rahat vakit geçirici bir film. Başrollerde; Will Smith, Eva Mendes, Kevin James ve Amber Valletta yer alıyor.

Film, kız arkadaş ya da sevgili bulmakta zorlanan erkeklere danışmanlık yapan kişinin öyküsü. Ancak işin içine kendi aşkı da girince, konu gelişiyor.

Yanlış anlamalar, sakarlıklar izleyicinin gülmesini ve eğlenmesini sağlıyor. İzlenebilecek filmlerden. Bu arada televizyon ekranlarından aşina olduğumuz Kevin James'in performansını da çok iyi.


SÖZ: R.H. HARE

"Şunu diyebilmeliyim: Eğer bunu başkasına yapmalıysam, tamamıyla benzer bir durumda başkası da bunu bana yapmalıdır'' ve yine kendime sormalıyım ''Benzer bir durumda başkasının da bana aynı şeyi yapmasını beklemeye hazır mıyım? O şeyin kendisine yapılacağı kişinin ben olacağını bildiğimde de, yine onun yapılmasını seçecek miyim?' - R.H. Hare


SÖZ: EN UZAK MESAFE - CAN YÜCEL

En uzak mesafe:
Ne Afrika'dır,
Ne Çin,
Ne Hindistan,
Ne seyyareler,
Ne de yıldızlar geceleri ışıldayan...
En uzak mesafe:
İki kafa arasındaki mesafedir,
Birbirini anlamayan...

Can Yücel


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
161. Sayı önceki yazı 161. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye