| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 06.04.2005 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 162

İçindekiler;

  • Konu: Haksızlık Olmuyor mu?
  • Konu: Anket Sonucu 2005 Zamları
  • Film: Shall We Dance? - Aşka Davet
  • Film: Meet The Fockers - Zor Baba ve Dünür
  • Film: Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous - Güzel Detektif 2: Silahlı ve Cazibeli
  • Söz: Jeroma Wiesner
  • Söz: Montaigne
     

KONU: HAKSIZLIK OLMUYOR MU?

"Türkçe işletim sistemi çıktı", "Tübitak'ın geliştirdiği Pardus kullanımda, gözümüz aydın" şeklinde haber ve mesajlara fazlaca raslayınca google'de "Türkçe Linux" kelimeleri ile bir arama yapayım dedim - aslında ne bulacağımı biliyorum da nereden buldun demeyin diye böyle yazıyorum -. Bulduklarım bildiklerim ile örtüşüyor.

Gelecek Linux, Turkix isimleri Linux ile uğraşanlara aşina. İkisi de uzunca bir süredir pazarda kullanıcılarla buluşmuş durumda. Turkix, canlı Linux denilen tarzda. Bunun anlamı cd'den çalışıyor. Linux ile tanışmak isteyenler için canlı Linux güzel bir ortam. Gelecek Linux ise Mandrake çekirdeğinin üzerine oturmuş, bilgisayarınıza kurduktan sonra çalıştırabileceğiniz bir sürüm.

Ben Knoppix, Linspire, Suse ve Mepis ile ilgilenme fırsatı buldum. Bir sorun çıkarmadılar. Birden fazla farklı konfigürasyonlardaki bilgisayara kurup, başarı ile çalıştırabildim.

Aslında herkes kendi Linux sürümünü kendisi yapabiliyor. Bunun için gerekli tüm araçlar İnternet'de mevcut. Ancak işin içine destek, yeni cihazların tanıtımı, hataların giderilmesi, yeni yazılım ve güvenlik sistemlerinin eklenmesi derseniz, kendi başına bir iş haline geliyor. Onun için de yukarıda söz ettiğim tüm Linux türevleri hatırı sayılır bir iş yapıyorlar.

Son kullanıcının özellikle yeni model taşınabilir bilgisayar kullanıyorsa, cihazdaki tüm ekipmanı sağlıklı kullanabileceği bir Linux türevini hemen alıp, kullanması pek kolay değil. Ancak yapacağı araştırmalarla bir yerlere gelebiliyor. Bir süre sonra da yeni sürümlerle standart olarak ekleniyor. Grafik kullanıcı ara birimi ile çalıştığınızda günlük işlerinizi aksatmadan yapabiliyorsunuz.

Herkesin emeğine saygı duyuyor, çalışmalarını alkışlıyorum ancak başlıktaki cümleye katılır mısınız?

Bir son not: Anka Information'dan Sayın Kemal Gençay ile yaptığım bir konuşmada daha önce dikkatimi çekmeyen bir konuyu söylemişti. Linux - hangisi olursa olsun - kullanırken caps lock tuşuna basılı durumda i harfi yani İ yazmayı dener misiniz?


KONU: ANKET SONUCU 2005 ZAMLARI

2005 Mart ayı başından sonuna kadar geçen sürede yaptığımız "2005'de maaşınıza yapılan zam" anketine yüksek bir katılım gerçekleşti. Sonuçlar aşağıda;

1. Yapılmadı         45.64%
2. %6 - %10         18.38%
3. %5 'den az       16.04%
4. %21 'den çok    13.86%
5. %11 - %20         6.07%

netyorum okurlarından çalışanların yaklaşık %50'si 2005 senesi için maaşlarında artış görmemiş. Onun dışındaki değerlendirmeleri size bırakıyorum.


FİLM: SHALL WE DANCE? - AŞKA DAVET

Uzunca bir süre sinema ile ilgili yazılar yazmayınca geçen arada izlenen ancak yazılamayan filmler birikti. Bu yüzden şu anda gösterimde olmayan filmlerden de sizlere bilgi vereceğim.

Peter Chelsom'un yönettiği "Shall We Dance? - Aşka Davet" filminin başrollerinde Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon, Stanley Tucci, Lisa Ann Walter ve Anita Gillette yer alıyor. Film Masayuki Suo tiyatro eserinden Audrey Wells tarafından beyazperdeye uyarlanmış.

Gere orta yaşlı bir avukattır. İş ile ev arasında monoton bir tempoda çalıştığını ve eşi ile arasında kopukluklar olduğunu düşünmektedir. Bir akşam eve dönerken gördüğü Dans Okulu penceresindeki Lopez'den etkilenerek, dans kurslarına katılmaya başlar. Lopez'in de yaşamı zorluklarla geçmiştir. İkisi arasında duygusal bir yakınlaşma başlasa da esas paylaştıkları dansın büyüleyici atmosferidir. Gere'in eşi bu arada kızı ile birlikte neler olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

Keyifli, tempolu, güzel dans sahneleri ile süslenmiş bu filmi bulursanız kaçırmayın, izleyin. Oyuncuların performansları iyi.


FİLM: MEET THE FOCKERS - ZOR BABA VE DÜNÜR

2000 senesinde "Meet The Parents" filmi ile başlayan seri, "Meet The Fockers - Zor Baba ve Dünür" ile devam ediyor.

Robert DeNiro, Ben Stiller, Teri Polo, Blythe Danner, Barbra Streisand ve Dustin Hoffman'ın başrollerinde yer aldığı film, Jay Roach tarafından yönetilmiş.

Erkek hastabakıcı olan Stiller'in sakarlıkları dillere destan. Bunu dört sene önce bizlere göstermişti. Bu filmde çiftin ailelerinin birbirleri ile tanışmalarına ve Stiller'in ebeveynlerinin doğal olmaktan gelen garipliklerine şahit oluyoruz. Stiller'in sakarlıkları, müstakbel kayınpederinin herşeye şüphe ile yaklaşması, anne ve babasının yaşam tarzı karşılaşınca ortaya çıkan film yüksek tempolu, kahkaha dolu oluyor.

Konu o kadar hızlı gelişiyor, espriler o kadar üst üste yapılıyor ki, filmin her anı dolu. Eğlenmek, doya doya gülmek istiyorsanız, kaçırmayın, izleyin. Ancak filmde bir miktar İngilizce kelimelerle gelişen espriler var, onları yakalamak için zorlanabilirsiniz ya da eğer İngilizce sorununuz varsa etrafınızdaki bazı kişilerin katıla katıla niye güldüklerini anlayamayabilirsiniz.


FİLM: MISS CONGENIALITY 2: ARMED AND FABULOUS -
GÜZEL DETEKTİF 2: SİLAHLI VE CAZİBELİ

2005 senesi dört sene önce çevrilen filmlerin devamlarının yapıldığı bir sene galiba. "Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous - Güzel Detektif 2: Silahlı ve Cazibeli" 'de 2000'deki "Miss Congeniality" 'ın devamı.

Başrolde tabii ki Sandra Bullock ve Regina King, Enrique Murciano,  William Shatner, Heathe Burns yer alıyor.

Sandra FBI'deki detekliflik görevinden başarıyla çıkmış ve meşhur olmuştur. Bir detektif olarak katıldığı güzellik yarışması şansını açmıştır. Büro kendisini basın sözcüsü olarak görevlendirir. Bunun için Sandra'ya bakımı ile ilgili kişiler yardımcı olarak atanır. Ayrıca geçimsiz ve sinirli olarak tanınan bir kişide özel koruma olarak görevlendirilir. Sandra'nın güzellik yarışmasından tanıdığı birinci kız kaçırılınca, bu kaçırılma işini çözmek Sandra ve korumasına kalır.

Detektiflik filmi desek değil, macera desek değil, komedi desek değil, tam bir devam filmi. İlk filmin hızı ile prim yapmaya çalışan bir proje. Televizyonlarda gösterime girmesini bekleyin, daha iyi bir program bulamazsanız seyredersiniz.


SÖZ: JEROME WIESNER

"Kullanılmayan maddi kaynaklar muhakkak kaybolmuş sayılmazlar, fakat kullanılmayan insani kaynaklar daima yok olmuş demektir". - Jerome Wiesner

Not: Bu sözü ileten Sayın Gülay Şahin'e teşekkür ederim.


SÖZ: MONTAIGNE

"Talih, insana bütün nimetlerini verse de, onlardan tad alabilecek bir ruh gerekir. Bizi mutlu eden, bir şeyin sahibi olmak değil, tadına varmaktır". - Montaigne


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
162. Sayı önceki yazı 162. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye