| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 06.05.2005 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 163

İçindekiler;

  • Konu: Pazarda Düzenleme
  • Konu: Yeni Cep Cihazları
  • Konu: Yabancılar Geliyor
  • Konu: Anket Sonucu Yabancı Dil
  • Film: Hostage - Rehine
  • Film: The Interpreter - Çevirmen
  • Söz: Robert Bloch
  • Söz: Maya Atasözü
     

KONU: PAZARDA DÜZENLEME

Öğretmenler için düzenlenen taşınabilir bilgisayar kampanyası ile ilgili pek çok şey söylendi. Cihazların yeteneklerinden tutun da, niçin kdv alındığına, üzerindeki işletim sisteminden, verilen klavye takımına, fiyatının yüksek olduğuna kadar herşey konuşuldu.

Ancak dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, bu kampanyadan sonra pazardaki fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşandı. Özellikle taşınabilir bilgisayar fiyatları makul seviyelere indi. Neredeyse eve alacağınız bir lcd monitör'ün biraz üstünde fiyata taşınabilir bilgisayar alınabilecek duruma gelindi. Pazardaki şirketlerin fiyatlarını gözden geçirmelerini sağladı.

Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı kampanyasını başarılı buluyorum. Ayrıca anlaşmadaki bilgisayarların özellikleri ve fiyatlarını verilen garanti süresini de düşünerek değerlendirdiğimde ekonomik görüyorum. Yararlanan sayısın yüksek olacağını düşünüyorum.


KONU: YENİ CEP CİHAZLARI

Sonunda yeni telekomünikasyon cihazlarını pazarda görmeye başladık. Yeni mobil telefonlar yada kişisel sayısal yardımcılardan söz ediyorum.

Kablosuz ağ erişimi, gsm şebekesi kullanımı, edge teknolojisi, kamera, bilgisayar ile senkronizasyonu sağlayan işletim sistemi ve uygulamalar, klavye, bluetooth, kızılötesi gibi özelliklerin tamamını barındıran cihazları artık görebiliyoruz.

Şimdi yapılacak dört iş daha var.

Harici bir monitör, depolama ünitesi, klavye ve fare bağlayabilme. Bunlar gerçekleştiğinde tam anlamıyla cepte taşınabilir bir bilgisayar ve haberleşme cihazına sahip olacağız. Aslında harici depolama ünitesi olarak ağ üzerindeki bir cihaz kullanılabilir. Bu tür bir depolama ünitesine erişmeniz bilgilerinize de erişmeniz anlamına gelecektir. Cihazdakı kablosuz ağ erişimi yardımı ile de dünyanın neresinde olursanız olun, sorun yaşamazsınız. Gittiğiniz yerde temin edeceğiniz bir monitörde ekran sorununuzu çözer. Klavye ve fare'yi de buldunuz mu ofisiniz yanınızda. Hem telefon olarak kullanın, hem bilgisayar. Üstelik kablosuz ağ erişimi ve uygun yazılım ile ekonomik telefon görüşmelerinin de kapısı aralanmış oluyor.


KONU: YABANCILAR GELİYOR

Son günlerde medyadan alınan bilgilere baktığınızda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artmış durumda. Şirket alıyorlar, banka alıyorlar, gayrımenkul alıyorlar, şirket kuruyorlar.

Enflasyon düşüyor. Ekonomik göstergelere bakarak değerlendiren uzmanların bir kısmı olumlu görüşler beyan ediyorlar.

Ancak işsizlik artıyor. Kapanan şirket sayısında artış var. Piyasalarda bir durgunluk lafı gidiyor.

Bu durumda yabancıların söylediği doğru olabilir mi; "Yabancılar Türkiye'ye bizden çok güveniyor". Ya da bizim bilmediğimiz bir şey var. Ne zaman öğreneceğiz bakalım.


KONU: ANKET SONUCU YABANCI DİL

Nisan 2005 ayındaki "Yabancı dil biliyor musunuz?" anketine yüksek bir katılım gerçekleşti.

Sonuçlar aşağıda.

1 tane 43.59%
Bilmiyorum 27.49%
2 tane 15.94%
2'den fazla 12.99%

Buna göre netyorum okurlarının yaklaşık dörtte üçü en az bir yabancı dil biliyor.


FİLM: HOSTAGE - REHİNE

Florent Emilio Siri'nin yönettiği "Hostage - Rehine" güzel bir gerilim ve aksiyon filmi. Film, Robert Crais'in romanından Doug Richardson tarafından beyazperdeye uyarlanmış.

Başrollerde Bruce Willis, Kevin Pollak, Jimmy Bennett, Michelle Horn, Ben Foster, Jonathan Tucker ve Marshall Allman yer alıyor.

Amerika'da zengin ancak yeraltı örgütlerinin muhasebesi ile ilgilenen bir muhasebecinin dağ evinde her türlü güvenlik tesisatı bulunmasına rağmen rehin alınması ile başlayan öykü, kasabadaki polisin işin içine girmesi ile yön değiştiriyor. Yapılacak seçim ne olmalı, kimler, nasıl feda edilmeli, para ile neler yapılabilir konularını gündeme getiriyor.

Sinemada izlenmesi gereken filmlerden. Konu, çekimler, oyucuların performansları gayet güzel. Kaçırmayın.


FİLM: THE INTERPRETER - ÇEVİRMEN

Yönetmenliğini Sydney Pollack'ın yaptığı "The Interpreter - Çevirmen" filminin başrollerinde Nicole Kidman ve Sean Penn yer alıyor.

Film Birleşmiş Milletlerde görevli bir çevirmenin - Kidman - bir devlet adamının salonda yapacağı konuşma esnasında öldürüleceğini duyması ile başlıyor. Bu suikastı önleme görevi alan ekip - Penn - çalışmalara başlar. Ancak araştırmalar esnasında pek çok sürpriz ile karşılaşırlar.

İlginç bir macera, ajan filmi. Siyasi çekişmeler, ailelerin parçalanması, halka yapılan eziyet gibi kavramları işliyor. İzlenebilir.


SÖZ: ROBERT BLOCH

""İşler ters gittiğinde gülümseyebilen kişi, bir başkasını suçlayabileceğini bilen kişidir". - Robert Bloch


SÖZ: MAYA ATASÖZÜ

"Dünyanın geleceği bir bebeğin içinde yatar. Anne bebeği kendisine yakın tıtmalıdır ki, bebek kendi iç dünyasını bilebilsin. Babası ise onu o kadar yüksek tepelere çıkarmalıdır ki, bebek dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlayabilsin". - Maya Atasözü


Niçin görüşlerinizi iletmiyorsunuz? E-posta adresim aşağıda. Katkılarınızla daha iyi olacağını garanti edebilirim.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
e-posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
163. Sayı önceki yazı 163. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye