| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

24.11.2005 Ebru Altın - netyorum.com / Sayı: 164

Başlı Başına Bir Kahkaha
ZOR BABA VE DÜNÜR

2000 yılında hepimiz "Meet The Parents" nam-ı değer Türkçe adıyla "Zor Baba"ya gülmüştük. Şen şakrak kahkalarımız bu sefer serinin devam niteliğinde olan zor baba ve dünürle devam ediyor. Üstelik bu sefer ilk filmdeki ekibe ilave olarak Dustin Hoffman ve yıllar sonra sinemaya dönen Barbra Streisand da katılmış ki birbirinden yetenekli oyuncuların bir araya gelmesiyle kelimenin tam anlamıyla dört dörtlük bir film ortaya çıkmış. Bu eşsiz filmi kısaca hatırlayacak olursak eğer olaylar silsilesi şu şekilde gelişmiştir.

Bundan dört sene önce Focker ailesinin fertlerinden biri olan Gay Focker’la (Ben Stiller) tanışmıştık. Bir hastanede erkek hemşire olarak görev yapan Gay, kız arkadaşı Pamela (Teri Tolo) ile evlenmeye karar vermiş ve kız ailesiyle tanışmak için onları ziyarete gitmişti. İyi niyetli ama bir o kadar da sakar ve patavatsız bir genç olan Gay ile Pamela’nın eski CIA ajanı olan babası Jack Bymes’ün (Robert de Niro) yıldızları bir türlü barışmamıştır. Gay önce havaalanında valizlerini kaybetti, sonra kayınpederinin evinin arka bahçesini istemeyerek ateşe verdi, kedisini kaybetti, kısacası ortalığı birbirine kattı.

Ve nihayet çocuklarına Gaylord ismini koyan Focker ailesiyle tanışma vakti geldi de çattı. Zor babanın ardından gelen devam filmi Zor Baba ve Dünür’de hep birlikte erkek tarafıyla tanışmaya gidiyoruz. Yani tanışma zamanı artık anne ve baba Focker’lara gelmiştir. Çiçeği burnunda damat adayının ailesini yakından tanımaya karar veren Jack, Dina ve Pam üçlüsü yanlarına Gay’i ve torunları Jack’i de alarak teknoloji harikası bir otobüsle soluğu Bernie ve Roz Focker’ın evinde alıyorlar. Dina’nın amacı 48 saatlik ziyaret sırasında damat tarafıyla yakınlaşmak, emekli CIA ajanı olan Jack Brynes ise Gay’in anne babası üzerinde araştırma yapmak istiyor.

Fockerların son derece liberal bir aile yapıları vardır. Çocuklarını katı kurallarla yetiştirmemişler deyim yerindeyse serbest bir aile politikası izleyerek çocuklarından sevgiyi ve desteği asla eksik etmemişlerdir. Hatta öyle ki çocuklarının katıldığı yarışmalardan aldıkları sertifikalarını bile evlerinin en nadide köşelerine koymuşlardır. Gay Focker, Brynes’lere annesinin bir doktor, babasının ise bir avukat olduğunu söylüyor. Ama Roz Focker bir seks terapisti baba Focker ise evde yemek pişirmekten büyük bir haz alan eski bir avukattır.

Gay, iki ailenin birbiriyle anlaşması için elinden geleni yaptıkça işler iyicene içinden çıkılmaz bir hal alır. Öyle ki Jack Brynes Focker ailesini çözümleyebilmek için ajanlık günlerinden kalma yöntemler kullanmaya başlayınca ister istemez Gay ve Pam’in evliliği de tehlikeye sokuyor. Gelecekteki eşinin ailesiyle tanışmanın sıkıntısını hangimiz yaşamıyor ki? "Zor Baba" ile "Zor Baba ve Dünür" de aynen bu olgu üzerinde odaklanıldığını görüyoruz.

Eğer ki hafta sonunda şöyle sevdiklerinizle birlikte eğlenceli dakikalar yaşamak niyetindeyseniz bu filmi hepinize öneririm. Birbirinden özel oyuncu kadrosuyla görülmeye değer bir film. İzlediğinize asla pişman olmayacak ve yüzünüzdeki o tatlı tebessüm ifadesiyle iyi ki gitmişim diyeceğinize adım gibi eminim.

Hepinize bol sinema keyifleri…

Ebru Altın


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
164. Sayı önceki yazı 164. Sayı sonraki yazı
  Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye