| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

06.12.2005 Ebru Altın - netyorum.com / Sayı: 165

İSTANBUL AŞKI

1850 - 1923 yılları arasında yaşamış olan ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin veya Sait Faik Abasıyanık'ın gözünden İstanbul'u merak ettiniz mi hiç? 7 tepeye hükmeden bu eşsiz güzellikteki şehir, kimbilir belkide kimlerin canını yakmıştır değil mi? Ama bakmayın siz onun öyle heybetli durduğuna ne olur.... İlk etapta büyüklüğü nedeniyle buraların yabancısı olan kişileri korkutmayı başarsada sonradan insanların kalbinde emin olun ki taht kurmayı başaracak nitelikte yaramaz bir çocuğun mağrurluğu vardır bu koca şehirde.

Ahmet Özcan Ünlü'nün çok ses getiren İstanbul Aşkı isimli bu eseri; okullarda öğrendiğimiz bilgilere ilave olarak hepimize yol gösterici bir hazine olma özelliğini taşıyan kitaplardan birisi. Kitapta ayrıca, Türk şiirinde Fatih Sultan Mehmed ve İstanbul'un fethini kaleme alan önemli şairlerin mısralarınada yer verilmiş. Ahmet Özcan Ünlü'nün kaleme aldığı bu kitap, parıltı yayınları tarafından okurlara ulaştırılıyor. Kitap kısaca;

" Fatih Sultan Mehmed Han'ı iyi anlayabilmek için onun ruh dünyasını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Cesareti, kahramanlığı, sanat adamlığı, şairliği, hoşgörüsü, babalığı, kararlığı vb. özellikleriyle her dönemin devlet adamlarına, bilim adamlarına ve dahi sıradan insanlarına adam gibi duruşuyla önemli işaretler sunuyor.

Bir çağ kapayıp, yeni bir çağ açan, şiir yazan, ordusunun önünde savaşa koşan bu farklı padişahı değişik yönleriyle anlatabilme kaygısı taşıyan bu kitap, hepinize yol gösterici bir hazine olma özelliği taşıyor.

Fatih Sultan Mehmed'i, İstanbul'un fethine götüren sebepler, o dönemin Bizans'ı, milletin içinde bulunduğu durum, diğer Türk beyliklerinin Osmanlı'ya bakışı, fetih hazırlığı, kronolojik bir tasnifle İstanbul'un ele geçirilmesi ve sonrasındaki siyasi gelişmeler, padişahın ilim aşkı, alimlere verdiği değer bugüne kadar bildiklerimizi yeniden hatırlatırken, bu büyük zaferi, üzerinden beş asırdan fazla bir zaman geçmiş olsa da dikkatimize sunuyor.

Kitapta ayrıca, Türk şiirinde Fatih Sultan Mehmed Han ve İstanbul'un fethini kaleme alan önemli şairlerin mısralarından bir güldesteye yer veriliyor. Diğer bölümlerde ise İstanbul'la ilgili söylenmiş sözler, kaleme alınmış yazılardan bir demet bulunuyor."

Eğer ki sizde en az benim kadar İstanbul aşığı birisiyseniz bu kitap tam size göre... Emin olun bir solukta okuyacaksınız ve bu güzel kente bir kez daha hayran dolu gözlerle bakacaksınız...

Ebru Altın


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
165. Sayı önceki yazı 165. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye