| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

22.12.2005 Rey'an Yüksel - netyorum.com / Sayı: 166

TESTERE (SAW)

Yönetmen: James Wan
Senaryo: J. Wan, Leigh Whannel
Görüntü: David Armstrong
Müzik: Charlie Clouser
Oyuncular: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover, Ken Leung, Monica
Potter, Michael Emerson
Lions Gate Films yapımı.


Biri orta yaşlı, diğeri daha genç iki adam pislik içinde kocaman bir banyonun içinde ve ayaklarından zincirle borulara bağlı biçimde uyanırlar. İkisi de buraya nasıl geldiklerini bilemez. Banyonun ortasında ve ikisinin de ulaşamayacağı bir noktada kan gölü içinde yatan bir elinde silah diğer elinde bir teyp olan bir ceset vardır. Orta yaşlı adamın –ki daha sonra cerrah olduğunu öğrendiğimiz Lawrence Gordon- 8 saat içinde karşısındaki genci –fotoğrafçı olduğunu sonradan öğrendiğimiz Adam- öldürmezse karısı ve kızını öldüreceğini ceplerinde buldukları kasetten öğrenirler. Sonrasında da aldıkları ipuçları sayesinde farklı notlar almaya devam ederler. Bir psikopat seri katille karşı karşıyadırlar.

Filmi geç izledim evde olduğu halde uzun zamandır seyretmedim çok kanlı diye ancak sonradan öylesine çok methediş duyunca, okuyunca film hakkında, “hadi bu akşam da kanlı film akşamımız olsun”dedim. Aslında sanırım filmler hakkında bir şey okumadan seyretme alışkanlığımı devam ettirmem gerekecekmiş bunu öğrendim. Bir kere film gerçek anlamda bir hayal kırıklığı oldu benim için. Filmin sonunda kafamda onlarca soruyla kalakaldım ama kalakalış hiç de herkesin söylediği gibi sonunun inanılmaz, hiç tahmin edilmeyecek bir son olmasından değildi; bence baştan iyi giden bir senaryonun sırf yönetmenin 6.His, Olağan Şüpheliler, Kuzuların Sessizliği ve Yedi gibi filmeleri çok beğenmesi ve onlar tarzında bir film yapma isteğinden kaynaklı kötü bir kolaj çalışması olmuş diyebilirim film için. Gerçek olmayacak kadar havada kalan bir finali var korku filmlerinin de bir mantığı olmalı, yani sırf devam filmi çekmek uğruna bir sürü şeyin havada asılı kalmasına ve seyirciyiyi zekası düşük düşünmeye hiç de gerek yok, aslında gerçek anlamda iyi işlenseydi film belki bir klasik bile olabilirdi ama ne yazık ki buna çok uzak. Filmde oyunculuk anlamında da bir çizgi görmedim ben, en çok Dany Glover’in kötü oyunculuğu etkiledi beni. Sırf bir iki kanlı sahnesi için belki de seri katilin cinayetleri işlemsi için takındığı felsefik ve ulvi görüş adına izlenip sonunda da gülünebilir.

İyi seyirler.

Rey'an Yüksel
e-posta: reyan@softhome.ne


netyorum.com: (Bu metnin elektronik, basılı veya görsel yayın organlarında tamamen veya kısmen yayınlanması yazarının yazılı iznine tabidir. Aksine davranılmaması önemle rica olunur. Alıntı yapılmadan bu sayfaya link verilmesi için herhangi bir izin gerekmemektedir.)


Yorum Ekle Yorumları Listele
166. Sayı önceki yazı 166. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı  
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye