| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 06.01.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 2

MAHİR'E LAF YOK

Mahir aşağı, Mahir yukarı. İlginç bulup beğenenler kadar, tamamen balon bularak beğenmeyenler de mevcut. Beğenseniz de, beğenmeseniz de, bu gerçeği kabul ederek yaşamınızı sürdürmek zorundasınız.

Herşey 22/10/1999 tarihinde şirketimizdeki bir arkadaştan aldığım elektronik posta mesajı ile başladı. Gelen mesajda kısaca;

"Kaçırdığınız Mahir http//members.xoom.com/_XOOM/primall/mahir/index.html adresinde"

şeklinde bir ibare vardı. Bu tür mesajlar çok sık geldiği için hemen adrese gidip bakmadım. Aradan bir iki gün geçtiğinde bir mesaj daha ulaşınca gidip baktım ve Mahir'le o zaman tanıştım. Mahir, Dünya'nın internet ortamında doğarak meşhur olan ilk küresel siber-superstar'ı.

Tüketim ekonomisinin çarklarının bizden ve Avrupa'dan çok daha hızlı işlediği Amerika'da bazı şirketler olayın büyüyeceğini hemen gördüler. Şimdi geriye dönüp baktığımda o dönemde Mahir'in tanıtımı ile ilgili hakları Türkiye'den bazı şirketlerin alabileceğini düşünüyorum. Ancak biz olaya Amerikalilar kadar ticari yaklaşmadık. Bazı gruplar, Mahir'i internet ortamında yolunu şaşırmış, Türk internet kullanıcılarını ve medyayı suistimal etmek isteyen bir kişi olarak gördü. Zaman maalesef ticari sistemin haklı olduğunu gösterdi. Bu tür konularda ilk olmak çok önemli. Buna benzer sayfalar bundan önce de vardı, bundan sonra da var olmaya devam edecekler. Piyango Mahir'e vurdu. Bunun nedenlerini irdelemek gerekiyor.

Amerikan "e.tour.com" şirketi Mahir için Amerika'da iki haftalık bir tur düzenledi. Söylenenlere bakılırsa bu tur geçen senenin Amerika'daki başkanlık seçimleri kampanyasından daha fazla ilgi topladı. Mahir'le Türkiye'ye gelecek şanslı bir kişi için çekiliş yapıldı.

Mahir, Amerika'da "Roseanne Show" 'a konuşmacı olarak davet edildi. Ayrıca, "New York Times", "Los Angeles Times", "Boston Globe", "Wired Magazine", "Forbes" ve başka dergilerde röportajları yayınlandı.

Mahir ilk "Sanal Ortam Yıldız" 'ı ve şöhretini internet'e borçlu. Bunu unutmayalım. Mahir'in deyimiyle; "I kiss you"

* * * * *

İlk filmimiz “Blue Streak - Şaşkın Dedektif”. Martin Lawrence'in başrolde oynadığı filmin yönetmeni, Les Mayfield. Almanya doğumlu Lawrence'ı Eddie Murphy ile başrolleri paylaştığı ve çok kısa bir süre önce sinemalarda izlediğimiz "Life - Müebbet Kuşları" filminden anımsayabilirsiniz.

Bir hırsız çaldığı elması geri alabilmek için polis olmak zorunda kalırsa başına neler gelebilir? Bir cümle ile filmin konusunu aktardık. Bundan sonra hareketli, neşeli dakikalar sizi bekliyor. Hoşça vakit geçirmek için gidilebilecek bir film.

Lawrence çok iyi bir performans sergiliyor. Önümüzdeki dönem çevireceği filmleri sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Sırada bir Türk filmi var. Bizimkiler dizisini hemen hemen hepimiz anımsarız. "Duruşma" filmini seyrederken oyuncuların tamamına yakını aynı diziden geldikleri için aldığınız zevk bir miktar azalabilir. Yalçın Yelence'nin yönettiği filmin senaryosu Umur Bugay yazmış. Zafer Algöz, Güven Kıraç, Meltem Cumbul, Güzin Çorağan ve Rutkay Aziz başrollerde. Müzikler Melih Kibar'dan.

İstanbul'un kenar semtlerinden birinde yaşamakta olan Nazan, aynı mahalledeki çocukluk arkadaşları olan ve aralarında çekişen Cavit'le önce ve Selami ile daha sonra evlenir. İki tane kocası olmasına rağmen bakire kalan Nazan'ın kocalarından boşanması esnasında evliliklerinin perde arkasının mahkemede ortaya çıkması ve bu konuyu Nazan'la birlikte kullanarak medyanın gücü ile para kazanma planları yapan avukat Rafet'in düşüncesi gözler önüne seriliyor. Günümüzde yaşananları mizahi bir dille aktaran film, ilgiyle ve eğlenerek izleniyor.

* * * * *

"Tarih, geçen zamanların şahididir. Onun gerçeklerini aydınlatır, anıları meydana çıkarır, günlük yaşamımıza yol gösterir ve eski zamanlardan bilinmeyen olayları anlatır". Roma'lı devlet adamı ve filozof Cicero (M.Ö. 106-43).

Tarih konusunda eksiklerimizi gidererek, yaygın olarak öğrenilmesini desteklemeliyiz.

M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
2. Sayı önceki yazı 2. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye