| Önsöz | Arama | Üyelik | Sohbet | Alış-Veriş | www.netyorum.com   
Ajanda
Seçtiklerimiz
Arşiv
Yazarlar
Yorumlar

Bölümler

Köşe Yazıları
Teknoloji
Sanat
Soru & Cevap
Dostluk & Sevgi
Eğlence
Geçmiş Zaman Olur ki

Konular

Sinema
Müzik
Kitap
Sözler
Oyunlar
Ürünler
Mekan
 
 
Reklam Fiyatları

İzleyici Mesajları

Elektronik posta :
bilgi@netyorum.com

 
 
Bu sayfayı arkadaşınıza göndermek için tıklayın.

 
 
Açılış sayfası yapmak için tıklayın.

Sık kullanılanlar listesine eklemek için tıklayın.

 

Eski Sayıları

"Yansımalar" 11.05.2000 Sinan Oymacı - netyorum.com / Sayı: 20

İçindekiler;

  • Bilgi İşlem Departmanlarını Nasıl Mutlu Edersiniz?
  • Aşk Virüsü Komplo Teorileri
  • Film: Any Given Sunday yorumu
  • Müzik: Alex Fox - Guitar On Fire CD yorumu
  • Söz: Polybius

BİLGİ İŞLEM DEPARTMANLARINI
NASIL MUTLU EDERSİNİZ?

Size 15 başlık altında bilgisayar kullanıcılarının Bilgi İşlem Departmanlarında Çalışanları Nasıl Mutlu Edebileceklerini aktarmaya çalışacağım. Bunu yaparken Bilgi İşlem Departmanı çalışanı ağzından maddeler sıralanacak.

1. Bizi bilgisayarınızı başka bir yere taşıtmak için çağırdığınızda, cihazı yarısına kadar kartpostallar, bebek, çocuk veya manzara fotoğrafları, doldurulmuş maket oyuncaklar, kurutulmuş çiçekler altında bırakın. Bizim kendimize ait bir yaşamımız yok, tek görevimiz bunların arasından sistemi bularak sizi memnun etmek.

2. Hiçbir şeyi hiçbir zaman not almayın. Oluşan hata mesajlarını tekrar oluşturmaya çalışarak ne olduğunu anlamak bizim işimizdir.

3. Eğer bilgi işlem departmanından çağırdığınız bir kişi hemen yanınıza geleceğini söylediyse, yerinizi kahve veya çay almak için terk edin. Bu sayede teknisyene bilgisayarınızın şifresi gerekli olduğunda orada bulunmazsınız. Yüzlerce bilgisayarın ekran koruma modundan çıkış şifresini hatırlamak bizim için çocuk oyuncağıdır.

4. Yardım masasını aradığınızda ne istediğinizi belirtin, yapmak istediğinizi nasıl yapamadığınızı belirtmeyin. Eğer mesaj alamıyorsanız, bilgisayarınızı açmadığınız için bunun oluştuğunu siz bilmek zorunda değilsiniz.

5. Bilgi işlem size yüksek öncelikli bir elektronik posta gönderdiyse okumadan hemen silin. Onlar sadece test amaçlı elektronik posta gönderirler.

6. Bilgi işlem elemanı masasında yemek yiyiyorsa, doğrudan yanına gidin ve tüm içinizi boşaltın, söylemek istediklerinizi söyleyin. Biz size hizmet etmek için buradayız.

7. Acil bir mesajın tamamını büyük harflerle yazarak gönderin. Bu sayede mesaj sunucusu hemen o mesajı alıp, bekletmeden, öncelikli olarak ilgili yerlere dağıtacaktır.

8. Fotokopi makinesi çalışmadığında bilgi işlem destek grubunu arayın. Sonuçta o da elektronik bir cihaz.

9. Evdeki bilgisayarınızda bir sorun olduğunda şirkete getirin ve bilgi işlemdeki kişilerin masasına kime ait ve sorunun ne olduğuna dair bir not bırakmadan cihazı bırakın. Biz bulmaca çözmeye bayılırız.

10. Bilgi işlemden kişiler size bilgisayar monitörlerinin içinde kartuş olmadığını söylediklerinde itiraz edin ve onlara yanıldıklarını ispat etmeye çalışın. Biz anlamsız şekilde bilgisiz karşılıklı tartışmayı severiz.

11. Telefonla konuştuğunuz bilgi işlem elemanı hemen yanınıza geleceğini söylediğinde ona; "Hemenden, kaç hafta anlamalıyım?" diye sorunuz. Bizi bu şekilde motive etmeniz çok olumlu bir yaklaşım.

12.Eğer yazıcıya gönderdiğiniz bir doküman çıktısını alamıyorsanız, aynı dokümanı yirmi defa daha yazıcıya gönderin. Böylece yazıcıdaki boşlukları doldurup, yazının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

13. Eğer hala yazıcıdan çıktı alamıyorsanız, aynı yazıyı firmadaki değişik tüm yazıcılara gönderin. Muhakkak bir tanesi çalışacaktır.

14. Hiçbir şekilde teknik terimleri öğrenmeyin. Siz, "Bu şey birden durdu" dediğinizde şey'in ne anlama geldiğini biz muhakkak buluruz.

15. Sistemdeki yardım dosyalarını, kullanıcı kitaplarını okumayın. Onlar sadece teknik adamlar içindir.

Bunları okuduktan sonra uygulamak isteyecekler için şimdiden uyarı. Burada yazılanları uygularsanız karşılaşabileceğiniz reaksiyonlardan ben sorumlu değilim. Zihninizde değerlendirip, ondan sonra uygulamaya almanızı öneririm.


AŞK VİRÜSÜ KOMPLO TEORİLERİ

Wired dergisinin bültenlerinden edindiğim bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde bütün dünyadaki bilgisayar kullanıcıları bir şekilde etkileyen "I-Love-You" virüsü ve bir çığ gibi büyüyen değişik varyasyonları ile ilgili ilginç komplo teorileri ortaya çıkmış durumda.

Buna göre; bu virüsün hangi türde dosyalara zarar verdiğine bakılarak iki organizasyonun isminden söz ediliyor. Dosya isimlerine bakarsak uzantılarına göre "mp3" ve "jpg".

İlk organizasyon, RIAA "Recording Industry Association of America" (Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği). Bu grup mp3 formatına ve özellikle "Napster" yazılımına karşı çok ciddi bir çalışma yürütüyor ve mp3 formatının plak endüstrisine zarar verdiğini iddia ediyordu. Söylentilere göre bu virüsten en karlı çıkan grup RIAA. Ne kadar doğru bilemem.

JPEG formatına gelirsek, bu konudan zarar eden bir organizasyon yok gözüküyor. Ancak internet'teki web sayfalarının içeriklerine bakarsak, bu sayfalarda yer alan grafiklerin genellikle jpeg formatında olduğunu görürsünüz. Bu da bir şekilde web tasarımcılarına ve web sayfalarına hasar verecek ortam oluşturuyor.

Ayrıca Bill Gates'in bir konuşmasına da dikkat çekiliyor. O konuşmada Gates "eğer Microsoft ikiye ayrılırsa bu tür zararlı yazılımların daha yaygınlaşacağından endişe duyduğunu" belirtmişti.

Son bir nokta, bu worm'un nasıl çalıştığına bakıldığında bazı kişilere göre Outlook'un kaynak kodlarına erişilerek, açık noktaların tesbit edilmiş olabileceği dahi söyleniyor.

Bu görüşler benim görüşlerim değil. Ortalıkta dolaşan söylentileri derleyerek sizlere aktarmaya çalıştım. Yine de bir kısmına benim de  aklım yattı.


FİLM: ANY GIVEN SUNDAY

Oscarlı yönetmen Oliver Stone'dan bir film daha; "Any Given Sunday - Kazanma Hırsı".

Stone'un yönettiği filmler arasında, "Born on the Fourth of July", "U Turn", "Natural Born Killers", "JFK", "Platoon" hemen akla gelenler. Bunlardan, "Born on the Fourth of July" ile 1990'da "Platoon" ile 1987'de en iyi yönetmen Oscar ödülünü almıştı. Maalesef, yaşamında bir de "Midnight Express" 'in beyaz perdeye aktarımındaki yazarlığı ile 1979'daki en iyi yazar Oscar ödülü de var.

Başrollerde, Al Pacino, Cameron Diaz, Dennis Quaid ve Jamie Foxx yer alıyorlar. Al Pacino 1993'te "Scent of a Woman" filmindeki oyunu ile en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü almıştı. Pacino'yu ayrıca yeni gösterimden kalkan "The Insider" ile de anımsayacaksınız. Cameron Diaz'a gelirsek, "There's Something About Marry" ve "My Best Friend's Wedding" 'ten anımsayabiliriz.

Amerikan futbolu liginde yer alan Miami Sharks kulübünün bir sezonda yaşadıkları filmde aktarılıyor. Oyuncuların durumu, yöneticiler ile olan diyalogları, motivasyon, hırs, bilgilerin saklanması, dönen paraların büyüklüğü izleyiciye gösteriliyor. Yapılan işin bir ekip çalışması ve başarının bu ekibin iyi çalışmasına, takım kaptanının ekibi iyi yönetip, sağlam diyalog kurmasına ne kadar bağlı olduğu belirtiliyor.

Yaklaşık iki buçuk saat süren film temposunun yüksekliği, oyuncuların performansı, çekim tekniği açısından sizi kendine bağlıyor. Filmden çıktıktan sonra Amerikan Futbol'unun ne kadar sert bir spor olduğu dışında akılda çok fazla bir şey bırakmıyorsa da izlenebilir filmler arasında. "Touchdown" ve "quarterback" kelimesi sizin için bir anlam ifade ediyorsa bu filmi kaçırmayacağınızdan eminim.


MÜZİK: ALEX FOX - GUITAR ON FIRE

Latin, flamenco müzikseverlerin kaçırmayacağı bir albüm var sırada. Arjantin asıllı Amerikalı gitarist Alex Fox. Albümünün adı ise; "Guitar on Fire".

"To the Gypsies" ile açılan albüm, "Rumba Disco" ile sona eriyor. 13 şarkı yer alıyor. Bir kısmı sadece gitar solo, bir kısmında orkestra, bir kısmında ise vokal de var. Kolay dinlenebilir, rahat vakit geçirmenizi sağlayacak bu albümü gitar, latin müzik ve flamenko seviyorsanız edinin.

http://www.alexfox.com adresinden daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


SÖZ: POLYBIUS

Yunanlı tarihçi Polybius (M.Ö. 200-118) 'a göre; "Hiçbir insanın kalbindeki vicdan kadar korkunç bir şahit veya onu bu kadar dehşetle itham eden bir yargıç yoktur".

Bu herkes için geçerli değil maalesef. Bazı kişilere vicdansız dendiğini düşünürseniz (örneğin savaş suçluları), bu sözün herkesi kapsamadığını kavrayabilirsiniz.


M.Sinan Oymacı
TRIO Çözüm Evi Bilişim Hizmetleri A.Ş.
elektronik posta: sinanoym@triosh.com


Yorum Ekle Yorumları Listele
20. Sayı önceki yazı 20. Sayı sonraki yazı
Yazarın Önceki Yazısı Yazarın Sonraki Yazısı
Her hakkı saklıdır. All rights reserved. netyorum.com © 2000-2005 İstanbul-Türkiye